Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa Zelandia „ocenia” finansowanie agencji ONZ rzekomo powiązanej z Hamasem

Nowa Zelandia „oceni sytuację” w Gazie, zanim przekaże planowany 1 milion dolarów Agencji ONZ ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyny ​​(UNRWA), która jest pod ostrzałem.

Nastąpiło to po tym, jak Izrael dostarczył wywiadu, w którym twierdził, że kilku pracowników UNRWA było częścią ruchu Hamasu, który zaatakował Izrael 7 października ubiegłego roku. W rezultacie agencja zwolniła część pracowników w wyniku toczącego się wewnętrznego dochodzenia.

Nowa Zelandia zapewnia UNRWA finansowanie w wysokości 1 miliona dolarów rocznie w ramach porozumienia, które wygasa w tym roku. W odniesieniu do tegorocznej płatności Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu (MFAT) przekazało 1News w oświadczeniu: „Jak zawsze to robimy przed uwolnieniem środków, przed dokonaniem płatności ponownie ocenimy sytuację”.

Ministerstwo stwierdziło również, że większość wkładu Nowej Zelandii w obecny kryzys pochodziła za pośrednictwem innych agencji – w tym 45 milionów dolarów na rzecz Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i 5 milionów dolarów na rzecz Światowego Programu Żywnościowego.

Wiele krajów zawiesiło finansowanie UNRWA w wyniku zarzutów postawionych niektórym pracownikom. Do krajów wstrzymujących fundusze należą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia.

Raporty BBC Były główny rzecznik agencji, Christopher Gunness, skrytykował to posunięcie, stwierdzając, że zawieszenie pomocy jest „nieproporcjonalne” i doprowadzi jedynie do większych cierpień w Gazie.

Ministerstwo stwierdziło, że Nowa Zelandia nadal angażuje się we wspieranie krytycznej reakcji humanitarnej w Gazie.

„Nadal wzywamy do zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej, aby dotknięci cywile mogli otrzymać pomoc ratującą życie, której desperacko potrzebują”.

UNRWA to największa agencja Narodów Zjednoczonych działająca w Strefie Gazy, zatrudniająca około 13 000 pracowników w Strefie Gazy. Zapewnia szeroki zakres pomocy humanitarnej, w tym dystrybucję pomocy, opiekę zdrowotną i usługi edukacyjne.

READ  Pogrzeb księcia Filipa: Królewscy asystenci wyciekli do Williama, „pola minowego” Harry'ego