Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Netanjahu odrzuca „fałszywe” porozumienie o zawieszeniu broni z Hamasem

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił warunki Hamasu dotyczące zawieszenia broni i porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników, określając je jako „urojenia” w sytuacji, która komplikuje wysiłki na rzecz osiągnięcia porozumienia między obiema stronami.

Netanjahu zobowiązał się kontynuować wojnę prowadzoną przez Izrael przeciwko Hamasowi, która wkroczyła obecnie w piąty miesiąc, aż do osiągnięcia „absolutnego zwycięstwa”.

Netanjahu wygłosił te uwagi wkrótce po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem, który podróżował w ten region w nadziei na osiągnięcie porozumienia o zawieszeniu broni.

Netanjahu powiedział na konferencji prasowej wieczorem transmitowanej w ogólnokrajowej telewizji: „Poddanie się wyimaginowanym żądaniom Hamasu, które teraz słyszeliśmy, nie tylko doprowadzi do wyzwolenia więźniów, ale będzie wzywać do kolejnej masakry”.

„Jesteśmy na dobrej drodze do absolutnego zwycięstwa” – powiedział Netanjahu, dodając, że proces ten będzie trwał miesiące, a nie lata.

„Nie ma innego rozwiązania”.

Wykluczył jakiekolwiek ustalenia, które pozwoliłyby Hamasowi na pełną lub częściową kontrolę nad Gazą. Powiedział też, że Izrael jest „jedyną potęgą” zdolną do zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken (z lewej) i prezydent Izraela Isaac Herzog przemawiają podczas spotkania w rezydencji prezydenta w Jerozolimie, Izrael.

Wcześniej Blinken powiedział, że nadal jest „dużo pracy”, aby wypełnić lukę między Izraelem a Hamasem w zakresie warunków jakiegokolwiek porozumienia.

Hamas sporządził szczegółowy, trzyetapowy plan, który zostanie opublikowany w ciągu czterech i pół miesiąca w odpowiedzi na propozycję przedstawioną przez Stany Zjednoczone, Izrael, Katar i Egipt. Plan przewiduje uwolnienie wszystkich zakładników w zamian za uwolnienie setek Palestyńczyków więzionych przez Izrael, w tym głównych bojowników, i zakończenie wojny.

Izrael uczynił zniszczenie rządów i zdolności wojskowych Hamasu jednym ze swoich celów wojennych, a propozycja Hamasu skutecznie pozostawiłaby go przy władzy w Gazie i umożliwiłaby mu odbudowanie jego zdolności wojskowych.

READ  Władimir Putin ostrzega, że ​​wojna na Ukrainie stanie się „bardzo skomplikowana”

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że żądania Hamasu „trochę przekraczają dopuszczalne granice”, ale negocjacje będą kontynuowane.

Rośnie ryzyko szerszego konfliktu

Rodziny ofiar trzymają zdjęcia biesiadników zabitych 7 października 2023 r. na festiwalu muzycznym Nova przez bandytów Hamasu.

W najbardziej śmiercionośnej rundzie walk w historii konfliktu izraelsko-palestyńskiego zginęło ponad 27 000 Palestyńczyków, zrównano z ziemią całe dzielnice, wypędzono ogromną większość ludności Gazy z domów i zepchnięto jedną czwartą populacji na śmierć głodową.

Wspierane przez Iran grupy zbrojne w całym regionie w ramach solidarności z Palestyńczykami przeprowadziły ataki, głównie na cele w USA i Izraelu, wywołując odwet w miarę wzrostu ryzyka szerszego konfliktu.

Izrael pozostaje głęboko wstrząśnięty atakiem z 7 października, podczas którego bojownicy Hamasu przedarli się przez osławioną obronę kraju i zajęli południowy Izrael, zabijając około 1200 osób, w większości cywilów, i porywając około 250, z czego około połowa pozostaje w niewoli w Gazie.

Blinken, który od wybuchu wojny przebywał w regionie z piątą wizytą, próbował przyspieszyć rozmowy o zawieszeniu broni, nalegając jednocześnie na szersze powojenne porozumienie, w ramach którego Arabia Saudyjska normalizuje stosunki z Izraelem w zamian za „jasny i wiarygodny czas”. – Specyficzna droga do ustanowienia państwa palestyńskiego.

Jednak coraz bardziej niepopularny Netanjahu sprzeciwia się utworzeniu państwa palestyńskiego, a jego twardogłowa koalicja rządząca może upaść, jeśli będzie postrzegany jako osoba idąca na zbyt wiele ustępstw.