Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Negatywne objawy schizofrenii są związane z jakością życia związaną ze zdrowiem

Negatywne objawy schizofrenii są związane z jakością życia związaną ze zdrowiem

CZWARTEK, 23 lutego 2023 (HealthDay News) — Negatywne objawy schizofrenii są ściśle związane z jakością życia związaną ze zdrowiem (HRQoL), zgodnie z badaniem opublikowanym online 23 stycznia w Dzienniku Urzędowym. Dziennik Medycyny Klinicznej.

Jonas Montvidas, MD, z Litewskiego Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu w Kownie, wraz ze współpracownikami oceniał, czy objawy negatywne i deficyty poznawcze schizofrenii są powiązane i mogą przewidywać HRQoL. Analizą objęto 67 osób ze zdiagnozowaną schizofrenią paranoidalną. Do oceny uczestników użyto Montrealskiej Oceny Poznawczej i Krótkiej Skali Oceny Psychologicznej, których następnie poproszono o wypełnienie Samooceny Skali Objawów Negatywnych (SNS) i Ankiety Krótkich Wyników Medycznych (SF-36).

Naukowcy odkryli, że HRQoL była istotnie związana z objawami negatywnymi. Nie wiązało się to jednak z deficytami poznawczymi. Wynik cząstkowy Abulia w skali SNS wykazał najbardziej znaczący potencjał predykcyjny dla HRQoL. Wynik SNS-Avolition wynoszący 3,5 przewidywał ogólny stan zdrowia SF-36 <50 z czułością i swoistością odpowiednio 79,5 i 75 procent. Wynik SNS wynoszący 20,5 przewidywał, że SF-36-Zdrowie psychiczne będzie mniejszy niż 50 z czułością i swoistością odpowiednio 70 i 73 procent.

„Możemy stwierdzić, że HRQoL jest silnie związana z objawami negatywnymi, ale nie jest związana z deficytami poznawczymi u pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii. Objawy negatywne oceniano za pomocą ocenianych przez obserwatorów narzędzi samooceny „pierwszej generacji” i „drugiej generacji”, istotnie powiązanych z HRQoL „Jak napisali autorzy. „Zmniejszenie częstości akcji serca w częstości akcji serca można przewidzieć za pomocą WUN, zwłaszcza podsegmentu WUN, co uzasadnia dalsze badania WUN jako narzędzia przesiewowego jakości życia pacjentów ze schizofrenią”.

Streszczenie/pełny tekst

Copyright © 2023 Dzień Zdrowia. Wszelkie prawa zastrzeżone.

READ  Związek między alergenami dróg oddechowych a niepożądanymi wynikami porodu pozostaje niejasny