Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nędza kredytów hipotecznych, gdy Bank Anglii podnosi stopy procentowe do najwyższego poziomu od 14 lat

Nędza kredytów hipotecznych, gdy Bank Anglii podnosi stopy procentowe do najwyższego poziomu od 14 lat

Miliony właścicieli domów i tysiące firm odczuwają większy ból po tym, jak Bank Anglii podniósł w czwartek stopy procentowe do najwyższego poziomu od 14 lat.

Jedenasty wzrost z rzędu ma miejsce, gdy bank stara się utrzymać pod kontrolą uporczywie wysoką inflację. Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł w zeszłym miesiącu do 10,4 procent z 10,1 procent w styczniu.

A jeśli chodzi o bardziej złe wieści dla gospodarstw domowych, oficjalne dane pokazują również, że w tym roku średnie rachunki za podatek lokalny w Anglii po raz pierwszy osiągną 2000 funtów.

Ale w gospodarce pojawiły się oznaki nadziei, a gubernator Andrew Bailey powiedział, że jest „trochę bardziej optymistyczny”, że Wielka Brytania może uniknąć recesji. Przyszło następująco:

  • Stopy procentowe osiągnęły 4,25 procent po raz pierwszy od światowego kryzysu finansowego w 2008 roku
  • Pojawiły się wezwania banków do pomocy oszczędzającym poprzez uchwalenie podwyżek stóp procentowych
  • Znawcy twierdzą, że rodziny płacą „karę hipoteczną Tory”
  • Rady ostrzegały, że „bezprecedensowa” presja finansowa może oznaczać cięcia w kluczowych usługach

„Cofając się do początku lutego, byliśmy naprawdę na skraju tego, czy nastąpi recesja” – powiedział Bailey. Z pewnością myśleliśmy, że gospodarka pogrąży się w całkowitej stagnacji. Nie mówię tego w kontekście wyścigów, bądźmy szczerzy, ale jestem trochę większym optymistą.”

Stopy procentowe zostały podniesione z 4 do 4,25 proc., najwyższego poziomu od października 2008 roku. Ekonomiści wskazują jednak, że podwyżka może być ostatnią, a ceny mają spaść w tym roku.

Jeremy Hunt, kanclerz skarbu, poparł podwyżkę stóp procentowych, mówiąc: „Im szybciej uda nam się opanować inflację, tym lepiej dla wszystkich”.

– powiedziała doradca cieni Rachel Reeves Niezależny„Konserwatyści nie kontrolują naszej gospodarki. Rosnące stopy procentowe i rosnąca inflacja żywności będą ogromnym zmartwieniem dla rodzin w całym kraju, które rozważą wpływ na ich finanse”.

READ  3 najlepsze piekarnie w Suffolk uzyskane przez The Times

„Rząd uważa, że ​​kryzys kosztów utrzymania się skończył, ale rzeczywistość jest taka, że ​​wiele rodzin ma do czynienia z karą hipoteczną torysów i zmaga się z rosnącymi cenami żywności”.

Mimo obaw o inflację, decyzję banku skomplikował niedawny kryzys w sektorze bankowym, wywołany upadkiem banku w Dolinie Krzemowej w Kalifornii.

Decyzja o podniesieniu stóp procentowych wskazuje, że przedkłada on walkę z inflacją nad wszelkie obawy związane z problemami na rynkach finansowych.

Z danych rządowych wynika, że ​​roczne rachunki za podatek lokalny w Anglii wzrosną średnio o 5,1 procent w kwietniu.

Rady ostrzegają przed ryzykiem cięć w kluczowych usługach z powodu „bezprecedensowej” presji finansowej, z jaką się borykają.

Oficjalne dane pokazują, że średni rachunek wyniesie 2065 funtów w latach 2023-24, czyli o 99 funtów więcej niż w poprzednim roku. Prawie wszystkie rady będą również stosować część lub całość 2-procentowej opłaty, którą mogą wykorzystać na opłacenie opieki społecznej.

Kierowana przez konserwatystów Sieć Rad Okręgowych (CCN), która reprezentuje władze lokalne świadczące usługi dla prawie połowy populacji Anglii, stwierdziła, że ​​połączenie 4,8-procentowego wzrostu bezpośredniego finansowania samorządów lokalnych i elastyczności podatków lokalnych w latach 2023-24 nie wystarczy, aby pokryć rosnące koszty i rosnący popyt.

Dodatkowe pieniądze od kanclerza zeszłej jesieni „poczyniły ogromne uszczerbek w bezprecedensowych nowych kosztach, przed którymi stanęły rady… ale niestety nie wystarczyły”.

„Rozumiemy, że mieszkańcy są w trakcie kryzysu związanego z kosztami utrzymania, a wielu z nas niechętnie zaproponowało maksymalne podwyżki podatku lokalnego” – powiedział.

„Chociaż w nadchodzącym roku rady zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić te oszczędności, jednocześnie chroniąc podstawowe usługi, zwłaszcza usługi opiekuńcze, jest już trochę tłuszczu do wycięcia”.

Jeśli chodzi o podniesienie stóp procentowych, Francis Hack z Santander powiedział, że decyzja banku „zawsze będzie delikatnie wyważona”. Powiedziała, że ​​chociaż perspektywy na resztę tego roku pozostają trudne, „wskaźniki nastrojów muzycznych i pewności siebie poprawiają się, a jednak perspektywa trudnej ucieczki z technicznego załamania pozostaje”.

READ  Wielka Brytania nie dostarcza 240 milionów funtów w projektach zerowych netto

Kevin Pratt z Konsultant Forbesa Wezwał oszczędzających, aby dostrzegli korzyści płynące z wyższych stóp procentowych, mówiąc, że banki są „frustrująco powolne, jeśli chodzi o przenoszenie podwyżek na swoich klientów oszczędzających”.

Powiedział: „W środku pełnego kryzysu kosztów utrzymania, który nie wykazuje żadnych oznak osłabienia, ci, którzy polegają na swoich oszczędnościach w zakresie części lub całości swoich dochodów, zasługują na lepsze traktowanie.

Jeśli chodzi o klientów subprime i innych kredytobiorców, kredytobiorcy o stałym oprocentowaniu będą chronieni do czasu wygaśnięcia ich okresu, więc miejmy nadzieję, że stopy wkrótce zmienią się w drugą stronę. Ale dla tych z trackerami i zmiennymi stawkami efekty będą prawie natychmiastowe. Rodziny w całym kraju przyjmą tę wiadomość ze znużeniem i rozpaczą”.