Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nędza kredytów hipotecznych, gdy Bank Anglii podnosi stopy procentowe do najwyższego poziomu od 14 lat

Miliony właścicieli domów i tysiące firm odczuwają większy ból po tym, jak Bank Anglii podniósł w czwartek stopy procentowe do najwyższego poziomu od 14 lat.

Jedenasty wzrost z rzędu ma miejsce, gdy bank stara się utrzymać pod kontrolą uporczywie wysoką inflację. Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł w zeszłym miesiącu do 10,4 procent z 10,1 procent w styczniu.

A jeśli chodzi o bardziej złe wieści dla gospodarstw domowych, oficjalne dane pokazują również, że w tym roku średnie rachunki za podatek lokalny w Anglii po raz pierwszy osiągną 2000 funtów.

Ale w gospodarce pojawiły się oznaki nadziei, a gubernator Andrew Bailey powiedział, że jest „trochę bardziej optymistyczny”, że Wielka Brytania może uniknąć recesji. Przyszło następująco:

  • Stopy procentowe osiągnęły 4,25 procent po raz pierwszy od światowego kryzysu finansowego w 2008 roku
  • Pojawiły się wezwania banków do pomocy oszczędzającym poprzez uchwalenie podwyżek stóp procentowych
  • Znawcy twierdzą, że rodziny płacą „karę hipoteczną Tory”
  • Rady ostrzegały, że „bezprecedensowa” presja finansowa może oznaczać cięcia w kluczowych usługach

„Cofając się do początku lutego, byliśmy naprawdę na skraju tego, czy nastąpi recesja” – powiedział Bailey. Z pewnością myśleliśmy, że gospodarka pogrąży się w całkowitej stagnacji. Nie mówię tego w kontekście wyścigów, bądźmy szczerzy, ale jestem trochę większym optymistą.”

Stopy procentowe zostały podniesione z 4 do 4,25 proc., najwyższego poziomu od października 2008 roku. Ekonomiści wskazują jednak, że podwyżka może być ostatnią, a ceny mają spaść w tym roku.

Jeremy Hunt, kanclerz skarbu, poparł podwyżkę stóp procentowych, mówiąc: „Im szybciej uda nam się opanować inflację, tym lepiej dla wszystkich”.

– powiedziała doradca cieni Rachel Reeves Niezależny„Konserwatyści nie kontrolują naszej gospodarki. Rosnące stopy procentowe i rosnąca inflacja żywności będą ogromnym zmartwieniem dla rodzin w całym kraju, które rozważą wpływ na ich finanse”.

READ  Boom na energię wiatrową i słoneczną doprowadzi do ogromnej nadwyżki energii elektrycznej w 2030 r

„Rząd uważa, że ​​kryzys kosztów utrzymania się skończył, ale rzeczywistość jest taka, że ​​wiele rodzin ma do czynienia z karą hipoteczną torysów i zmaga się z rosnącymi cenami żywności”.

Mimo obaw o inflację, decyzję banku skomplikował niedawny kryzys w sektorze bankowym, wywołany upadkiem banku w Dolinie Krzemowej w Kalifornii.

Decyzja o podniesieniu stóp procentowych wskazuje, że przedkłada on walkę z inflacją nad wszelkie obawy związane z problemami na rynkach finansowych.

Z danych rządowych wynika, że ​​roczne rachunki za podatek lokalny w Anglii wzrosną średnio o 5,1 procent w kwietniu.

Rady ostrzegają przed ryzykiem cięć w kluczowych usługach z powodu „bezprecedensowej” presji finansowej, z jaką się borykają.

Oficjalne dane pokazują, że średni rachunek wyniesie 2065 funtów w latach 2023-24, czyli o 99 funtów więcej niż w poprzednim roku. Prawie wszystkie rady będą również stosować część lub całość 2-procentowej opłaty, którą mogą wykorzystać na opłacenie opieki społecznej.

Kierowana przez konserwatystów Sieć Rad Okręgowych (CCN), która reprezentuje władze lokalne świadczące usługi dla prawie połowy populacji Anglii, stwierdziła, że ​​połączenie 4,8-procentowego wzrostu bezpośredniego finansowania samorządów lokalnych i elastyczności podatków lokalnych w latach 2023-24 nie wystarczy, aby pokryć rosnące koszty i rosnący popyt.

Dodatkowe pieniądze od kanclerza zeszłej jesieni „poczyniły ogromne uszczerbek w bezprecedensowych nowych kosztach, przed którymi stanęły rady… ale niestety nie wystarczyły”.

„Rozumiemy, że mieszkańcy są w trakcie kryzysu związanego z kosztami utrzymania, a wielu z nas niechętnie zaproponowało maksymalne podwyżki podatku lokalnego” – powiedział.

„Chociaż w nadchodzącym roku rady zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić te oszczędności, jednocześnie chroniąc podstawowe usługi, zwłaszcza usługi opiekuńcze, jest już trochę tłuszczu do wycięcia”.

Jeśli chodzi o podniesienie stóp procentowych, Francis Hack z Santander powiedział, że decyzja banku „zawsze będzie delikatnie wyważona”. Powiedziała, że ​​chociaż perspektywy na resztę tego roku pozostają trudne, „wskaźniki nastrojów muzycznych i pewności siebie poprawiają się, a jednak perspektywa trudnej ucieczki z technicznego załamania pozostaje”.

READ  Samolot Virgin został zmuszony do powrotu na Heathrow, ponieważ pierwszy oficer nie ukończył szkolenia

Kevin Pratt z Konsultant Forbesa Wezwał oszczędzających, aby dostrzegli korzyści płynące z wyższych stóp procentowych, mówiąc, że banki są „frustrująco powolne, jeśli chodzi o przenoszenie podwyżek na swoich klientów oszczędzających”.

Powiedział: „W środku pełnego kryzysu kosztów utrzymania, który nie wykazuje żadnych oznak osłabienia, ci, którzy polegają na swoich oszczędnościach w zakresie części lub całości swoich dochodów, zasługują na lepsze traktowanie.

Jeśli chodzi o klientów subprime i innych kredytobiorców, kredytobiorcy o stałym oprocentowaniu będą chronieni do czasu wygaśnięcia ich okresu, więc miejmy nadzieję, że stopy wkrótce zmienią się w drugą stronę. Ale dla tych z trackerami i zmiennymi stawkami efekty będą prawie natychmiastowe. Rodziny w całym kraju przyjmą tę wiadomość ze znużeniem i rozpaczą”.