Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy zaprojektowali pierwszą całkowicie przezroczystą wkładkę z rogów trójokularowych

Naukowcy z Fundacji UPV, UV i AIKEN zaprojektowali pierwsze całkowicie przezroczyste trójogniskowe wkłady rogówkowe Źródło: UPV

Zespół z Universitat Politècnica de València (UPV), Universitat de València (UV) i Aiken Ophthalmic Clinic (poprzez swoją Fundację Badawczą) zaprojektował i ocenił w swoich laboratoriach przełomowy nowy implant, jedyny w swoim rodzaju, do korekcji starczowzroczności . W wyniku pięciu lat badań stworzyli również pierwsze w pełni przezroczyste trójogniskowe wypełnienie rogówki. Takie szczepienie pozwoliłoby na dobry wzrok osobom ze starczowzrocznością z obiektów znajdujących się w kilku odległościach: dalekiej, średniej (komputer, urządzenia przenośne) i bliskiej. Ich praca została opublikowana w grupie Nature Raporty naukowe czasopismo.

„Ta szczepionka może być alternatywą dla osób cierpiących na starczowzroczność, które wolą nie używać okularów lub szkła kontaktowe. Ponadto będzie w pełni kompatybilny z laserem Chirurgia refrakcyjna U pacjentów z krótkowzrocznością i krótkowzrocznością, a także ewentualnych późniejszych interwencji zaćmy. Proponujemy coś zupełnie nowego, co nie koliduje również z żadnym innym leczeniem oczu ”- mówi Juan Antonio Monsurio, badacz z Centrum Technologii Fizycznych na Politècnica de València.

W tym sensie dr Salvador García-Delpsh z Aiken Foundation zwraca uwagę, że szczepionka ta, w przeciwieństwie do innych obecnie istniejących typów, nie zapobiegnie dalszym badaniom siatkówki lub plamki żółtej, a nawet interwencjom chirurgicznym, w zależności od przypadku.

Dodaje, że w tym czasie ekrany, telefony komórkowe i urządzenia elektroniczne stały się podstawową potrzebą naszego codziennego życia, a coraz większa liczba pacjentów prosi o zaprzestanie używania okularów w życiu codziennym. García-Delpech dodaje: „Rozważmy również wpływ maski na twarz: wiele osób nie może wykonywać swojej pracy z rozmytymi okularami z powodu stosowania masek na twarz i poszukuje praktycznego rozwiązania tego problemu.” Populacja jest narażona na to „Nowa normalność”.

Pierwsze w pełni przezroczyste ćwieki refrakcyjne

Wkładka składa się z refrakcyjnej soczewki wykonanej z biokompatybilnego materiału. „Jest niezwykle cienka – mniej niż 5 mikronów – więc zostanie osadzona w zrębie rogówki, zasadniczo bez wpływu na jej strukturę, w jamie utworzonej za pomocą lasera femtosekundowego. Pozwala niezbędne składniki odżywcze, które mają wpływać do tej części rogówki ”- wyjaśnia Walter D. Forlan, pracownik naukowy na Wydziale Optometrii, Optometrii i Nauk o wzroku na Uniwersytecie w Walencji. Ale główna nowość w pracy badaczy idzie dalej, ponieważ jest to pierwsza całkowicie przezroczysta wkładka refrakcyjna.

Inną cechą odróżniającą ją od istniejących okładzin jest to, że obszar, w którym przepływają składniki odżywcze, jest większy. „Zmniejszyłoby to szanse odrzucenia przez proste inkrustowanie rogówki pacjenta” – mówi Vicente Ferrando, który jest również badaczem w Centrum Technologii Fizycznych na Uniwersytecie Politècnica de València.

Dodatkowo można dostosować niektóre z jego parametrów konstrukcyjnych, otwierając nową opcję leczenia starczowzroczności, wraz z opracowaniem w pełni dostosowanych trójogniskowych wypełnień rogówki, tj .: dostosowanych do każdego pacjenta.

Pokonuje wszystkie wady istniejących wypełnień rogówki

Do tej pory prezbiopię leczono za pomocą dwuogniskowych okularów progresywnych i soczewek kontaktowych. Istnieją wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe, które zwykle zastępują krystaliczną soczewkę oka i wypełnienia wewnątrz rogówki w leczeniu chirurgicznym. W tym drugim przypadku obecnie zdaniem badaczy wyróżnia się dwa rodzaje: wypełniacze o małej aperturze i wypełniacze refrakcyjne. „ Pierwszy typ skutkuje poszerzeniem głębi ostrości, przez którą uzyskuje się środkowe widzenie, ale jego skuteczność świetlna jest niska, ponieważ jest częściowo nieprzezroczysta, a drugi typ osiąga lornetkę, więc ma dobre parametry dla pojedynczych osób. którzy cierpią na krótkowzroczność i dalekowzroczność, chociaż tracą jakość na średnich dystansach. Nasz projekt, zgodnie z opracowanymi przez nas testami, pokonuje wszystkie te przeszkody ”- podkreśla Juan Antonio Monsurio.

W tych testach zespół UPV i UV wykazał wykonalność tego przełomowego trójogniskowego projektu indukcji wewnątrz rogówki. Aby to zrobić, ocenili jego jakość wizualną, porównując go z innym modelem obecnie używanym w Praktyka kliniczna, Najpierw numerycznie przy użyciu komercyjnego oprogramowania, a następnie eksperymentalnie w oku protetycznym przy użyciu symulacji optycznych opartych na optyce adaptacyjnej.

Te doświadczenia są częścią pracy doktorskiej Diego Montagu Martineza, która została niedawno zaprezentowana na UPV.

Po uzyskaniu wyników kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie badań pacjentów – w sposób nieinwazyjny – z wykorzystaniem wspomnianego symulatora wizualnego oraz we współpracy z Kliniką Okulistyczną AIKEN.


Naukowcy projektują nowy implant wewnątrzrogówkowy, który koryguje starczowzroczność


więcej informacji:
Walter D. Forlan et al., New trinocular corneal inlay for presbiopia, Raporty naukowe (2021). DOI: 10.1038 / s41598-021-86005-8

Dostarczone przez University of Politècnica de València

cytat: Naukowcy zaprojektowali pierwszą w pełni przezroczystą trójogniskową wkładkę rogówkową (2021, 26 kwietnia) Pobrano 26 kwietnia 2021 z https://medicalxpress.com/news/2021-04-totally-transparent-trifocal-corneal.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Niezależnie od sprawiedliwego traktowania do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść ma charakter wyłącznie informacyjny.

READ  Znaczenie obrazowania molekularnego u pacjentów z rakiem prostaty