Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy z Nowej Zelandii ostrzegli, że zanik lodu morskiego na Antarktydzie będzie miał bezpośredni wpływ na życie tutaj

Naukowcy z Nowej Zelandii ostrzegli, że zanik lodu morskiego na Antarktydzie będzie miał bezpośredni wpływ na życie tutaj

Antarktyda – rozległa, piękna i niezwykle złożona. Ale Geordie Hendricks, główny doradca naukowy Nowej Zelandii ds. Antarktyki, ma proste przesłanie.

„Zmiany klimatyczne są obecnie w rzeczywistości kryzysem egzystencjalnym dla ludzkości. Skutki, które widzimy tutaj, na Antarktydzie, mają bezpośredni wpływ na Nową Zelandię i wszyscy Nowozelandczycy muszą się tym zająć” – powiedział Newshub.

Naukowcy zajmujący się Kiwi na lodzie analizują tę zmianę.

„Próbujemy zrozumieć, jak pokrywy lodowe, szelfy lodowe, lód morski i różnorodność biologiczna zmieniają się w odpowiedzi na zmiany klimatyczne” – powiedział Hendricks.

Zmiana tutaj jest realna. Wiele prac naukowych koncentruje się na lodzie morskim, który zamarza każdej zimy.

„Lód morski zmienia się naprawdę dramatycznie” – powiedział Hendricks Newshubowi.

„Tylko w tym roku tracimy prawie 20 razy więcej lodu morskiego w Nowej Zelandii w porównaniu z tym, co zwykle o tej porze roku”.

To tutaj znajduje się cały lód morski, który tworzy barierę ochronną wokół reszty Antarktydy. I choć mogłoby się wydawać, że jest ich całkiem sporo, w rzeczywistości znikają one w naprawdę zastraszającym tempie, co może oznaczać prawdziwy kryzys dla reszty świata.

„Lód morski jest istotną częścią systemu klimatycznego” – ostrzegł Hendricks – „pod względem sposobu przechowywania energii pochodzącej ze słońca i ilości energii trafiającej do oceanu”.

„Zmiany lodu morskiego zmieniają nasz klimat i pogodę”.

Lód morski odgrywa również kluczową rolę w ochronie większych szelfów lodowych, a za nimi dwóch masywnych pokryw lodowych tworzących Antarktydę – wschodniej i zachodniej. To kolejny ważny temat dla naukowców.

„Jeśli jutro pokrywa lodowa Antarktydy Zachodniej stopnieje, będzie to oznaczać podniesienie się poziomu morza o około cztery metry” – powiedział Hendricks.

Tak więc zespół naukowców, inżynierów i wiertników pod przewodnictwem Nowej Zelandii właśnie wyjechał z misją odwiertów w warstwie zachodniej – odcinku o długości 1138 km przez kontynent.

READ  Nie mogąc znaleźć Kiwi, pracodawcy zatrudniają z zagranicy

„Celem tego projektu jest zrozumienie, w jaki sposób globalne ocieplenie wpływa na pokrywę lodową Antarktydy Zachodniej, na ile jest ona stabilna lub niestabilna, jak szybko się topi i rozpada oraz przyczynia się do wzrostu poziomu morza” – powiedział Hendricks.

Przewiercą się przez 600 metrów lodu, aby pobrać próbkę osadu znajdującego się poniżej.

Celem jest odkrycie, co stało się z pokrywą lodową, gdy ostatni raz na świecie było tak ciepło, 125 000 lat temu.

„Ten zapis geologiczny da nam obraz tego, co wydarzyło się w przeszłości, kiedy świat był cieplejszy, i dlatego będzie kluczowym wskaźnikiem tego, co się stanie, gdy będziemy nadal ocieplać świat w wyniku zmian klimatycznych” – Hendricks powiedział Newshubowi.

Złożone dzieło, z prostym przesłaniem.

„Powinniśmy być bardzo zaniepokojeni tym, co dzieje się na Antarktydzie” – powiedział Hendricks. „Ponieważ to, co dzieje się tutaj, wpływa na nas, w Nowej Zelandii”.

Nauka jest w najdalszym miejscu na Ziemi – dociera do domu.