Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy ustalają, jak choroba Alzheimera rozwija się w mózgu

Naukowcy zidentyfikowali, co napędza rozwój choroby Alzheimera w mózgu, dając nadzieję na opracowanie nowych metod leczenia tej choroby.

Naukowcy z University of Cambridge odkryli, że zamiast rozprzestrzeniać się jak rak z jednego źródła, grudki toksycznego białka powoli gromadzą się w wielu obszarach mózgu jednocześnie.

Te grudki tworzą się przez wiele lat i są znane jako grudki i powodują śmierć komórek i kurczenie się mózgu, co prowadzi do utraty pamięci, zmian osobowości i trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Badania opublikowane w czasopiśmie postęp naukowy, pokazuje, że tempo progresji choroby Alzheimera jest kształtowane przez nawrót agregatów w poszczególnych obszarach mózgu, a nie przez rozprzestrzenianie się agregatów z jednego obszaru do drugiego.

To, jak szybko te grupy zabijają komórki mózgowe, określa ogólną szybkość pogorszenia funkcji mózgu.

Dwa rodzaje białek — zwane tau i beta-amyloidem — łączą się, tworząc agregaty. Naukowcy wykorzystali pośmiertne próbki mózgu, a także skany od żywych pacjentów, w tym z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i tymi z późnym stadium choroby, aby śledzić nagromadzenie tau.

Odkryli, że replikacja sum tau jest zaskakująco powolna – trwa do pięciu lat.

Profesor nadzwyczajny Sir David Kleinman z brytyjskiego Instytutu Badań nad Demencją na Uniwersytecie Cambridge powiedział.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia mogą zostać wykorzystane do opracowania metod leczenia choroby Alzheimera, która dotyka około 44 milionów ludzi na całym świecie, poprzez skupienie się na najważniejszych procesach zachodzących, gdy ludzie zachorują.

Współautor, profesor Thomas Knowles z Wydziału Chemii Youssef Hamid w Cambridge, powiedział: „Głównym odkryciem jest to, że powstrzymanie nawrotów grudek zamiast ich rozprzestrzeniania się byłoby bardziej skuteczne w badanych przez nas stadiach choroby”.

Naukowcy planują teraz przyjrzeć się przeszłym procesom rozwoju choroby Alzheimera i rozszerzyć badania na inne choroby mózgu, w których proliferacja agregatów tau odgrywa główną rolę w progresji choroby.

READ  Wioska indonezyjska słynie z kreatywnego wykorzystania technologii

Komentując badanie, dr Sarah Emarisio, szefowa działu badań w Alzheimer’s Research UK, powiedziała: „Mamy nadzieję, że to badanie i inne podobne badania pomogą skoncentrować się na opracowaniu przyszłych terapii ukierunkowanych na tau, aby wszelkie przyszłe terapie miały większą szansę na spowolnienie i korzystających z samej choroby osoby z demencją.”