Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy po raz pierwszy zauważają czerwonego nadolbrzyma przekształcającego się w supernową

Pomimo ogromnej liczby gwiazd na niebie, odkrycie jednej z nich odbywa się w połowie roku Supernowa To wciąż bardzo rzadkie wydarzenie. Teraz astronomowie chwytanie Zbiera się czerwony olbrzym przed, w trakcie i po wybuchu supernowej po raz pierwszy Kluczowe nowe informacje o tych dramatycznych wydarzeniach.

„To przełom w naszym zrozumieniu tego, co robią masywne gwiazdy na chwilę przed śmiercią” – powiedział główny autor Wayne Jacobson Gallan (UC Berkeley). „Bezpośrednie wykrycie aktywności poprzedzającej supernową w czerwonym olbrzymu, której wcześniej nie obserwowano w zwykłej supernowej typu II. Po raz pierwszy widzieliśmy wybuch czerwonego olbrzyma!”

za pomocą Gwiazdy Pan Teleskop Na Maui na Hawajach naukowcy odkryli skazanego na zagładę czerwonego olbrzyma latem 2020 roku dzięki ogromnej ilości emitowanego przez nią światła. Później, jesienią, kiedy supernowa zniknęła, zespół uchwycił potężny błysk za pomocą Hawaii Obserwatorium KeckSpektrometr do obrazowania o niskiej rozdzielczości (LRIS). Uchwycili również pierwsze widmo supernowej, znane jako SN 2020tlf.

Obserwacje wykazały, że gwiazda prawdopodobnie wypuściła ogromne ilości gęstej materii gwiezdnej przed wybuchem. Poprzednie obserwacje wykazały, że czerwone olbrzymy były stosunkowo ciche przed pojawieniem się supernowej, więc nowe dane sugerują, że niektóre z nich mogą radykalnie zmienić swoją wewnętrzną strukturę przed wybuchem. Może to następnie spowodować uwolnienie turbulentnych gazów na chwilę przed zawaleniem.

SN 2020tlf znajduje się w galaktyce NGC 5731, 120 milionów lat świetlnych od Ziemi i ma masę dziesięć razy większą niż Słońce. Gwiazdy przekształcają się w supernowe, gdy zabraknie im paliwa i zapadają się pod wpływem własnej grawitacji, wywołując potężną eksplozję syntezy węgla. Aby tak się stało, musi być wystarczająco duży (od 8 do 15 mas Słońca), w przeciwnym razie po prostu zapadnie się w białego karła, takiego jak nasze Słońce. Każdy większy i może zwinąć się w plik Czarna dziura.

READ  Zmiany łagodne w złośliwe w raku są wykrywane przez transkrypcję przestrzenną

Odkrycie umożliwi teraz naukowcom skanowanie czerwonych olbrzymów w poszukiwaniu podobnych rodzajów promieniowania świetlnego, które mogą wskazywać na kolejną supernową. „Odkrycie większej liczby wydarzeń, takich jak SN 2020tlf, w dużym stopniu wpłynie na to, jak zdefiniujemy ostatnie miesiące ewolucji gwiazd… w dążeniu do rozwiązania zagadki, w jaki sposób masywne gwiazdy spędzają swoje ostatnie chwile” – powiedział Jacobson Gallan.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.