Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy odkryli cyfrowe biomarkery, które mogą korelować z odpowiedzią immunologiczną wywołaną szczepionką Nowości

Nowe cyfrowe badanie zdrowia przeprowadzone przez naukowców z Scripps Research pokazuje, w jaki sposób dane z czujników do noszenia, takich jak smartwatche i opaski fitness, mogą śledzić fizjologiczną reakcję osoby na szczepienie COVID-19.

Badanie opublikowane w medycyna cyfrowa npjPrzeanalizowano dane z czujników dotyczące snu, aktywności i tętna ponad 5600 osób. Wśród ustaleń zespół wykazał, że średnie tętno spoczynkowe uczestników znacznie wzrosło dzień po szczepieniu. Efekt był silniejszy po drugiej dawce szczepionki Moderna w porównaniu ze szczepionką Pfizer-BioNTech i był bardziej wyraźny u osób młodszych.

Według głównego autora, dr Giorgio Coeura, dyrektora ds. sztucznej inteligencji w Scripps Research Translational Institute, badanie to jest pierwszym krokiem w kierunku pomiaru fizjologicznej odpowiedzi na szczepienie u osób za pomocą komercyjnych czujników.

„Badanie sygnałów fizjologicznych w okresie okołoszczepiennym może pomóc nam lepiej zrozumieć zmienność odpowiedzi na szczepionkę między ludźmi, a także zmiany w zależności od indywidualnego kryterium spowodowane szczepieniem” – mówi Quer. „Ponieważ te indywidualne zmiany wynikają z początkowej odpowiedzi immunologicznej danej osoby na szczepionkę, potencjalnie pomagają kierować przyszłym rozwojem szczepionek w celu poprawy skuteczności i bezpieczeństwa oraz pozwalają na dokładniejsze indywidualne schematy szczepień”.

Naukowcy czerpali dane z większego projektu o nazwie Digital Sharing and Tracking for Early Control and Treatment (DETECT), uruchomionego w marcu 2020 r., w odpowiedzi na pojawienie się i rozprzestrzenianie SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19. . DETECT to platforma badawcza aplikacji mobilnych, która umożliwia uczestnikom udostępnianie danych fizjologicznych i behawioralnych zebranych za pomocą bransoletki fitness lub smartwatcha, a także ręcznie wprowadzonych objawów, wyników testów i stanu szczepień.

Aby ustalić, czy konsumenckie urządzenia do noszenia mogą wykrywać cyfrowe biomarkery odpowiedzi immunologicznej wywołanej szczepionką, naukowcy przeanalizowali dane z czujnika DETECT dwa tygodnie przed i po każdej dawce szczepienia. Porównali zmiany po szczepieniu z tętnem w spoczynku, poziomem snu i aktywności z wartościami wyjściowymi.

READ  301 nowo potwierdzonych egzoplanet – odkrytych za pomocą nowej głębokiej sieci neuronowej ExoMiner

Analiza wykazała, że ​​średnie tętno w spoczynku uczestników badania znacznie wzrosło dzień po szczepieniu, osiągnęło wartość szczytową dwa dni po szczepieniu i powróciło do normy cztery dni po pierwszej dawce i sześć dni po drugiej. Oprócz tego, że wzrost tętna spoczynkowego był wyższy po drugiej dawce szczepionki Moderna w porównaniu ze szczepionką Pfizer-BioNTech, badanie wskazuje, że wcześniejsza infekcja COVID-19 wiązała się ze znacznie wyższym tętnem spoczynkowym po pierwszej dawce szczepionki dla tych którzy nie mają wcześniejszej kontuzji. Ten wzrost jest zgodny z większą odpowiedzią immunologiczną oczekiwaną u tych osobników.

Wyniki pokazują również, że kobiety doświadczyły większych zmian tętna spoczynkowego niż mężczyźni w ciągu pięciu dni po szczepieniu po pierwszej dawce, a osoby poniżej 40 roku życia miały większe zmiany tętna w spoczynku niż osoby starsze, ale dopiero po drugiej dawce. dawka.

Wydaje się, że pierwsza dawka ma niewielki wpływ na aktywność i wzorce snu, ale znaczny spadek aktywności i wydłużenie snu w porównaniu ze stanem wyjściowym zaobserwowano bezpośrednio po drugiej dawce szczepionki.

Steven Steinhubl, MD, profesor nadzwyczajny Scripps Research i starszy autor badania, mówi.

„DETECT naprawdę pokazuje moc danych z czujników noszonych na ciele w pogłębianiu naszego zrozumienia wielu aspektów COVID-19” – mówi Quer. „Mamy nadzieję, że będziemy kontynuować rozszerzanie tych badań, jeszcze bardziej zwiększając naszą kohortę badawczą, co pozwoli nam głębiej zagłębić się w ważne pytania związane z nadkażeniem i innymi obszarami, które nie są obecnie rozumiane”.

Artykuł Digital Medicine npj „Interpersonal Variation in Objective Measure of Post-Vvaccination Reaction to COVID-19 Across Smart Watches and Fitness Bands” Napisany przez Giorgio Kouera, Matteo Gadalettę, Jennifer Radin, Christian Andersen, Katie Paca-Mutes, Edward Ramos, Eric Topol i Stephen Steinhubel.

READ  Szczepionka Moderna Covid-19 jest bezpieczna i skuteczna dla dzieci

Badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Rozwoju Nauk Translacyjnych przy Narodowych Instytutach Zdrowia [UL1TR002550] Narodowy Instytut Alergologii i Chorób Zakaźnych [U19AI135995].

O WYKRYWANIU

Od momentu uruchomienia do badania DETECT (Digital Participation and Tracking for Early Control and Treatment) wzięło udział ponad 40 000 uczestników z całego kraju. Udostępnione dane umożliwiły naukowcom uzyskanie cennych informacji na temat różnych aspektów infekcji COVID-19. Już teraz DETECT doprowadził do kilku recenzowanych publikacji, które: pokazują, jak dobrze urządzenia do noszenia mogą wykrywać infekcje COVID-19; Dawanie cennych informacji na temat długiego COVID; Wyjaśnij, w jaki sposób techniki uczenia maszynowego mogą przewidywać infekcję COVID-19; i więcej. Zespół ma na celu opracowanie narzędzi uzupełniających tradycyjne interwencje w zakresie zdrowia publicznego i zwiększenie zdolności do zapobiegania przyszłym epidemiom i ograniczania ich. Badanie DETECT jest w toku. Odwiedzać Odkryj.scripps.edu Uczyć się więcej.