Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA: Ziemia zatrzymuje „bezprecedensową” ilość ciepła ze zmian klimatycznych

Nowe badanie pokazuje, że Ziemia blokuje się prawie dwa razy bardziej niż w 2005 roku, opisując to jako „bezprecedensowy” wzrost podczas kryzysu klimatycznego.

Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i amerykańskiej Agencji Kosmicznej i Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna W nowym badaniu NOAA poinformował, że „nierównowaga energetyczna Ziemi prawie się podwoiła” w latach 2005-2019. Opisał wzrost jako „alarmujący”.

„Nierównowaga energetyczna” odnosi się do różnicy między ilością „energii radiacyjnej” słońca pochłoniętej przez ziemską atmosferę i powierzchnię w porównaniu z ilością „termicznej podczerwieni” odbijającej się z powrotem w kosmos.

„Dodatnia nierównowaga energetyczna oznacza, że ​​system Ziemi zyskuje energię, co powoduje ocieplenie planety”, NASA ناس Powiedział W oświadczeniu na temat tego badania.

Naukowcy ustalili, że istnieje nierównowaga energetyczna, porównując dane z czujników satelitarnych — które śledzą ilość energii wchodzącej i wychodzącej z systemu Ziemi — z danymi z boi oceanicznych.

System boi do zbierania danych, który rozciąga się na całym świecie, pozwala na „dokładne oszacowanie tempa nagrzewania się oceanów na świecie”.

Ponieważ około 90% nadmiaru energii z nierównowagi dyfunduje do oceanu, dane z czujników satelitarnych muszą odpowiadać zmianom temperatury oceanu.

„Dwa bardzo niezależne sposoby patrzenia na zmiany nierównowagi energetycznej na Ziemi naprawdę się zgadzają i oba pokazują ten bardzo duży trend, co daje nam dużą pewność, że to, co widzimy, jest prawdziwym fenomenem” – powiedział Norman Loeb. główny autor badania i NASA badacz.

„Trendy, które znaleźliśmy, były nieco niepokojące”.

Podwyżki w emisja gazów cieplarnianych Utrzymuje ciepło w ziemskiej atmosferze, zatrzymując promieniowanie, które w przeciwnym razie przeniosłoby się w kosmos. To Ogrzewanie Stymuluje inne zmiany, w tym topnienie lodu i śniegu. NASA powiedziała, że ​​zwiększona para wodna i zmiany w chmurach mogą nasilać to ocieplenie.

Badanie wykazało, że ten mnożnik jest częściowo spowodowany wzrostem gazów cieplarnianych i pary wodnej, a także spadkiem chmur i lodu.

Naukowcy stwierdzili również, że „naturalnie występujące” przejście na Oceanie Spokojnym z fazy zimnej do fazy ciepłej mogło odegrać ważną rolę we wzmocnieniu tej nierównowagi energetycznej.

„To prawdopodobnie połączenie wpływu człowieka i endogennej różnorodności” – powiedział Loeb. “W tym okresie oba powodują wzrost temperatury, co prowadzi do dość dużej zmiany nierównowagi energetycznej Ziemi. Skala wzrostu jest bezprecedensowa”.

Jednak Loeb powiedział, że te badania dostarczają jedynie wglądu w długoterminowe zmiany klimatyczne i, według NASA, „nie można przewidzieć z całą pewnością, jak mogą wyglądać nadchodzące dziesięciolecia dla bilansu ziemskiego budżetu energetycznego”.

Badanie wykazało, że jeśli tempo absorpcji ciepła nie zmniejszy się, należy spodziewać się większych zmian klimatu.

READ  Statek kosmiczny NASA opuszcza asteroidę Bennu z brzuchem pełnym próbek skał kosmicznych NASA