Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie: Tajemnicze celakanty mogą żyć 100 lat życia morskiego

Badanie wykazało, że celakanty – tajemnicza gigantyczna ryba, która przetrwała od czasów dinozaurów – może żyć przez 100 lat.

Wolno poruszająca się ryba, która dorasta do rozmiarów człowieka, nazywana jest „żywą skamieliną”, a także rośnie w bardzo wolnym tempie.

Badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców wykazało, że samice osiągają dojrzałość płciową dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych, podczas gdy samce dojrzewają płciowo w wieku od 40 do 69 lat. I co chyba najdziwniejsze, naukowcy uważają, że ciąża u ryby trwa około pięciu lat.

Uważano, że celakant, który istnieje od 400 milionów lat, wyginął, dopóki nie znaleziono go żywego w 1938 r. u wybrzeży Afryki Południowej. Naukowcy od dawna uważają, że celakanty żyją około 20 lat.

Jednak stosując standardową technikę do tej pory ryby komercyjne, francuscy naukowcy oszacowali, że w rzeczywistości żyją prawie sto lat, jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Current Biology czwartek.

koelakant Zagrożone Że naukowcy mogą badać tylko złapane i martwe okazy

W przeszłości naukowcy obliczali wiek ryb, licząc duże paski na określonej skali celakantowej. Jednak francuscy naukowcy odkryli, że stracili mniejsze linie, które można zobaczyć tylko przy użyciu spolaryzowanego światła – techniki stosowanej do obliczania wieku ryb komercyjnych.

Światło spolaryzowane ujawniło pięć mniejszych smug na każdą większą, powiedział Bruno Hernandi, ekolog ewolucyjny z Francuskiego Instytutu Badań Morskich i współautor badania. Naukowcy doszli do wniosku, że mniejsze paski były lepiej skorelowane z rokiem wieku celakanta – wskazując, że najstarsza próbka miała 84 lata.

Korzystając z tej techniki, naukowcy zbadali dwa zarodki i obliczyli, że najstarszy miał pięć lat, a najmłodszy dziewięć lat. Tak więc, jak powiedział Ernandi, obliczyli, że ciąża w koelakantach trwa co najmniej pięć lat.

Ten okres ciąży jest „dość dziwny” dla ryb lub jakiegokolwiek zwierzęcia, powiedział Harold Walker z Scripps Institution of Oceanography w San Diego w Kalifornii. To nie była część badań.

Chociaż celakanty nie są genetycznie spokrewnione z innymi stworzeniami głębinowymi, takimi jak rekiny i płaszczki, powiedział Ernandi, są one podobne w powolnym starzeniu. Rekiny mogą żyć setki lat.

„Mogły rozwinąć podobną historię życia, ponieważ dzielą ten sam typ siedliska” – powiedział.

READ  Kobieta zarażona wirusem HIV przez 216 dni, zmutowana 30 razy w ciągu 6 miesięcy: badanie