Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA zbiera zespół odpowiedzi po pierwszej próbie pobrania próbki Marsa przez Persevering Rover Empty

To zdjęcie wykonane przez kamerę awaryjną na pokładzie łazika Perseverance NASA 6 sierpnia 2021 r. pokazuje dziurę wykopaną w tym, co zespół naukowy łazika nazywa „kamienną chodnikową” w ramach przygotowań do pierwszej próby pobrania próbki z Marsa. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Łazik kontynuuje eksplorację krateru Jezero, podczas gdy zespół ocenia jego ostatnie działania.

Dane wysłane na Ziemię przez NASAWytrwały łazik po pierwszej próbie pobrania próbki skały Mars Jego zamknięcie w probówce wskazuje, że podczas początkowej czynności pobierania próbek nie zebrano żadnych skał.

Łazik przewozi 43 próbki rur tytanowych i bada krater Jezero, gdzie będzie zbierał próbki skał i regolitu (pękniętej skały i pyłu) do przyszłych analiz na Ziemi.

próbka rurki wytrwałości 233

To zdjęcie, wykonane 6 sierpnia przez sondę Perseverance NASA, pokazuje, że probówka do pobierania próbek nr 233 jest pusta. To jeden z fragmentów danych wysłanych z powrotem na Ziemię przez Perseverance, który pokazuje, że sonda nie zebrała żadnych skał marsjańskich podczas pierwszej próby stworzenia próbki rdzenia. Źródło: NASA/JPL-Caltech

„Chociaż nie jest to „dziura w jednym”, na którą liczyliśmy, zawsze istnieje ryzyko wkroczenia na nowy grunt” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrektoratu Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. w znalezieniu rozwiązania, które zapewni przyszły sukces”.

System próbkowania i buforowania trwałości wykorzystuje wydrążone wiertło i wiertarkę udarową na końcu 7-stopowej (2-metrowej) długości. ramię robota do pobierania próbek. Telemetria z łazika wskazuje, że podczas pierwszej próby wiercenia wiertło i świder działały zgodnie z planem, a po wierceniu próbnik został obrobiony zgodnie z przeznaczeniem.

Próbka w wytrwałości wiertła

Ten wzmocniony kolorami obraz z instrumentu Mastcam-Z na pokładzie łazika Perseverance NASA pokazuje próbkę wewnątrz wiertła po zakończeniu wiercenia 6 sierpnia. Źródło: NASA/JPL-Caltech

„Proces pobierania próbek jest niezależny od początku do końca” – powiedziała Jessica Samuels, kierownik misji powierzchniowej ds. wytrwałości w NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii. “Jednym z etapów, który pojawia się po umieszczeniu sondy w probówce, jest pomiar objętości próbki. Sonda nie napotkała oczekiwanego oporu, który istniałby, gdyby próbka znajdowała się wewnątrz probówki.”

READ  Największa kometa, jaką kiedykolwiek widziano, zmierza w kierunku Słońca - ale naukowcy twierdzą, że nie musisz się martwić

Misja Wytrwałość gromadzi zespół odpowiedzi do analizy danych. Jednym z wczesnych kroków byłoby użycie urządzenia do obrazowania WATSON (Wide-Angle Operations and Electronic Engineering Topographical Sensor) – znajdującego się na końcu ramienia robota – w celu wykonania zbliżeń studni. Gdy zespół lepiej zrozumie, co się stało, będzie mógł ustalić, kiedy zaplanowana jest następna próba pobrania próbki.

Trwały obraz pierwszej studni z kamery nawigacyjnej

Na tym zdjęciu zrobionym przez jedną z kamer nawigacyjnych łazika widać otwór wiercony z pierwszej próby pobrania próbki przez Perseverance, wraz z cieniem łazika. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Jennifer Trosper, dyrektor Perseverance Project, powiedziała: Laboratorium Napędów Odrzutowych. „W ciągu najbliższych kilku dni zespół poświęci więcej czasu na analizę posiadanych danych, a także na uzyskanie dodatkowych danych diagnostycznych, które pomogą zrozumieć przyczynę pustej probówki”.

Poprzednie misje NASA na Marsa również napotkały zaskakujące właściwości skał i regolitu podczas zbierania próbek i innych działań. W 2008 roku Ekspedycja Phoenix pobrała próbki gleby, która była „lepka” i trudna do przeniesienia na pokładowe instrumenty naukowe, co doprowadziło do wielu prób, zanim osiągnięto sukces. Ciekawość wbiła się w skały, które okazały się bardziej solidne i kruche niż oczekiwano. Niedawno sonda cieplna lądownika InSight, znana jako „Kret”, nie była w stanie spenetrować powierzchni Marsa zgodnie z planem.

Ta animacja przedstawia dane zebrane na probówce z próbką trwałości Marsa za pomocą skanera tomografii komputerowej (CT). Inżynierowie pracujący nad próbówkami wykorzystali obrazy 3D, aby lepiej zrozumieć wewnętrzną strukturę probówek. Źródło: NASA/JPL-Caltech

„Byłem zaangażowany w każdą misję łazika marsjańskiego od samego początku, a ta planeta zawsze uczy nas tego, czego o niej nie wiemy” – powiedział Trosper. „Jedną z rzeczy, które odkryłem, jest to, że nie jest niczym niezwykłym, że komplikacje pojawiają się po raz pierwszy podczas złożonych czynności”.

READ  Deszcz meteorów Perseidów będzie widoczny w całej Irlandii Północnej – oto jak najlepiej go zobaczyć

Pierwsza kampania naukowa

Perseverance bada obecnie dwie jednostki geologiczne, które zawierają najgłębsze i najstarsze odsłonięte ziemskie warstwy skalne w kraterze Jezero oraz inne interesujące cechy geologiczne. Pierwszą jednostką, zwaną „grubym kraterem”, jest podłoga Jezero. Sąsiednia jednostka, zwana „Séítah” (co oznacza „środek piasku” w języku Navajo), ma również skały marsjańskie, a także jest domem dla wzgórz, warstwowych skał i wydm.

Niedawno zespół Perseverance Science zaczął wykorzystywać kolorowe obrazy z helikoptera Ingenuity Mars, aby pomóc w eksploracji obszarów o potencjalnym zainteresowaniu naukowym i poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń. Ingenuity zakończył swój jedenasty lot w środę, 4 sierpnia, przecinając około 1250 stóp (380 metrów) w zasięgu swojej obecnej lokalizacji, aby móc zapewnić rozpoznanie lotnicze dla projektu w południowym regionie Sitah.

Początkowa kampania naukowa łazika, obejmująca setki dni marsjańskich (lub dni marsjańskich), zostanie zakończona, gdy Perseverance powróci na miejsce lądowania. W tym momencie Perseverance przebyła odległość od 1,6 do 3,1 mili (2,5 do 5 kilometrów) i mogła napełnić do ośmiu probówek.

Następnie Perseverance ruszy na północ, a potem na zachód, w kierunku miejsca swojej drugiej ekspedycji naukowej: Delty Krateru Jezero. Delta jest pozostałością w kształcie wachlarza po starożytnym zbiegu rzeki i jeziora w kraterze Jezero. Region może być szczególnie bogaty w minerały węglanowe. Na Ziemi takie minerały mogą zachować skamieniałe ślady starożytnego mikroskopijnego życia i są powiązane z procesami biologicznymi.

Więcej o misji

Astrobiologia jest jednym z głównych celów misji wytrwałości na Marsa, w tym poszukiwania śladów dawnego życia mikrobiologicznego. Łazik będzie charakteryzował geologię planety i przeszły klimat, utoruje drogę do ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety i będzie pierwszą misją, która zbiera i przechowuje marsjańskie skały i regolit.

Kolejne misje NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), wyślą statek kosmiczny na Marsa w celu zebrania tych zapieczętowanych próbek z powierzchni i zwrócenia ich na Ziemię w celu przeprowadzenia głębokiej analizy.

READ  Żegnaj Pierce. ISS został wycofany ze służby i ustawiony na niszczycielski powrót do kraju

Misja Mars 2020 Perseverance jest częścią programu NASA Lunar-to-Mars Exploration Approach, który obejmuje misje Artemidy na Księżyc, które pomogą przygotować się do ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety.

Laboratorium napędu odrzutowego, obsługiwane przez administrowany przez NASA Kalifornijski Instytut Technologiczny w Pasadenie w Kalifornii, zbudowało i zarządzało operacjami łazika.