Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA opóźnia start nowego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba po „wypadku” | nowości naukowe i technologiczne

NASA odłożyła start swojego nowego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba po „wypadku”, który miał wpływ na jego połączenie z rakietą.

Teleskop o wartości 10 miliardów dolarów (7,5 miliarda funtów) to obserwatorium na orbicie w podczerwieni, które zapewni odkrycia nowej generacji w oparciu o prace Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Jednak jego start z Gujańskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej – bazy operacyjnej Europejskiej Agencji Kosmicznej – został teraz opóźniony najwcześniej do 22 grudnia.

zdjęcie:
Teleskop został wysłany do Gujany Francuskiej jako przesyłka i przybył w październiku. Zdjęcie: NASA

„Wypadek miał miejsce podczas operacji w ośrodku przygotowania satelitów w Kourou w Gujanie Francuskiej, pod ogólną odpowiedzialnością Arianespace” – powiedziała NASA.

Technicy przygotowywali się do podłączenia Webba do adaptera rakiety nośnej, który służy do integracji obserwatorium z górnym stopniem rakiety Ariane 5.

Agencja kosmiczna dodała, że ​​„nagłe i nieplanowane zwolnienie taśmy zaciskowej – która łączy Webba z adapterem pojazdu startowego – wywołało wibracje w całym obserwatorium”.

Kierowana przez NASA Komisja Rewizyjna Anomaly bada, co się wydarzyło od tego czasu, a kolejna aktualizacja jest spodziewana, gdy testy zakończą się w ten weekend.

Według NASA nastąpiło to w wyniku dalszych opóźnień i dodatkowych wydatków spowodowanych pandemią COVID-19.

Celem jest, aby orbitujący teleskop zastąpił Teleskop Kosmiczny Hubble’a wystrzelony w 1990 r. – i oczekuje się, że pozostanie w służbie do 2040 r. – oraz Teleskop Spitzera wystrzelony w 2003 r.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA ponownie odwiedził słynne Filary Stworzenia, sfotografowane pierwotnie w 1995 roku, ukazując wyraźniejszy i szerszy widok struktur w świetle widzialnym.
zdjęcie:
JWST jest następcą Hubble’a, którego obrazy zawładnęły wyobraźnią ludzkości. Zdjęcie: NASA

Premiera zwiastuje nową erę w naukach o kosmosie i da NASA możliwość publikowania nowych zdjęć, takich jak te zrobione przez Hubble’a, które zainspirowały wyobraźnię wielu ludzi.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) ma na celu „zbadanie każdego etapu kosmicznej historii: od pierwszych rozbłysków świetlnych po Wielkim Wybuchu, przez powstawanie galaktyk, gwiazd i planet, po ewolucję naszego Układu Słonecznego”.

READ  Naukowcy odkrywają skamieliny gigantycznego tysiąclecia wielkości samochodu – „to był przypadek odkrycia” | Wiadomości z Wielkiej Brytanii

Badając światło podczerwone, JWST będzie bezpośrednio obserwować część przestrzeni i czasu (które nie są odrębnymi cechami według szczególnej teorii względności), których ludzkość nie była wcześniej w stanie zobaczyć.

Spojrzy głęboko w przeszłość, kiedy pierwsze gwiazdy powstawały ponad 13,5 miliarda lat temu – ponieważ jest w stanie zobaczyć światło emitowane w tym czasie, które zostało rozciągnięte lub „przesunięte ku czerwieni” przez trwającą ekspansję wszechświata.

Subskrybuj codzienny podcast naPodcast AppleIpodcast googleIspotifyIgłośnik

JWST jest największym i najpotężniejszym teleskopem kosmicznym kiedykolwiek stworzonym przez NASA, a po uruchomieniu będzie krążył po orbicie około miliona mil od Ziemi, zanim przejdzie sześć miesięcy do uruchomienia w kosmosie.

W tym czasie ich lustra i osłony przeciwsłoneczne otworzą się, a ich mniejsze systemy również będą musiały być w trybie online – będą musiały zostać schłodzone, wyrównane i skalibrowane.

Gdy to wszystko zostanie zrobione, astronomowie na całym świecie będą mogli używać teleskopu do prowadzenia obserwacji naukowych i poszerzania wiedzy ludzkości na temat wszechświata.