Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Narzędzie AI znajduje oznaki raka przeoczone przez lekarzy

Narzędzie AI znajduje oznaki raka przeoczone przez lekarzy

Narzędzie AI udowodniło swoją zdolność do wykrywania oznak raka przeoczonych przez radiologów.

Razem z nim przeprowadzono pilotaż narzędzia AI o nazwie Mia NHS Lekarze w Wielkiej Brytanii przeanalizowali mammogramy ponad 10 000 kobiet.

Większość uczestniczek nie była chora na nowotwór, ale sztuczna inteligencja z powodzeniem zidentyfikowała wszystkie osoby z objawami raka piersi, oprócz 11 dodatkowych przypadków, których lekarzom nie udało się zidentyfikować. Spośród 10 889 kobiet, które wzięły udział w badaniu, tylko 81 zdecydowało się nie sprawdzać swoich skanów przez system sztucznej inteligencji.

Narzędzie AI zostało przeszkolone na zbiorze danych obejmującym ponad 6000 wcześniejszych przypadków raka piersi, aby zidentyfikować subtelne wzorce i wizualizować biomarkery powiązane z nowotworem złośliwym. Oceniany na podstawie nowych przypadków prawidłowo przewidział obecność nowotworu z dokładnością 81,6% i prawidłowo wykluczył go w 72,9% przypadków.

Rak piersi jest najczęstszym typem nowotworu wśród kobiet na całym świecie, a rocznie diagnozuje się dwa miliony nowych przypadków. Chociaż wskaźniki przeżycia poprawiły się dzięki wcześniejszemu wykrywaniu i lepszym terapiom, wielu pacjentów nadal doświadcza poważnych skutków ubocznych, takich jak obrzęk limfatyczny, po operacji i radioterapii.

Naukowcy pracują obecnie nad dalszym rozwojem systemu sztucznej inteligencji, który będzie w stanie przewidzieć ryzyko wystąpienia takich skutków ubocznych u pacjenta przez okres do trzech lat po leczeniu. Może to pozwolić klinicystom na personalizację opieki poprzez alternatywne metody leczenia lub dodatkowe środki wspomagające dla pacjentów wysokiego ryzyka.

Zespół badawczy planuje zapisać 780 pacjentek z rakiem piersi do badania klinicznego o nazwie Pre-Act w celu sprawdzenia modelu przewidywania ryzyka sztucznej inteligencji w ciągu dwuletniego okresu obserwacji. Celem długoterminowym jest system AI, który będzie w stanie kompleksowo ocenić diagnozę i potrzeby terapeutyczne pacjenta.

(Zdjęcie z fotografii Angola Harry)

Zobacz też: NVIDIA przedstawia architekturę Blackwell, która będzie napędzać nadchodzącą falę GenAI

READ  Samokontrola zwiększa aktywność fizyczną osób starszych wymagających opieki: badanie | zdrowie

Chcesz dowiedzieć się więcej o AI i Big Data od liderów branży? spłacać Wystawa sztucznej inteligencji i Big Data Odbywa się w Amsterdamie, Kalifornii i Londynie. To kompleksowe wydarzenie jest współorganizowane z innymi wiodącymi wydarzeniami, w tym Blok X, Tydzień transformacji cyfrowejI Expo Cyberbezpieczeństwa i Chmury.

Poznaj inne nadchodzące wydarzenia i seminaria internetowe dotyczące technologii dla przedsiębiorstw obsługiwane przez TechForge Tutaj.

Tagi: sztuczna inteligencja, sztuczna inteligencja, rak, zdrowie, opieka zdrowotna, medycyna, NHS, przysłówek, radiologia