Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mówi, że jego kolega Aleksiej Nawalny miał wkrótce zostać zwolniony w ramach wymiany więźniów

Mówi, że jego kolega Aleksiej Nawalny miał wkrótce zostać zwolniony w ramach wymiany więźniów

przez Laura Josey I Witalij Szewczenko

Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 r. i odsiadywał 19 lat więzienia.
zdjęcie: Biuletyn / Służba prasowa Sądu Miejskiego w Moskwie / Agence France-Presse

Według jego koleżanki Marii Pevchikh Aleksiej Nawalny miał wkrótce zostać zwolniony w ramach wymiany więźniów.

Powiedziała, że ​​przywódca rosyjskiej opozycji zostanie wymieniony na Wadima Krasikowa, rosyjskiego zabójcę odsiadującego dożywocie za morderstwo w Niemczech.

Pevchikh twierdził, że częścią porozumienia będzie również dwóch obywateli USA przetrzymywanych obecnie w Rosji.

Twierdziła, że ​​15 lutego negocjacje weszły w końcową fazę.

BBC News nie widziało żadnych dowodów na te zarzuty i nie może ich niezależnie zweryfikować.

Nawalny zmarł 16 lutego w swojej celi w kolonii więziennej na Syberii, gdzie przebywał z wyrokiem 19 lat więzienia na podstawie zarzutów powszechnie uznawanych za umotywowane politycznie.

Władze więzienne poinformowały, że 47-latek źle się poczuł po chodzeniu.

W nagraniu wideo zamieszczonym na kanale YouTube Nawalnego Pevchikh, szef jego Fundacji Antykorupcyjnej (FBK), stwierdził, że negocjacje w sprawie wymiany więźniów trwają od dwóch lat.

Dodała, że ​​po rozpoczęciu w lutym 2022 r. zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji na Ukrainę „było jasne, że Putin nie cofnie się przed niczym” i że „Nawalnego należy za wszelką cenę i w trybie pilnym zwolnić z więzienia”.

Według Pevchicha uwolnienie Nawalnego miało nastąpić w ramach wymiany humanitarnej, a w rozmowach uczestniczyli urzędnicy amerykańscy i niemieccy.

Rzecznik niemieckiego rządu powiedział w poniedziałek, że są mu znane doniesienia dotyczące planowanej wymiany więźniów, ale odmówił dalszych komentarzy.

Pevcikh powiedział, że w grudniu ostatecznie opracowano plan wymiany więźniów.

Mówi się, że częścią umowy będzie Wadim Krasikow, Rosjanin skazany za zastrzelenie z bliskiej odległości w Niemczech byłego dowódcy czeczeńskich rebeliantów Selimchana Changoszwilego z bliskiej odległości w 2019 roku.

READ  Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss to temat żartów, zwany „duchem”, w porównaniu do sałaty

Pevchikh powiedział, że wymianie zostaną poddani także obywatele USA przetrzymywani obecnie w Rosji.

W rosyjskich więzieniach przetrzymuje się obecnie kilku obywateli amerykańskich, a Pevchikh nie określił, kto będzie brał udział w rzekomej zamianie.

Na początku lutego prezydent Rosji Władimir Putin powiedział amerykańskiemu gospodarzowi Tuckerowi Carlsonowi, że trwają rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie uwolnienia amerykańskiego dziennikarza Iwana Gerszkowicza, przetrzymywanego pod zarzutem szpiegostwa.

Putin dał do zrozumienia, że ​​Rosja przyjmie w zamian kogoś, kto „ze względów patriotycznych wyeliminował bandytę w jednej ze stolic europejskich… podczas wydarzeń, które miały miejsce na Kaukazie” – co jest niemal pewnym nawiązaniem do Krasikowa.

Pevchikh twierdził, że Putin w ostatniej chwili zmienił zdanie w sprawie porozumienia.

Powiedziała, że ​​„nie może tolerować uwolnienia Nawalnego” – a skoro „w zasadzie” osiągnięto porozumienie w sprawie uwolnienia Krasikowa, Putin postanowił „pozbyć się karty przetargowej” i „zaproponować kogoś innego, gdy nadejdzie czas”.

„Putin oszalał z powodu nienawiści Nawalnego” – powiedział Pevchikh. „Wie, że Nawalny mógł go pokonać”.

Nie jest jasne, dlaczego Putin zgodził się na wymianę Nawalnego na innych więźniów.

Kreml na razie nie odpowiedział na zarzuty Pevchicha.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział wcześniej, że zarzuty dotyczące udziału rządu w śmierci Nawalnego są „śmieszne”.

Władze początkowo odmówiły wydania ciała Nawalnego jego matce i ustąpiły dopiero osiem dni po jego śmierci.

Wdowa po Nawalnym, Julia, powiedziała, że ​​został on zabity na rozkaz Putina. Kreml zaprzeczył zarzutom i określił reakcję Zachodu na śmierć jako „histeryczną”.

Rzeczniczka Nawalnego Kira Yarmysh zamieściła w poniedziałek w mediach społecznościowych wiadomość, że jego sojusznicy szukają miejsca, w którym jego zwolennicy mogliby jeszcze w tym tygodniu odbyć publiczne pożegnanie.

Oczekuje się, że takie wydarzenie będzie ściśle monitorowane przez władze, pod warunkiem, że w ogóle dopuści się do jego wystąpienia.

READ  Twój telefon jest prawdopodobnie „brudny niż deska klozetowa”, ale czy trzeba go odkazić?

Organizacja praw człowieka podała, że ​​w całym kraju aresztowano 400 Rosjan za złożenie kwiatów ku czci Nawalnego po jego śmierci.

-Ta historia została opublikowana po raz pierwszy wcześniej BBC