Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Mokry sen hazardzisty i najgorszy koszmar księgowego!”: Wielka atrakcja małego festiwalu | Muzyka

„Zaczęliśmy od pięciu z nas, wkładając 100 funtów do miski i mając nadzieję na najlepsze” – mówi Henry Morris z małego festiwalu muzyki elektronicznej Field Maneuvers.

Wraz z Leonem Cole i Ellie Petty organizują coroczny „No Frills Rave” w sekretnym wiejskim miejscu od 2013 roku, kiedy 350 osób pojawiło się, by pocić się na polu. „Zaczęło się jako impreza dla nas i naszych przyjaciół i nadal jest, tylko trochę się powiększyła” – mówi Betty. Tegoroczne wydarzenie z udziałem kod 9 A OvermonoBędzie gościć 1500 osób, ale nie ma zamiaru dalej się rozwijać.

Rośnie pragnienie, aby rzeczy były małe. Eksperymentalny Festiwal Muzyki i Sztuki Supernormal gości 1500 osób w Brazzers Park w hrabstwie Oxfordshire; Tylko 600 osób wzięło udział w Sea Change w Totnes na początku tego roku, a niezależna firma Sea Power organizuje własny festiwal, Krankenhaus, dla 750 osób w zamku na Pojezierzu, z udziałem takich osób jak Low i Richard Dawson, w sierpniowy weekend w bankach. „Ludzie lubią być bardzo intymni”, mówi gitarzysta zespołu Martin Noble. „To naprawdę magiczne uczucie dla ludzi, którzy widzą świetne zespoły na małej scenie”.

Sea Power na Krankenhaus 2019. Zdjęcie: Biuletyn Public Relations

W dobie niezliczonych festiwali muzycznych, gdzie wielu stara się być wszystkim dla wszystkich, małe festiwale są okazją do stworzenia czegoś wyjątkowego, zamiast dodawać więcej wybrzuszeń. „Na niektórych festiwalach czujesz się, jakbyś pasł się jak bydło, żeby wysysać jak najwięcej pieniędzy, a potem znów zostajesz zatrzymany” – mówi Jimmy Martin z Supernormal. „Chcieliśmy być przeciwieństwem tego”.

Można również uniknąć korporacyjnego charakteru niektórych festiwali. „Spędzasz życie, każąc ci kupować różne rzeczy” – mówi Morris. „Jeżeli rave dotyczy czegokolwiek, chodzi o ucieczkę z tego świata na chwilę”. Nie znajdziesz też drogich dodatków VIP. „Nie ma wanny z hydromasażem ani czterodaniowych posiłków na siedząco” – mówi Cole. „Mamy bar oraz maszynę do orzeszków i owoców”.

Małe festiwale również zwiększają możliwość nawiązywania więzi. „Na większym festiwalu możesz spędzić chwilę z kimś na parkiecie, ale kto wie, czy znów go znajdziesz”, mówi Petty. „Na ćwiczeniach terenowych, do niedzieli, kiedy próbujesz przedstawić ludzi, są już najlepszymi nowymi towarzyszami. Widzieliśmy, jak rozkwitają piękne relacje. Z pewnością w wyniku tego festiwalu jest kilkoro dzieci.” Podobne małe festiwale były również organizowane przez uczestników, takich jak Twisted, Floorless i powyżej poniżej.

Organizowanie czegoś, co skutkuje twórczą współpracą, jest podstawą etosu Supernormalności. „Tworzy forum, na którym ludzie mogą wyrażać siebie i inspirować pomysły” – mówi Martin. Kostium Pop Punk Synth Charyzmatyczna Megafauna Jako doskonały przykład: spotkali się tam, uformowali, a rok później wrócili, aby wystąpić. Martin opisuje go jako „ogromnego motywatora dla artystów”.

Te wydarzenia mają również nadzieję na przełamanie granic między publicznością a artystą. W Krankenhaus zaplecza sceny zostały porzucone na rzecz przestrzeni publicznych, gdzie można zjeść burrito z Gruffem Rhysem lub „rozbić Stephena Morrisa z New Order, gdy kręci się i ogląda pokazy ptaków” – mówi Noble. Pokazy ptaków drapieżnych to jeden z wielu innych przedmiotów w ofercie, a także spacery z przewodnikiem, rozmowy i wycieczki koleją parową. „To jak wakacje” – mówi Noble. „Chcemy pokazać bogaty krajobraz, a także zespoły”.

Scena z Festiwalu Manewrów Terenowych 2020.
Scena z Festiwalu Manewrów Terenowych 2020. Zdjęcie: Biuletyn Public Relations

Oprócz chęci budowania poczucia wspólnoty, wyjątkowe otoczenie tych festiwali – zespoły grają w stodole na terenie zamku Crankenhouse, podczas gdy Brazzers Park znajduje się w wiejskim domu i posiadłości klasy II – które określają komfortową pojemność . „Nie jesteśmy przygotowani na to nigdzie indziej, ale działało to na naszą korzyść, ponieważ uniknęliśmy wielu innych pułapek, które nękają festiwale, z których wiele jest związanych z nadmierną ekspansją i towarzyszącą jej presją” – mówi Martin.

Co najważniejsze, zysk nie wydaje się być głównym czynnikiem napędzającym. Krankenhaus oferuje dodatkowy bezpłatny bilet dla osób potrzebujących opiekunów oraz obniżone ceny biletów dla osób bezrobotnych lub niedostatecznie opłacanych. „Nie postrzegamy tego jako przedsięwzięcia przynoszącego zyski” – mówi Noble. „To jak nasza coroczna impreza. Jeśli w tym roku dostaniemy remis, będziemy więcej niż szczęśliwi.”

Podobnie manewry w terenie działają w niewielkich odstępach. „To marzenie hazardzisty i najgorszy koszmar księgowego” – mówi Morris. „Ale każdego roku stajemy się trochę więksi i staramy się płacić ludziom tak uczciwie, jak to możliwe, a wszelkie pieniądze wracają od razu, aby uczynić to najlepszą możliwą imprezą”.

Supernormalne wyprzedały się w tym roku w ciągu kilku minut – ironia losu, która nie umknęła Martinowi, że próbując stworzyć bardzo inkluzywny i intymny festiwal, ryzykujesz, że przypadkowo staniesz się ekskluzywnym.

Reprezentuje jednak prawdziwy apetyt na coś bardziej intymnego, prawdziwie antykulturowego i prywatnego. „Ludzie budują do niego emocjonalne przywiązanie” – mówi. „Jest tu świetna społeczność i mamy nadzieję, że ludzie odwrócą się od festiwalu i nie będą zmęczeni każdym groszem, ale dotknięci transformacyjną mocą sztuki”.

READ  Zara McDermott, pracoholiczka, przyznaje, że będzie zestresowana i zdezorientowana, jeśli nie zaplanuje swojego dnia