Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Młodzi egipscy pianiści podążają śladem Chopina w Polsce – Muzyka – Kultura i Sztuka

Młodzi egipscy pianiści podążają śladem Chopina w Polsce – Muzyka – Kultura i Sztuka

Młodzi egipscy pianiści – Shad Magdy, Andrew Milad, Mahmoud Al-Batran i Mostafa Hassan – podczas wizyty w Polsce. (Zdjęcie: Atti Metwally)

W ubiegłym roku pianiści wygrali VII Konkurs Chopinowski dla Dzieci i Młodzieży w Egipcie, którego pierwszymi nagrodami jest wizyta w Polsce.

Muzycy w wieku od 16 do 19 lat to Shaz Magdy, Andrew Milad, Mahmoud El Batran i Mostafa Hassan.

Podczas tygodniowego pobytu w kraju (od 7 do 13 sierpnia) muzycy eksplorują liczne miejsca upamiętniające lata Chopina w Polsce i jego muzykę.

Bogaty program do tej pory obejmował udział w koncercie chopinowskim w warszawskim Parku Królewskim pierwszego dnia ich wizyty, a następnie spacer po starówce miasta, która oferuje wśród wielu atrakcji historycznych muzyczne ławki grające utwory Chopina oraz kawiarnia, jak głosi legenda, do której uczęszczał sam kompozytor.

Stare miasto było scenerią dla ich „gry miejskiej” drugiego dnia wizyty. W trakcie gry uczestnicy otrzymali mapę i karty z pytaniami związanymi z kompozytorem, a podczas spaceru ulicami zostali poproszeni o wykonanie różnych zadań.

Trzeciego dnia – wtorek – młodzi muzycy odwiedzili Uniwersytet Muzyczny Chopina, gdzie mieli okazję spotkać się z profesorami słynnej instytucji. Podczas pobytu na uniwersytecie egipscy muzycy dali krótki, zaimprowizowany występ na fortepianie. Po wizycie na uniwersytecie odbyło się zwiedzanie Muzeum Chopina z przewodnikiem.

Działania chopinowskie przeplatają się z wieloma innymi ciekawymi wizytami, które pozwalają młodym artystom poznać historię i kulturę Polski. Podczas pobytu w Warszawie muzycy odwiedzili także Muzeum Powstania, które przedstawia historię wielkiej operacji polskiego ruchu oporu II wojny światowej, mającej na celu wyzwolenie Warszawy spod niemieckiej okupacji, która rozpoczęła się na początku sierpnia 1944 roku.

W tym roku wyjazd do Polski został wzbogacony o wizyty w miastach północnego Gdańska, Sopotu i Gdyni. Chociaż ta część programu nie jest związana z Chopinem, te historyczne miejsca pełne są perełek architektonicznych niosących bogatą historię Chopina w północnej Polsce. Miasta słyną również z tego, że są domem dla wielu atrakcji muzycznych, w tym festiwali muzycznych o międzynarodowej renomie.

READ  Zełenski wzywa przywódców Polski do przekroczenia granicy, aby załagodzić protesty rolników | Wiadomość o wojnie między Rosją a Ukrainą

Grupa powróci do Warszawy 11 sierpnia, gdzie swoje ostatnie dni spędzi zwiedzając ważne muzea i uczestnicząc w koncertach. Zwieńczeniem tego będzie wizyta w Żelazowej Woli, domu Chopina, położonym 46 kilometrów na zachód od Warszawy.

Grupa powróci do Kairu 13 sierpnia.

Chopinowski Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży w Egipcie został zainicjowany przez Egipskie Młodzieżowe Stowarzyszenie Muzyczne Fawzy El Shamy, byłego dziekana Konserwatorium Kairskiego, który przyczynił się do wielu muzycznych inicjatyw na egipskiej scenie muzycznej.

Konkurs organizowany jest we współpracy z Ambasadą RP w Kairze.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2010 roku, ale jej edycja 2011 została odwołana z powodów politycznych. Wrócił w 2012 roku i odbywał się corocznie do 2018 roku, kiedy został ponownie zawieszony do 2021 roku.

W siódmej edycji w jury konkursu znaleźli się Mariola Sinyawa Puchala (Polska), Ahmed El-Saidi (Egipt) i Hilgidi Schmidt (Niemcy).

Edycję 2021 zorganizowała Europejska Fundacja Edukacji i Kultury Zielona Góra we współpracy z Rahn Education Schulen Kairo, Maestro Ahmed El-Saidi oraz Ambasadą RP w Kairze.

krótki link: