Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minneapolis: Zabicie Downrighta było „przypadkowe”, mówi policja

Wypalono gaz łzawiący, a następnie, pośród gniewnych protestów, wprowadzono godzinę policyjną Policja zastrzeliła czarnego mężczyznę na przystanku W centrum amerykańskiego miasta Brooklyn, na północ od Minneapolis.

Rodzina Don Wright, która została postrzelona przez funkcjonariusza podczas postoju w Brooklyn Center w pobliżu miejsca procesu Dereka Chauvina, reaguje na śmierć George’a Floyda w Brooklyn Center w stanie Minnesota w USA 11 kwietnia 2021 roku.
obrazek: Agencja prasowa France

Krewni mężczyzny rozpoznali mężczyznę jako 20-letniego Don Wrighta.

Szef policji Tim Gannon powiedział mediom, że strzelanina była wypadkiem.

„Myślę, że oficer zamierzał zastosować ogłuszenie, ale strzelił do niego jednym pociskiem” – powiedział w poniedziałek rano.

Funkcjonariusz przebywa teraz na urlopie administracyjnym, podczas gdy dochodzenie jest w toku.

Burmistrz Brooklyn Center wprowadził godzinę policyjną, która trwała do godziny 06:00 (23:00 czasu nowozelandzkiego), prosząc ludzi, aby „byli bezpieczni, idźcie do domu”.

W Minneapolis panuje wysokie napięcie, ponieważ były oficer oskarżony o zabójstwo George’a Floyda jest sądzony.

Sala sądowa położona zaledwie 10 mil (16 km) od niedawnych niepokojów wznowi postępowanie w poniedziałek, a prokuratura ma zakończyć sprawę i rozpocząć obronę byłego oficera Dereka Chauvina.

Prezydent Joe Biden ma zorganizować konferencję prasową w poniedziałek po południu.

Jakie są najnowsze wydarzenia na scenie?

Setki protestujących skandujących imię Downright zebrało się późnym niedzielnym wieczorem przed siedzibą policji na Brooklynie.

Reuters poinformował, że napięcia wzrosły, gdy policja założyła sprzęt do zamieszek, rzuciła kamieniami w dwa radiowozy i przeskoczyła nad nimi.

Protestujący pisali kredą na chodnikach i zapalali świece, ale później policja nakazała demonstrantom rozproszenie się, pokazując gaz łzawiący i granaty ogłuszające wystrzelone przez funkcjonariuszy.

READ  Epidemia Covid 19 Delta: kobieta z MIQ, która publicznie załamała się w związku z pizzą, mówi, że niczego nie żałuje

StarTribune donosi, że około 20 firm w pobliskim centrum handlowym zostało później włamanych, a sporadyczne rabunki rozprzestrzeniły się na inne obszary Minneapolis.

Burmistrz Brooklyn Center Mike Elliott ogłosił na Twitterze, że wprowadzi godzinę policyjną do godziny 06:00 (czasu lokalnego).

We wczesnym porannym poście wideo o śmierci Dona Wrighta burmistrz Elliott powiedział: „Nasze serca są z jego rodziną” i obiecał: „Dopilnujemy, aby wszystko zostało zrobione w naszej mocy, aby zapewnić sprawiedliwość”.

Wezwał protestujących, aby robili to pokojowo.

Członkowie Gwardii Narodowej Minnesoty, którzy zostali już postawieni przed sądem za zabójstwo Dereka Chauvina po śmierci George’a Floyda, zostali wysłani do Brooklyn Center.

Część z nich pozostała na ulicach po zakończeniu godziny policyjnej, ale do tego czasu tłumy praktycznie się rozproszyły.

Lokalne media podały, że Brooklyn Center zamknęło wszystkie budynki szkolne, programy i zajęcia na poniedziałek.

Protestujący zebrali się w Washington Square Park w Nowym Jorku 12 kwietnia 2021 roku podczas protestu po zastrzeleniu 20-latka.

obrazek: Agencja prasowa France

Co się stało z Downrightem?

Departament Policji Brooklyn Center podał w oświadczeniu, że funkcjonariusze aresztowali mężczyznę za wykroczenie drogowe w niedzielne popołudnie i zdecydowali, że czeka na niego nakaz aresztowania.

Powiedzieli, że kiedy policja próbowała go aresztować, wrócił do samochodu.

Następnie funkcjonariusz zastrzelił kierowcę, który przejechał kilka przecznic, zanim zderzył się z innym pojazdem. Został uznany za zmarłego na miejscu zdarzenia.

Jedna pasażerka została ranna, nie poważnie.

Policja powiedziała, że ​​zaangażowani funkcjonariusze nosili kamery na ciele, a kamery przyrządów zostały aktywowane.

Matka Wrighta, Katie, powiedziała, że ​​jej syn zadzwonił do niej podczas postoju i powiedział, że został zatrzymany z powodu „odświeżaczy powietrza zwisających z jego lusterka wstecznego”. Po tym, jak powiedziała, usłyszała bójkę i linia telefoniczna została przerwana.

„Po minucie zadzwoniłem, a jego dziewczyna, która była pasażerem w samochodzie, odebrała i powiedziała, że ​​został postrzelony… a mój syn leży bez życia”.

READ  Zamki do skakania zakazane po tym, jak pięcioro dzieci zginęło w dziwnym wypadku w australijskiej szkole podstawowej

Powiedziała, że ​​funkcjonariusze zostawili ciało jej syna na ziemi, dodając: „Nikt nam nic nie powie. Nikt nie będzie z nami rozmawiał… Powiedziałem, proszę, zabierz mojego syna z ziemi”.

Gubernator Minnesoty Tim Falls powiedział, że „uważnie obserwuje sytuację” i modli się za rodzinę pana Wrighta.

„Nasz kraj opłakuje kolejne życie czarnego mężczyzny, który został porwany przez organy ścigania” – powiedział.

Dlaczego Minneapolis jest takie napięte

Proces o zabójstwo Dereka Chauvina w związku ze śmiercią George’a Floyda trwa w mieście już od dwóch tygodni.

Chauvin został sfotografowany klęcząc na szyi pana Floyda przez ponad dziewięć minut podczas operacji aresztowania w Minneapolis w maju zeszłego roku.

Materiał filmowy z incydentu wywołał globalne protesty przeciwko rasizmowi.

Proces ma potrwać co najmniej miesiąc, a organy ścigania już przygotowują się na możliwość kłopotów, gdy jury wyda werdykt.

Zabójstwo George’a Floyda wywołało fale protestów w całym mieście, z których wiele było pokojowych, ale niektóre były gwałtowne, a setki budynków zostały zniszczone.

– BBC