Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minister spraw zagranicznych Winston Peters spotyka się z nowym premierem Wysp Salomona

Minister spraw zagranicznych Winston Peters spotyka się z nowym premierem Wysp Salomona

Winston Peters i premier Wysp Salomona Jeremiah Maneli wymieniają się prezentami podczas delegacji Nowej Zelandii do Honiary.
zdjęcie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Dostawa

Minister spraw zagranicznych przybył na Wyspy Salomona podczas pierwszego etapu swojej podróży po Pacyfiku, gdzie spotkał się z nowo wybranym premierem.

Winston Peters wraz z delegacją parlamentarzystów spotkał się w Honiarze z premierem Jeremiahem Manele.

Maneli, który od 2019 r. był ministrem spraw zagranicznych Wysp Salomona, został zaprzysiężony na premiera 2 maja po rezygnacji Manaseha Sogavare.

Peters powiedział, że delegacja pogratulowała nowemu rządowi i miała zaszczyt spotkać się z nowym premierem i członkami jego rządu w ciągu pierwszych dziesięciu dni jego urzędowania.

„Ta bardzo wczesna wizyta odzwierciedla głęboką i długoletnią relację, którą dzielimy, zbudowaną na wzajemnym szacunku i wspólnych wartościach”.

Peters wskazał, że wizyta będzie pierwszą z serii spotkań na wysokim szczeblu między Nową Zelandią a Wyspami Salomona w tym roku, obejmujących kolejną wizytę i zaproszenie do gościnia Manele w Nowej Zelandii.

„To spotkanie było dobrą okazją do omówienia priorytetów nowego rządu Wysp Salomona na pierwsze 100 dni jego urzędowania oraz partnerstwa na rzecz rozwoju Nowa Zelandia-Wyspy Salomona obejmującego obszary priorytetowe, w tym infrastrukturę krytyczną, edukację, zarządzanie i reformę gospodarczą” – powiedział. powiedział.

Peters przewodził delegacji parlamentarzystów, w skład której wchodzili minister zdrowia i minister ds. ludności Pacyfiku dr Shane Reti, minister ds. zmian klimatycznych Simon Watts, przewodniczący parlamentarnej Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Handlu Tim van de Meulen oraz rzecznik Partii Pracy ds. zagranicznych David Parker.

READ  Boris Johnson pozostaje wyzywający, gdy przeciwnicy mówią mu, że czas na zakończenie premiera Wielkiej Brytanii

W nadchodzących dniach delegacja ma odwiedzić Papuę Nową Gwineę, Vanuatu, Nową Kaledonię i Tuvalu.