Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minister spraw zagranicznych Nana Mahuta mówi Chinom o swoich obawach związanych ze śmiertelną pomocą dla Rosji w jej wojnie na Ukrainie

Nanaya Mahuta wyraziła swoje zaniepokojenie w Chinach. Zdjęcie/Mark Mitchell

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta podczas spotkania z chińskim odpowiednikiem wyraziła zaniepokojenie Chinami w związku z udzieleniem jakiejkolwiek śmiercionośnej pomocy w celu wsparcia Rosji w wojnie z Ukrainą.

Jego biuro prasowe wyszczególniło dziś ostrzegawcze uwagi Mahuty w Pekinie, kilka dni po tym, jak prezydent Chin Xi Jinping zakończył swoją podróż do Moskwy, serdeczny romans, w którym Xi i prezydent Rosji Władimir Putin złożyli sobie nawzajem hołd i mówili o głębokiej przyjaźni.

Czterodniowa podróż Mahuty, która rozpoczęła się w środę, była pierwszą wizytą ministra spraw zagranicznych Nowej Zelandii do Pekinu od 2018 roku, ale nastąpiła w kluczowym momencie, gdy Xi odwiedził Moskwę w tym samym tygodniu, aby dać Putinowi impuls dyplomatyczny po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny powiedział Więc. Chce stanąć przed sądem za zbrodnie wojenne.

Mahuta powtórzył, że Nowa Zelandia potępiła „nielegalną inwazję” na Ukrainę dokonaną przez jej odpowiednika Qin Gang.

Powiedziała również poprzednikowi Chena, Wang Yi, który jest obecnie najwyższym urzędnikiem ds. polityki zagranicznej Komunistycznej Partii Chin, że pokój i dobrobyt są oczekiwaniami wszystkich partii, według oficjalnej chińskiej agencji informacyjnej Xinhua. Cytowano ją, jak powiedziała w raporcie, że Nowa Zelandia wspiera polityczne rozstrzyganie sporów poprzez dialog.

Agencja dodała, że ​​Wang powiedział, że pilnym zadaniem jest osiągnięcie zawieszenia broni i wznowienie rozmów pokojowych, a Chiny będą nadal odgrywać konstruktywną rolę w promowaniu porozumienia politycznego.

Jej biuro prasowe poinformowało, że podczas spotkania z Chenem Mahuta wyraziła zaniepokojenie sytuacją w zakresie praw człowieka w Xinjiangu, erozją swobód w Hongkongu, sporami na Morzu Południowochińskim i rosnącymi napięciami w Cieśninie Tajwańskiej.

Biuro dodało, że ministrowie rozmawiali o możliwości wizyty premiera Chrisa Hipkinsa w Chinach w tym roku.

READ  Tenis: australijski polityk podobno cofnął wizę Novakowi Djokovicowi, aby zapobiec niepokojom społecznym

Chiny są największym partnerem handlowym Nowej Zelandii, a nowozelandzcy eksporterzy polegają na Chinach przy zakupie produktów mlecznych i innych towarów rolnych.