Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mahuta mówi Chinom o swoich obawach związanych ze śmiertelną pomocą dla Rosji

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta podczas spotkania z chińskim odpowiednikiem wyraziła zaniepokojenie Chinami w związku z udzieleniem jakiejkolwiek śmiercionośnej pomocy w celu wsparcia Rosji w wojnie z Ukrainą.

Jej biuro prasowe w sobotę wyszczególniło ostrzeżenia Mahuty w Pekinie, kilka dni po tym, jak prezydent Chin Xi Jinping zakończył swoją podróż do Moskwy, serdeczną sprawę, w której Xi i prezydent Rosji Władimir Putin złożyli sobie nawzajem hołd i mówili o głębokiej przyjaźni.

Czterodniowa podróż Mahuty, która rozpoczęła się w środę, była pierwszą od 2018 r. ministrem spraw zagranicznych Nowej Zelandii do Pekinu, ale miała miejsce w kluczowym momencie, gdy Xi odwiedził Moskwę w tym samym tygodniu, aby dać Putinowi wsparcie dyplomatyczne po tym, jak powiedział MTK. Chcesz postawić go przed sądem za zbrodnie wojenne.

Jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, Mahuta powtórzyła, że ​​jej rząd potępił „nielegalną inwazję” na Moskwę jej odpowiednika Qin Ganga.

Powiedziała również poprzednikowi Chena, Wang Yi, który jest obecnie najwyższym urzędnikiem ds. polityki zagranicznej Komunistycznej Partii Chin, że pokój i dobrobyt są oczekiwaniami wszystkich partii, według oficjalnej chińskiej agencji informacyjnej Xinhua.

Cytowano ją, jak powiedziała w raporcie, że Nowa Zelandia wspiera polityczne rozstrzyganie sporów poprzez dialog.

Agencja dodała, że ​​Wang powiedział, że pilnym zadaniem jest osiągnięcie zawieszenia broni i wznowienie rozmów pokojowych, a Chiny będą nadal odgrywać konstruktywną rolę w promowaniu porozumienia politycznego.

Jej biuro prasowe poinformowało, że podczas spotkania z Chenem Mahuta wyraziła zaniepokojenie sytuacją w zakresie praw człowieka w Xinjiangu, erozją swobód w Hongkongu, sporami na Morzu Południowochińskim i rosnącymi napięciami w Cieśninie Tajwańskiej.

Biuro dodało, że ministrowie rozmawiali o możliwości wizyty premiera Nowej Zelandii Chrisa Hepkinsa w Chinach w tym roku.

Chiny są największym partnerem handlowym Nowej Zelandii, a nowozelandzcy eksporterzy polegają na Chinach przy zakupie produktów mlecznych i innych towarów rolnych.

READ  Hossam Dan: Kiwi wciąż czekają na rozpoczęcie swojego leniwego maratonu