Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Migotanie przedsionków jest czynnikiem ryzyka demencji u osób dorosłych w wieku poniżej 70 lat

07 sierpnia 2022

1 minuta czytania


Ujawnienia: Giannone nie dokonał żadnych istotnych ujawnień finansowych. Proszę zapoznać się z badaniem dla wszystkich istotnych ujawnień finansowych innych autorów.

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli ten problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected]

Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko otępienia u dorosłych w wieku poniżej 70 lat, zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w Dziennik Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego.

Jednak ryzyko nie było widoczne przed 65 rokiem życia.

choroba umysłowa
Źródło: Adobe Stock

„[This study] dostarcza dowodów na to, że dorośli z migotaniem przedsionków mają zwiększone ryzyko rozwoju demencji przed 65-70 rokiem życia.” Mary Edwig Giannon, MD, z Wydziału Biomedycyny, Metabolizmu i Neuronauk, Centrum Badawczego Epidemiologii Środowiskowej, Genetycznej i Żywienia na Uniwersytecie w Modenie i Reggio Emilia w Modenie we Włoszech oraz współpracownicy.

W tym przeglądzie systematycznym i metaanalizie Giannon i współpracownicy włączyli sześć badań, które wykazały związek między migotaniem przedsionków a demencją u dorosłych w wieku poniżej 70 lat.

Jiannon i współpracownicy zaobserwowali występowanie choroba umysłowa Zgodnie z badaniem u uczestników bez migotania przedsionków w wywiadzie oraz u osób z migotaniem przedsionków w wywiadzie lub z rozpoznaniem migotania przedsionków na początku badania.

Spośród sześciu badań obejmujących około 1,6 miliona pacjentów (mediana wieku 42-85 lat), w trzech odnotowano występowanie demencji uogólnionej w każdym wieku i wczesnej demencji. Badacze napisali, że rozpoznanie migotania przedsionków było ustalane przede wszystkim na podstawie wypisu ze szpitala, kartotek przyjęć lub po potwierdzeniu diagnozy.

READ  Deszcz meteorów Perseidów będzie widoczny w całej Irlandii Północnej – oto jak najlepiej go zobaczyć

Migotanie przedsionków wiązało się ze zwiększonym ryzykiem wczesnego otępienia (RR = 1,5; 95% CI, 1-2,26).

Gdy badacze wykorzystali kontrolowane dane dotyczące udaru mózgu i otępienia naczyniowego, ryzyko związane z migotaniem przedsionków dla wczesnego otępienia pozostało (RR = 1,38; 95% CI, 0,91–2,11).

Związek między migotaniem przedsionków a wczesnym otępieniem był wzmacniany w starszym wieku (RR <65 lat = 1,06; 95% CI 0,54-2,06; RR <67 lat = 1,81; 95% CI 1,11-2,95; RR <70 lat). = 2,13; 95% CI, 1,58-2,87).

„Nasze odkrycia są zgodne z ogólnym związkiem między migotaniem przedsionków a ryzykiem demencji” – napisali Giannon i współpracownicy. „Związek przyczynowy między migotaniem przedsionków a demencją we wszystkich grupach wiekowych potwierdzają również wyniki badań, w których badano wpływ leczenia migotania przedsionków na zapobieganie demencji”.