Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Micron zapowiada długoformatowe układy pamięci DDR5-8800 o pojemności 256 GB dla serwerów nowej generacji

Micron zapowiada długoformatowe układy pamięci DDR5-8800 o pojemności 256 GB dla serwerów nowej generacji

W zeszłym tygodniu firma Micron zaprezentowała kilka nowych modułów MCR DIMM o pojemności 256 GB podczas niedawnej konferencji GPU Technology Conference (GTC) firmy NVIDIA.

Zobacz galerię – 2 zdjęcia

Nowe moduły Micron 256 GB DDR5-8800 MCRDIMM są przeznaczone dla serwerów nowej generacji, a na targach GTC 2024 można by pomyśleć, że ich celem są systemy i serwery AI, w tym nowe procesory Intel „Granite Rapids” Xeon Scalable, przy czym Micron już wypróbowuje nowe moduły o pojemności 256 GB dla klientów.

Nowy moduł MCRDIMM 256 GB firmy Micron ze specyfikacją DDR5-8800 w wersji GTC, zgodnie z opisem Tom's Hardware, był wysoki, ale firma planuje zaoferować nowe moduły MCRDIMM o standardowej wysokości dla serwerów o wysokości 1U i nie tylko. Micron wykorzystuje monolityczne układy scalone DDR5 o pojemności 32 GB, ale moduł o wysokiej obudowie wykorzystuje pakiety 2-Hi, co oznacza, że ​​będzie działał nieco cieplej, ponieważ jest mniej miejsca na rozpraszanie ciepła.

Wysoki moduł Micron w formacie 256 GB zużywa około 20 watów mocy, czyli dwukrotnie więcej niż moduł Micron DDR5-8000 RDIMM o pojemności 128 GB, 10 watów przy prędkościach DDR5-4800.

MCR oznacza Combined Rank Multiplier, rodzaj modułu pamięci o podwójnym szeregu, który umożliwia jednoczesne działanie obu szeregów przy użyciu wyspecjalizowanego bufora. Bufor pozwala dwóm fizycznym tablicom działać tak, jakby były oddzielnymi jednostkami, ale działać razem równolegle, podwajając wydajność, umożliwiając jednoczesne pobieranie 128 bajtów danych z obu macierzy na zegar, podwajając wydajność pojedynczej jednostki.

Bufor posiada również własny kontroler pamięci hosta w protokole DDR5, z szybkościami szybszymi niż ustalony standard – DDR5-8800 z nowym modułem 256 GB firmy Micron – co robi wrażenie. Tom's Hardware dodaje, że „Zazwyczaj moduły klasy fizycznej działają jako pojedynczy moduł, co oznacza, że ​​gdy procesor hosta (lub kontroler pamięci) pobiera dane z takiego modułu, ogranicza się do pobrania jednocześnie 64 bajtów danych”. To znacznie zwiększa wydajność i wydajność każdej jednostki.”

READ  Klasyczne telefony BlackBerry przestaną działać 4 stycznia

Nowe moduły MCRDIMM 256 GB firmy Micron należy znaleźć w przyszłych serwerach AI opartych na nowych procesorach Intel Xeon Scalable „Granite Rapids”, ponieważ tego typu maszyny są wyposażone w dużą ilość pamięci do celów szkoleniowych. Moduły DIMM o pojemności 256 GB w 12-kanałowym systemie obsługują dwa moduły DIMM na kanał, co oznacza, że ​​serwer AI zasilany przez Granite Rapids może pomieścić 3 TB pamięci DDR5 w 12 gniazdach i aż 6 TB pamięci DDR5 w 24 gniazdach.