Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Michaił Gorbaczow został pochowany w Moskwie na pogrzebie odrzuconym przez Putina

Rosjanie, którzy w sobotę (czasu lokalnego) przybyli, aby po raz ostatni przyjrzeć się byłemu sowieckiemu przywódcy Michaiłowi Gorbaczowowi, opłakiwali człowieka i jego politykę, która dawała im nadzieję. Prezydent Władimir Putin twierdził, że jest zbyt zajęty, aby uczestniczyć.

Gorbaczow, który zmarł we wtorek w wieku 91 lat, Rozpoczęła radykalne reformy, które pomogły zakończyć zimną wojnę. Ale to także przyspieszyło rozpad Związku Radzieckiego, co Putin nazwał „największą katastrofą geopolityczną XX wieku”.

Pożegnanie z jego ciałem w luksusowej sali pod Kremlem było powodem do uświadomienia sobie, że otwartość Gorbaczowa została zduszona przez Putina.

„Chcę mu podziękować za moje dzieciństwo wolności, której dzisiaj nie mamy” – powiedział żałobnik Elijah, pracownik usług finansowych po trzydziestce, który odmówił ujawnienia swojego nazwiska.

Czytaj więcej:
* Jak wyglądały relacje Władimira Putina z Michaiłem Gorbaczowem?
* Jak pojawiła się reklama Pizza Hut Michaiła Gorbaczowa — i dlaczego wciąż odzwierciedla jego dziedzictwo?
* Czym naprawdę jest ikoniczne czerwone znamię na czole Michaiła Gorbaczowa?
* Były przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow, który kierował rozpadem Związku Radzieckiego, zmarł w wieku 91 lat

„Jestem synem pierestrojki”, powiedział, używając rosyjskiego słowa na określenie inicjatyw reformatorskich lub odbudowy Gorbaczowa.

„Chciałabym, abyśmy mieli więcej takich ludzi w naszej historii”, powiedziała inna żałobniczka, Julia Privydnaya. „Potrzebujemy tych polityków, aby uregulować sytuację na świecie u progu III wojny światowej”.

Po obserwacji Gorbaczow został pochowany obok swojej żony Raisy na cmentarzu Nowodziewiczy, gdzie leży wielu znanych Rosjan, w tym pierwszy prezydent państwa postsowieckiego Borys Jelcyn, którego walka o władzę z Gorbaczowem przyspieszyła upadek Związku Radzieckiego.

Strażnicy honorowi usuwają rosyjską flagę z trumny byłego prezydenta Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa podczas jego pogrzebu na cmentarzu Nowodziewiczy w Moskwie.

Aleksander Zemlianczenko

Strażnicy honorowi usuwają rosyjską flagę z trumny byłego prezydenta Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa podczas jego pogrzebu na cmentarzu Nowodziewiczy w Moskwie.

Procesję, która niosła trumnę na cmentarz, prowadził laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow, redaktor naczelny „Nowej Gazety”, ostatniego rosyjskiego serwisu informacyjnego, który krytykował Kreml, zanim wstrzymał on swoją działalność w marcu. Gorbaczow wykorzystał pieniądze ze swojej Nagrody Nobla, aby pomóc w uruchomieniu gazety.

Odmowa Kremla oficjalnego ogłoszenia państwowego pogrzebu odzwierciedlała jego zaniepokojenie dziedzictwem Gorbaczowa, który był szanowany na całym świecie za obalenie żelaznej kurtyny, ale w wielu domach był potępiany za upadek Związku Radzieckiego i wynikający z niego upadek gospodarczy, który pogrążył miliony w ubóstwo.

Czwartek, Putin specjalnie złożył kwiaty w trumnie Gorbaczowa w moskiewskim szpitalu, gdzie zmarł. Kreml powiedział, że napięty harmonogram prezydenta uniemożliwi mu udział w pogrzebie.

Ludzie składają kwiaty na grobie byłego prezydenta Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa podczas jego pogrzebu na cmentarzu Nowodziewiczy w Moskwie.

Aleksander Zemlianczenko

Ludzie składają kwiaty na grobie byłego prezydenta Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa podczas jego pogrzebu na cmentarzu Nowodziewiczy w Moskwie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, zapytany o to, jaki konkretnie biznes będzie zajmować Putina w sobotę, powiedział dziennikarzom, że prezydent ma odbyć serię spotkań biznesowych i międzynarodową rozmowę telefoniczną i musi przygotować się do forum biznesowego na Dalekim Wschodzie Rosji. Weź udział w przyszłym tygodniu.

Ciało Gorbaczowa zostało wystawione na widok publiczny w Sali Filarowej Rady Federacji, okazałym XVIII-wiecznym pałacu w pobliżu Kremla, który od czasów sowieckich służył jako miejsce państwowych pogrzebów.

Żałobnicy przechodzili obok otwartej trumny Gorbaczowa otoczonej przez straż honorową, składając kwiaty przy uroczystej muzyce. Córka Gorbaczowa Irina i jego wnuczka siedziały obok trumny.

Duża, wyłożona żyrandolami sala z kolumnami gościła bale dla szlachty pod carami i służyła jako miejsce spotkań i konferencji na wysokim szczeblu oraz pogrzebów państwowych w czasach sowieckich.

Ludzie ustawiają się w kolejce, aby oddać ostatni hołd przy trumnie byłego prezydenta Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa.

AP

Ludzie ustawiają się w kolejce, aby oddać ostatni hołd przy trumnie byłego prezydenta Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa.

Wchodząc do budynku, żałobnicy zobaczyli gwardię honorową otaczającą duży portret Gorbaczowa stojącego z szerokim uśmiechem, przypominającym o radosnej witalności, jaką wniósł do sowieckiego przywództwa po serii słabnących poprzedników.

Frekwencja była wystarczająco duża, aby przedłużyć oglądanie o dodatkowe dwie godziny poza dwie zaplanowane godziny.

Mimo wybrania prestiżowej lokalizacji ceremonii pożegnania Kreml nie nazwał jej pogrzebem państwowym, a Pieskow powiedział, że ceremonia będzie miała jeden „element”, taki jak Gwardia Honorowa i pomoc rządu w jej zorganizowaniu. Nie opisałaby, czym różniłaby się od pełnego pogrzebu państwowego.

Sobotnia impreza zawierała wszystkie dekoracje godne pogrzebu państwowego, z wyjątkiem nazwy, w tym flagę narodową w trumnie Gorbaczowa, strażnicy gęsi strzelający w powietrze i małą orkiestrę grającą hymn rosyjski, który wykorzystuje tę samą melodię, co hymn sowiecki. .

Prezydent Rosji Władimir Putin nie uczestniczył w pogrzebie Michaiła Gorbaczowa.

Karsten Rieder/AFP

Prezydent Rosji Władimir Putin nie uczestniczył w pogrzebie Michaiła Gorbaczowa.

Ale oficjalne ogłoszenie państwowego pogrzebu Gorbaczowa zmusiłoby Putina do wzięcia udziału i poprosiłoby Moskwę o zaproszenie zagranicznych przywódców, do czego najwyraźniej niechętnie się robiła w obliczu rosnących napięć z Zachodem po tym, jak Rosja wysłała wojska na Ukrainę.

W ceremonii pożegnania wziął udział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej pod przewodnictwem Putina Dmitrij Miedwiediew, który w latach 2008-2012 był prezydentem Rosji. Następnie opublikował post na kanale aplikacji do przesyłania wiadomości, nawiązując do upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. i oskarżając Stany Zjednoczone i ich sojuszników o próbę zorganizowania rozpadu Rosji, którą to politykę określił jako „grę w szachy ze śmiercią”.

Węgierski premier Viktor Orban, który często krytykował zachodnie sankcje wobec Rosji, był jedynym zagranicznym przywódcą, który uczestniczył w sobotnim pożegnaniu. W spotkaniu uczestniczyli także ambasadorowie amerykańscy, brytyjscy, niemieccy i inni zachodni.

Stosunkowo skromna uroczystość kontrastowała z hojnym państwowym pogrzebem Jelcyna w 2007 roku, który nazwał Putina swoim preferowanym następcą i utorował mu drogę do wygrania prezydentury poprzez ustąpienie.

Grigorij Jawliński, lider liberalnej partii Jabłoko, który za Gorbaczowa pracował nad planami reform gospodarczych, pochwalił go za „oferowanie ludziom możliwości powiedzenia tego, co myślą – czegoś, czego Rosja nigdy wcześniej nie miała”.

Putin unikał otwartej osobistej krytyki Gorbaczowa, ale wielokrotnie obwiniał go o to, że nie zapewnił Zachodu pisemnych zobowiązań wykluczających rozszerzenie NATO na wschód.

Kwestia ta od dziesięcioleci zakłóca stosunki między Rosją a Zachodem i wywołała napięcia, które eksplodowały, gdy rosyjski przywódca wysłał wojska na Ukrainę 24 lutego.

Były przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow zmarł w zeszłym tygodniu w wieku 91 lat.

Sean Gallup / Getty Images

Były przywódca sowiecki Michaił Gorbaczow zmarł w zeszłym tygodniu w wieku 91 lat.

W starannie sformułowanym liście kondolencyjnym wydanym w środę, który unikał jawnych pochwał i krytyki, Putin opisał Gorbaczowa jako człowieka, który wywarł „ogromny wpływ na bieg historii świata”.

„Przeprowadził kraj przez trudne i dramatyczne zmiany, pośród szeroko zakrojonej polityki zagranicznej, wyzwań gospodarczych i społecznych” – powiedział Putin. „Głęboko rozumiał, że reformy są konieczne i starał się znaleźć rozwiązania dotkliwych problemów”.

Ambiwalencja Kremla w stosunku do Gorbaczowa znalazła odzwierciedlenie w programach państwowej telewizji, w której opisywano światowy rozgłos i wysokie oczekiwania wynikające z jego reform, ale obarczano go odpowiedzialnością za pogrążenie kraju w zawirowaniach politycznych i problemach gospodarczych oraz za nieumiejętną obronę interesów kraju w rozmowy z Zachodem.

READ  Epidemia COVID-19 Omicron: 9390 nowych przypadków w społeczności, 13 zgonów