Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Miasto, o którym być może wcześniej nie słyszałeś, zostało Europejskim Miastem Roku

Miasto, o którym być może wcześniej nie słyszałeś, zostało Europejskim Miastem Roku

Amersfoort zostało Europejskim Miastem Roku.

123rf

Amersfoort zostało Europejskim Miastem Roku.

Holenderskie miasto zostało uznane za najlepsze w Europie, ale nie jest to miasto, o którym myślisz. Albo to. Albo nawet ten.

To Amersfoort, położone 50 km od turystycznej mekki Amsterdamu.

To małe miasto liczące nieco ponad 160 000 mieszkańców oferuje wiele takich samych atrakcji, jak jego większy sąsiad, w tym kanały, wycieczki statkiem i zabytki. Brakuje hordy turystów.

Tytuł Europejskiego Miasta Roku przyznawany jest przez naukowców z Akademii Urbanistyki w Londynie, która ocenia miasta pod względem zrównoważonego rozwoju, planowania i zarządzania urbanistycznego, a także dobrostanu lokalnej ludności.

Przyznając to wyróżnienie Amersfoort, sędziowie podkreślili „długoterminową wizję miasta, która priorytetowo traktuje poprawę jakości życia obywateli”.

„Dobrze wyposażone zespoły ds. planowania wstępnego, monitorowania rozwoju i rewitalizacji umożliwiają realizację tej wizji dzięki dostosowanej do indywidualnych potrzeb polityce i imponującej nowej infrastrukturze, przy jednoczesnym zachowaniu dziedzictwa i wyjątkowego charakteru” – powiedział John Phipps, współprowadzący mieszkaniec.

„Wyraźnie skupiamy się na dobrostanie i szczęściu wszystkich obywateli, począwszy od działań mających na celu ograniczenie dostępu samochodów do historycznego centrum miasta, po zapewnianie zróżnicowanych domów dobrej jakości i niedrogich”.

Amersfoort, określane jako 15. co do wielkości miasto w Holandii, nie ma klubu piłkarskiego ani uniwersytetu, a „tego typu instytucje często budzą poczucie dumy obywatelskiej. Zamiast tego Amersfoort zapewnia inkluzywne, atrakcyjne i postępowe miejsce z nie brakuje skupionej na obywatelach lekkoatletyki, edukacji i kultury.

Znajduje się tu jednak jeden z największych węzłów kolejowych w kraju, posiadający trzy stacje.

Burmistrz Lukas Pulsius powiedział holenderskiemu radiu NOS, że jest zachwycony tym zaszczytem: „Budowa miasta wymaga pracy pokoleń. Amersfoort ogromnie się rozrosło i zmodernizowało w ciągu 50 lat, ale historia i ludzie zawsze pozostawali w centrum uwagi”.

Amersfoort pokonał hiszpańską Esteponę i angielską Exeter i zdobył tytuł.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: alarmujący krok Iranu pomoże zabić ukraińskich cywilów - ekspert

Miasto trafiło na pierwsze strony gazet na początku tego roku z dość niezwykłego powodu.

Miejscowi skarżyli się, że posąg niedźwiedzia polarnego oddającego mocz do rzeki nie pozwala im zasnąć w nocy.

Oddawał mocz co trzy minuty, 24 godziny na dobę, aby podkreślić skutki zmian klimatycznych. Władze zdecydowały o wstrzymaniu przepływu na noc przed wznowieniem działalności o godzinie 7 rano.