Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cienie wokół szczytu APEC ustąpiły, a Stanom Zjednoczonym i Chinom udało się przywrócić pewną równowagę

Cienie wokół szczytu APEC ustąpiły, a Stanom Zjednoczonym i Chinom udało się przywrócić pewną równowagę

Prezydent USA Joe Biden wita prezydenta Chin Xi Jinpinga przed spotkaniem podczas Tygodnia Liderów APEC w Woodside w Kalifornii, 15 listopada 2023 r.
zdjęcie: Agencja prasowa Francji

Wydaje się, że cień po szczycie APEC w San Francisco zniknął w miarę zbliżania się weekendu, gdy wydaje się, że Stany Zjednoczone i rywalizujące Chiny odzyskały pewną równowagę w swoich stosunkach.

Prezydent USA Joe Biden i chiński przywódca Xi Jinping spędzili cztery godziny w ośrodku, aby dowiedzieć się, jak komunikować się i współpracować, aby złagodzić napięcia, które w ostatnich latach nadwyrężyły stosunki.

Biden określił rozmowy jako konstruktywne i owocne, gdyż obaj przywódcy zgodzili się na wznowienie komunikacji między swoimi instytucjami wojskowymi, zgodzili się na współpracę w zakresie wyeliminowania produkcji syntetycznych opioidów oraz prace nad zagrożeniami i bezpieczeństwem sztucznej inteligencji.

„Wróciliśmy do bezpośredniej, szczerej i jasnej komunikacji” – powiedział Biden.

„On i ja zgodziliśmy się, że każdy z nas może podnieść słuchawkę i zadzwonić bezpośrednio, a natychmiast zostaniemy wysłuchani”.

Jednak nadal dzieliło ich szereg kwestii – w szczególności wsparcie USA dla Tajwanu, cła lub zakazy eksportu na podstawowe towary, takie jak półprzewodniki, czy konflikt między Rosją a Ukrainą.

Xi wezwał Stany Zjednoczone do zaprzestania dozbrajania Tajwanu i wsparcia ponownego zjednoczenia Chin z wyspą oraz wyraził nadzieję, że Biden zniesie sankcje nałożone na Chiny.

Wyniki szczytu uznano za ostrożny pierwszy krok w kierunku poprawy więzi.

Szczyt APEC

Słaby wynik rzuciłby cień na szczyt Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) i zwiększyłby trudności w osiągnięciu jakiegoś oświadczenia końcowego.

Jako organ globalny często rozczarowuje podejmowanie niewiążących zobowiązań w drodze konsensusu i zaufania wśród członków, co do ich realizacji według własnego uznania.

Urzędnik, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że szczyt USA-Chiny wniesie „pozytyw” do dyskusji w APEC, choć nie da się ukryć napięć w grupie.

READ  COVID-19 Omicron Outbreak: Rozszerzony plan premiowy dla pielęgniarek i położnych w cenie 500 USD za nocną zmianę

Szczyt odbył się za pierścieniem ogrodzeń z siatki o wysokości trzech metrów i za środkami bezpieczeństwa, które miały zapobiec dużej liczbie protestów, w skład których wchodzili zwolennicy Palestyny, działacze antykapitalistyczni, działacze na rzecz zmiany klimatu oraz krytycy i zwolennicy Chin.

Protesty były na ogół niewielkie, ale głośne i czasami charakteryzowały się gniewnym nastrojem, chociaż incydenty były nieliczne.

Jednak dwóch Nowozelandczyków zostało aresztowanych w pobliżu centrum konferencyjnego, w którym odbywa się forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), po tym jak jeden z urzędników został potrącony w pobliżu punktu wejścia, podczas gdy inny uczestnik powiązanego spotkania biznesowego został znieważony i opluty.

Ustępujący minister handlu Damian O'Connor, jedyny przedstawiciel Nowej Zelandii w APEC, z prezydentem Indonezji Joko Widodo (w środku) i premierem Australii Anthonym Albanese.

Ustępujący minister handlu Damian O’Connor, jedyny przedstawiciel Nowej Zelandii w APEC, z prezydentem Indonezji Joko Widodo (w środku) i premierem Australii Anthonym Albanese.
zdjęcie: dostarczone

wznieść flagę

Pod nieobecność premiera ustępujący minister handlu Damian O’Connor pływa pod banderą Nowej Zelandii, uczestniczy we wszystkich niezbędnych wiecach, ale nie może podjąć żadnych formalnych rozmów dwustronnych z innymi przywódcami politycznymi, co stwarza możliwości dla dyplomacji. Albo podejmij działania na marginesie szczytu APEC.

Jednak rzecznik Nowej Zelandii powiedział, że zmniejszona reprezentacja nie wywołała żadnej „negatywności”.

O’Connor brał udział w tandemowych dyskusjach na temat Kompleksowej i Postępowej Umowy o Partnerstwie Transpacyficznym (CPTPP), których efektem był przegląd umowy w celu jej odnowienia oraz poszukiwanie nowych obszarów w celu przyspieszenia i usprawnienia handlu. Oprócz rozważenia aspirujących nowych członków, w tym Ukrainy, Chin i Tajwanu.

Nie jest jasne, czy ostateczne oświadczenie Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku zostanie osiągnięte tak łatwo.

Konflikt w Gazie rozpoczął się w taki sam sposób, jak wojna na Ukrainie w zeszłym roku, co wywołało dyskusję i pewne wzmianki ze strony Indonezji i Malezji w oświadczeniu końcowym.