Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mars sonda Curiosity rejestruje rzadką i niesamowitą panoramę czerwonej planety

Sonda NASA Curiosity Mars uchwyciła oszałamiający panoramiczny obraz czerwonej planety za pomocą pokładowych kamer nawigacyjnych, co skłoniło zespół misji do stworzenia rzadkiej pocztówki przedstawiającej krajobraz na Marsie.

Łącząc dwa czarno-białe zdjęcia wykonane o różnych porach dnia, zespół dodał kolor niebieski, pomarańczowy i zielony, aby opracować artystyczną interpretację górskiego krajobrazu.

„Kiedy zespół łazików zobaczył widok z ostatniego punktu zatrzymania Curiosity, scena była zbyt piękna, aby została uchwycona w najwyższej jakości kamerach nawigacyjnych, które mogą uchwycić” – powiedział NASA.

„Wiele niesamowitych panoram łazików pochodzi z narzędzia kolorów Mastcam, które ma znacznie wyższą rozdzielczość niż kamery nawigacyjne. Dlatego zespół dodał własne kolory do najnowszego obrazu… Tigments nie są tym, co widzi ludzkie oko; zamiast tego, reprezentują scenerię, można ją również zobaczyć o różnych porach dnia”.

Złożona panorama została wykonana o godzinie 8.30 i 16.10 czasu lokalnego marsjańskiego 16 listopada, aby uchwycić najdrobniejsze szczegóły w kontrastowych warunkach oświetleniowych.

Zdjęcie zostało wykonane ze zboczy 5-kilometrowej góry Sharp, na którą Curiosity wspina się od siedmiu lat.

Pocztówka została udostępniona przed 10. rocznicą wystrzelenia łazika Curiosity, który wystartował z Cape Canaveral na Florydzie 26 listopada 2011 roku.

Amerykańska agencja kosmiczna wysłała na Marsa łazik wielkości pojazdu w celu zbadania i zbadania krateru Gale, w szczególności w celu sprawdzenia, czy geologia i klimat Marsa w tym regionie zapewniają warunki niezbędne do podtrzymania życia mikrobiologicznego.

Mamy również nadzieję, że jego odkrycia pomogą ocenić przydatność planety do przyszłych eksploracji przez człowieka.

Początkowa dwuletnia misja została przedłużona w nieskończoność, a łazik nadal pomaga ludziom lepiej zrozumieć marsjańskie siedlisko.

READ  RSV: Mama umiera nagle po komplikacjach związanych z wirusem - żałoba rodzinna