Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mars Helicopter Innovation: NASA wkrótce doświadczy historycznego lotu | NASA

W poniedziałek NASA spróbuje przelecieć nad dachem miniaturowym helikopterem Mars To byłby pierwszy napędzany i kontrolowany lot samolotu na innej planecie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, helikopter o wadze 1,8 kg powoli wzniesie się na wysokość trzech metrów nad powierzchnią Marsa, zawiśnie przez 30 sekund, a następnie obróci się, zanim delikatnie wyląduje na wszystkich czterech nogach. Lot zaplanowano na 3.30 czasu EST (8.30 GMT / 7.30 GMT). Ale dane potwierdzające wynik nie powinny nadejść NASA Nawet po około trzech godzinach.

Lot testowy odbędzie się 173 miliony mil od Ziemi, na dnie rozległego basenu marsjańskiego zwanego Jezero Crater. Sukces zależy od niezależnego wdrażania zaprogramowanych instrukcji lotu przez Ingenuity.

„Zbliża się moment, na który czekał nasz zespół” – powiedział kierownik projektu Ingenuity, MiMi Aung. NASA porównuje eksperyment do osiągnięcia braci Wright 117 lat temu – mały kawałek materiału skrzydłowego z oryginalnej ulotki Wright został przymocowany do spodu panelu słonecznego Ingenuity.

Robotyczny dron został przetransportowany na czerwoną planetę w brzuchu łazika marsjańskiego NASA Determinacja, Który wylądował 18 lutego w kraterze Jezero po prawie siedmiomiesięcznej podróży w kosmos.

NASA ma nadzieję uzyskać zdjęcia i nagrania wideo z lotu z kamer zainstalowanych na helikopterze i na pokładzie łazika Perseverance, który zostanie zaparkowany 76 metrów dalej.

Jeśli test się powiedzie, Ingenuity wykona kilka bardzo długich podróży w nadchodzących tygodniach, chociaż będzie potrzebować czterech do pięciu dni między nimi, aby naładować baterie. Perspektywy przyszłych lotów zależą w dużej mierze od bezpiecznego czteropunktowego lądowania za pierwszym razem.

„Nie ma systemu samokorekty, więc jeśli wylądujemy źle, to byłby koniec pracy” – powiedział Ong. Niespodziewanie silny podmuch wiatru to jedno z potencjalnych zagrożeń, które mogą zepsuć lot.

READ  Czujesz się zapomniany po covid? Z badania wynika, że ​​wirus może wpływać na pamięć krótkotrwałą

NASA ma nadzieję, że kreatywność – oferta techniczna oddzielona od podstawowej wytrwałej misji poszukiwania śladów starożytnych mikroorganizmów – utoruje drogę do obserwacji z powietrza Marsa i innych miejsc w Układzie Słonecznym, takich jak Wenus czy księżyc Saturna, Tytan.

Chociaż Mars ma znacznie mniejszą grawitację niż Ziemia, jego atmosfera ma zaledwie 1% gęstości, co stanowi szczególne wyzwanie dla latania. Inżynierowie wyposażyli Ingenuity w obracające się ostrza o długości czterech stóp, które obracają się szybciej, niż byłoby to wymagane na ziemi dla samolotu tej wielkości. Projekt został pomyślnie przetestowany w komorach próżniowych zbudowanych w Jet Propulsion Laboratory w celu symulacji warunków Marsa, ale okaże się, czy kreatywność poleci na Czerwoną Planetę.

Mały i lekki samolot już wcześnie przeszedł krytyczny test, wykazując jego zdolność do wytrzymywania nocnych temperatur sięgających -90 ° C, przy użyciu samej energii słonecznej do ładowania i utrzymywania odpowiedniego ogrzewania wewnętrznych elementów.

Planowany lot został opóźniony o tydzień z powodu usterki technicznej podczas testu obrotów wirników samolotu 9 kwietnia. NASA powiedziała, że ​​od tego czasu problem został rozwiązany.