Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Liderzy G20 handlują w rzymskiej chmurze

Fot. Guglielmo Mangaiban / / Reuters

Przywódcy G20 zebrali się w sobotę w Rzymie w wysokich chmurach, aby rozpocząć dwudniowe obrady. Odbywa się w najnowocześniejszym centrum kongresowym Novola w strefie euro, w którym znajduje się ogromna biała tkanina w kształcie chmury.

Szczyt rozpoczął się od rodzinnego zdjęcia światowych przywódców wraz z lekarzami, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi i przedstawicielami włoskiego Czerwonego Krzyża, w podziękowaniu dla osób zaangażowanych w walkę z epidemią i podkreśleniu jednego z głównych tematów spotkania.

Do sanitariuszy dołączyli prezydenci USA Joe Biden, Francji Emmanuel Macron, Turcji Recep Tayyip Erdogan, Korei Południowej Moon Dze Ina, włoski premier Mario Draghi, Wielkiej Brytanii Boris Johnson, Kanadyjczyk Justin Trudeau, Indii Narendra Modi i Niemiecka kanclerz Angela Merkel. oraz przewodniczący Komisji. Ursula von der Leyen Europejczycy i inni politycy.

Szczyt odbywa się pod hasłem „Ludzie, planeta, dobrobyt”. Tematem pierwszej dyskusji na jego forum była „Globalna gospodarka i zdrowie”.

Dwudniowe spotkanie skoncentruje się na planach naprawy gospodarczej i po pandemii oraz na zmianach klimatycznych, które będą wstępem do rozpoczynającej się w niedzielę konferencji COP26 w Glasgow.

Otwierając obrady gospodarz premier Mario Draghi stwierdził, że „pluralizm jest najlepszą odpowiedzią na dzisiejsze problemy”.

„To jedyne możliwe rozwiązanie problemów związanych z pandemią, klimatem i podatkami” – dodał.

Wezwał włoskiego premiera do przezwyciężenia różnic.

„W końcu możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość” – powiedział Draghi. Powiedział, że to sukces kampanii szczepień umożliwił ożywienie gospodarcze.

Premier Włoch zadeklarował: „Budujemy nowy model gospodarczy, a świat będzie lepszy”.

Po całym dniu obrad w „chmurze” światowi przywódcy pójdą razem odwiedzić Termy Dioklecjana, po czym odbędzie się kolacja wydana przez prezydenta Włoch Sergio Matterella.

Rankiem przed szczytem kilkudziesięciu aktywistów klimatycznych zablokowało centralną drogę do Cristoforo Colombo w pobliżu miejsca spotkania. Interweniowała policja.

READ  Aviva PLC rozważa płatności akcjonariuszy, ponieważ program sprzedaży 7,5 miliarda funtów jest bliski zakończenia

Z Rzymu Siluya Wesuka (PAP)

sw / kib /

Źródło:Drzwi