Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Koronawirus Covid 19: Trzecia fala uderza w Wielką Brytanię, gdy zmienna Delta przejmuje kontrolę

Naukowiec

Ludzie ustawiają się w kolejce do kliniki szczepień NHS Covid w północnym Londynie 20 czerwca. Zdjęcie / AP

Trzecia fala Covid uderzyła w Wielką Brytanię, z gwałtownym wzrostem przypadków zarejestrowanych w większości kraju, ponieważ szczep Delta nadal dominuje.

Liczba przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 33 630 do 75 953 w ciągu zaledwie siedmiu dni.

– Liczba przypadków gwałtownie rośnie w całym kraju, a wariant delta jest obecnie powszechny – powiedziała Jenny Harris, dyrektor wykonawczy brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia.

„To budujące, że liczba hospitalizacji i zgonów nie rośnie w tym samym tempie, ale będziemy nadal ściśle je monitorować”.

Według danych Public Health England wariant delta obejmuje obecnie 91 procent przypadków seryjnych. Jednak korzystając z najnowszych danych, które obejmują dane genotypowania, które mają krótszy czas dostawy, uważa się, że 99 procent przypadków to delta.

Profesor Adam Fane, doradca naukowy rządu Wielkiej Brytanii, powiedział w programie Today w programie Delta State Numbers w Radio 4: „Idzie w górę, może możemy być trochę optymistyczni, że nie pójdzie szybciej, ale mimo to jest idzie w górę, więc ta trzecia fala jest zdecydowanie w toku”.

„Możemy stwierdzić, że trwa wyścig między programem szczepień, w szczególności otrzymaniem drugiej dawki dla osób starszych, a trzecią falą wariantu delta”.

Zapytany, czy jest przekonany, że szczepionki mogą przewyższać wariant delta, odpowiedział: „Nie”.

Profesor Tim Spector, główny naukowiec w aplikacji badawczej Covid o nazwie Zoe i profesor epidemiologii genetycznej w King’s College w Londynie, powiedział, że liczba przypadków Telegraph powinna osiągnąć szczyt w ciągu dwóch tygodni.

Kolacje w restauracji w Soho w Londynie 14 czerwca.  Zdjęcie / AP
Kolacje w restauracji w Soho w Londynie 14 czerwca. Zdjęcie / AP

„Stawki na północnym zachodzie i Szkocji wciąż rosną, ale zdecydowanie widać oznaki, że zaczynają się wyrównywać” – powiedział Spector. „Londyn wydaje się zwalniać.

READ  Australia stoi przed sądowym odwołaniem od zakazu podróżowania do Indii

„Jeśli spojrzymy na sposób, w jaki minione fale pojawiły się i zniknęły, spodziewałbym się, że osiągną szczyt około 10 do 14 dni, a następnie zaczną spadać, więc po czterech tygodniach jesteśmy na znacznie niższym poziomie niż teraz i znacznie więcej wykonalny.”

Naukowcy twierdzą, że nowa „mała fala” w Wielkiej Brytanii dotyka głównie młodych i nieszczepionych ludzi, wynika z danych z aplikacji Zoe.

Jednak statystyki pokazują, że osoby najbardziej zagrożone są chronione, a wskaźnik infekcji wśród osób, które zostały całkowicie lub częściowo zaszczepione, spadł z 89 do 53 procent w ciągu ostatnich kilku dni, donosi The Sun.

Ponad 700 000 Brytyjczyków zarezerwowało szczepionkę przeciw Covid, ponieważ właśnie rozpoczął się program szczepień NHS dla osób powyżej 18 roku życia.

Ostrzeżenie dla Australii?

Eksperci uważają, że wielkość podróży w Wielkiej Brytanii była istotnym czynnikiem stojącym za dużą liczbą przypadków, a wariant delta był prezentowany przez podróżnych co najmniej 500 razy.

Jednak prawdziwa liczba może w rzeczywistości wynosić ponad 1000, według dr Jeffreya Barretta z Sanger Institute, który analizuje wymazy testowe Covid pod kątem mutacji.

Nagły wzrost liczby przypadków nastąpił również w czasie, gdy ograniczenia zostały złagodzone przy mokrej i zimnej pogodzie, co skłoniło więcej osób do pozostania w pomieszczeniach, a także pozwoliło wirusowi dłużej pozostawać na zewnątrz.

Kraje o niskim wskaźniku szczepień – takie jak Australia – stoją w obliczu szczególnie „niepokojącej” perspektywy, ponieważ wariant delta stał się wariantem dominującym w niektórych krajach, a być może na całym świecie, ostrzegł dr Moge Civic, specjalista ds. chorób zakaźnych z University of St Andrews.

Pomimo niedawnego przyspieszenia programu szczepień, tylko 3 procent Australijczyków jest zaszczepionych przeciwko Covidowi, według danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa.

Koronawirus choroba

Walia „2–3 tygodnie spóźnienia” Wielka Brytania

Tymczasem uważa się, że Walia jest tylko dwa do trzech tygodni za Anglią i Szkocją, pod względem liczby przypadków wzrastającej w miarę umacniania się wersji delta.

READ  Covid-19: Samoa zgłasza 11 nowych przypadków, co daje w sumie 26

Pierwszy minister Mark Druckford powiedział BBC, że nastąpił „ciągły cotygodniowy wzrost” wskaźnika Covid-19 w Walii. Powiedział, że nastąpił „szczególnie gwałtowny wzrost” wśród osób poniżej 25 roku życia.

„Walia może być o dwa do trzech tygodni później niż ma to miejsce w Anglii i Szkocji, gdzie potwierdzono dziesiątki tysięcy przypadków, istnieje powszechna transmisja i doniesienia o wzmożonych hospitalizacjach” – powiedział Drakeford.