Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komputery Copilot+: Chatbot firmy Microsoft zapamięta wszystko, co zrobisz na laptopie

Brett Ostrom, wiceprezes Microsoft ds. Surface, trzyma w ręku nowy Surface Laptop i Surface Pro z wbudowaną sztuczną inteligencją podczas wydarzenia prezentowanego przez firmę Copilot, asystenta AI. Zdjęcie/AP

Microsoft chce, aby użytkownicy laptopów czuli się komfortowo dzięki chatbotowi opartemu na sztucznej inteligencji (AI), który zapamiętuje wszystko, co robisz na komputerze i pomaga ustalić, co chcesz dalej zrobić.

Gigant oprogramowania zaprezentował w poniedziałek nową klasę komputerów osobistych wyposażonych w sztuczną inteligencję, stając w obliczu ostrej konkurencji ze strony rywali z Big Tech w zakresie promowania generatywnej technologii sztucznej inteligencji, która może generować dokumenty, robić zdjęcia i służyć jako realistyczny osobisty asystent w pracy lub… dom.

Zapowiedzi poprzedzające doroczną konferencję Microsoft Build Developer skupiały się na integracji asystenta AI, Copilot, z systemem operacyjnym Windows dla komputerów PC, z którego Microsoft cieszą się już oczy miliony konsumentów.

Do nowych funkcji należeć będzie funkcja Windows Recall, zapewniająca asystentowi AI coś, co Microsoft określa jako „fotograficzną pamięć” wirtualnej aktywności danej osoby. Microsoft obiecuje chronić prywatność użytkowników, dając im możliwość odfiltrowania tego, czego nie chcą śledzić, i zachowania śledzenia na urządzeniu.

To krok w kierunku maszyn, które „nas widzą, słyszą i natychmiast interpretują nasze intencje oraz nasze otoczenie” – powiedziała Satya Nadella, dyrektor generalny firmy.

„Wkraczamy w nową erę, w której komputery nie tylko nas rozumieją, ale także potrafią przewidzieć, czego chcemy i nasze intencje” – powiedział Nadella podczas ceremonii w siedzibie firmy w Redmond w stanie Waszyngton.

Konferencja, która rozpoczyna się we wtorek w Seattle, następuje po zeszłotygodniowych ważnych ogłoszeniach dotyczących sztucznej inteligencji wydanych przez konkurencyjnego Google, a także bliskiego partnera biznesowego Microsoftu, firmę OpenAI, która zbudowała duże modele językowe sztucznej inteligencji, na których opiera się oprogramowanie Copilot firmy Microsoft.

READ  Linus Torvalds wypuszcza Linuksa 6.1 rc8 • The Register

Google wprowadziło udoskonaloną wyszukiwarkę, która okresowo umieszcza generowane przez sztuczną inteligencję podsumowania linków do witryn internetowych na górze strony wyników; Prezentujemy także wciąż opracowywanego asystenta AI o nazwie Astra, który będzie w stanie „widzieć” i rozmawiać z obiektami widzianymi przez obiektyw aparatu smartfona.

OpenAI, twórca ChatGPT, zaprezentował w zeszłym tygodniu nową wersję swojego chatbota, prezentując asystenta głosowego AI o ludzkich cechach, który może żartować z tego, co ktoś ma na sobie, a nawet próbować ocenić emocje danej osoby. Głos brzmiał bardzo podobnie do roli AI, jaką Scarlett Johansson przedstawiła w filmie science-fiction. Ha W poniedziałek OpenAI wycofało dźwięk ze swojej oferty.

OpenAI uruchomiło także nową wersję ChatGPT na komputery stacjonarne, zaprojektowaną dla komputerów Mac firmy Apple.

Następną w kolejności jest coroczna konferencja programistów Apple w czerwcu. Dyrektor generalny Apple Tim Cook wskazał na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy firmy w lutym, że dokonuje znacznych inwestycji w generatywną sztuczną inteligencję.

Nowe funkcje obejmą funkcję Windows Recall, która zapewni asystentowi AI to, co Microsoft określa jako…
Do nowych funkcji należeć będzie funkcja Windows Recall, zapewniająca asystentowi AI coś, co Microsoft określa jako „fotograficzną pamięć” wirtualnej aktywności danej osoby. Zdjęcie/AP

Wydaje się, że niektóre z poniedziałkowych zapowiedzi Microsoftu mają na celu podważenie wszystkiego, co Apple ma w zanadrzu. Wdrażanie komputerów z systemem Windows wyposażonych w sztuczną inteligencję rozpocznie się 18 czerwca na komputerach wyprodukowanych przez partnerów Microsoft: Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo i Samsung, a także na komputerach Surface firmy Microsoft. Będzie jednak zarezerwowany dla modeli premium w cenach zaczynających się od 999 dolarów (1635 dolarów).

Przedstawiciel Microsoft powiedział, że premiera w Nowej Zelandii nastąpi jeszcze w tym roku.

Chociaż funkcja Copilot jest zakorzeniona w dużych modelach językowych OpenAI, Microsoft twierdzi, że nowe komputery wyposażone w sztuczną inteligencję będą również w dużym stopniu opierać się na własnych natywnych „modelach małych języków”, które zaprojektowano tak, aby były bardziej wydajne i łatwiejsze do działania na urządzeniach osobistych konsument. .

READ  Membrana nanofiltracyjna do odzyskiwania litu ze zużytych akumulatorów samochodowych

Wiele komputerów wyposażonych w chipy Qualcomm trafi w ręce pracowników dużych organizacji, którzy chcą odświeżyć swoje zasoby, powiedział Jason Wong, analityk w firmie Gartner.

Aplikacje AI, od produkcji grafiki po tłumaczenie języków, „mogą teraz działać lokalnie, bez konieczności powrotu do chmury w celu przetworzenia” – powiedział Wong. „Pomoże to w tym, co możesz robić w trybie offline, i zwiększy wydajność”.

– Z raportami pracowników Herald.