Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kim Dzong Un wraca do swojego kraju po sześciodniowej wizycie w Rosji

Kim Dzong Un wraca do swojego kraju po sześciodniowej wizycie w Rosji

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wrócił do domu z Rosji, kończąc sześciodniową podróż, która wzbudziła światowe obawy dotyczące umów o transferze broni zawartych z Zachodem przez odseparowane kraje.

Agencja informacyjna RIA podała, że ​​pociąg pancerny Kima odjechał w rytm rosyjskiej pieśni narodowego marszu „Pożegnanie, Sławianko” po zakończeniu ceremonii pożegnalnej na stacji kolejowej w Artiomie, mieście na dalekim wschodzie Rosji, około 200 kilometrów od granicy z Koreą Północną. .

W ceremonii uczestniczyli wyżsi urzędnicy, w tym rosyjski minister zasobów naturalnych Aleksander Kozłow i gubernator regionu Primorye Oleg Kożemyako, w tym rosyjska orkiestra wojskowa, która odegrała hymny narodowe Korei Północnej i Rosji.

Była to najdłuższa podróż zagraniczna Kima od czasu objęcia władzy pod koniec 2011 roku. Obserwatorzy twierdzą, że Kim ma wrócić do Pjongjangu, stolicy Korei Północnej, około poniedziałkowego popołudnia.

Od czasu przybycia do Rosji w zeszły wtorek podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej od ponad czterech lat Kim spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem i odwiedził kluczowe obiekty wojskowe i technologiczne, podkreślając głęboką współpracę obronną między obydwoma krajami w obliczu odrębnych i nasilających się konfliktów ze Stanami Zjednoczonymi Państwa i ich sojuszników. Sojusznicy.

Zagraniczni urzędnicy i eksperci twierdzą, że Korea Północna może zapewnić amunicję bardzo potrzebną podczas wojny Moskwy z Ukrainą w zamian za zaawansowaną rosyjską technologię zbrojeniową, która wzmocni nuklearne ambicje Kima.

Analitycy twierdzą, że Korea Północna może posiadać dziesiątki milionów starszych pocisków artyleryjskich i rakiet opartych na radzieckich konstrukcjach, które mogłyby wesprzeć siły rosyjskie na Ukrainie, chociaż starsze systemy artyleryjskie cieszą się złą opinią pod względem celności. Według doniesień obie strony codziennie wystrzeliwują tysiące pocisków artyleryjskich.

READ  Piloci Ethiopian Airlines zasypiają w połowie lotu i latają nad lotniskiem

Rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ – które wcześniej wspierała Rosja, będąca jej stałym członkiem – uniemożliwiają Korei Północnej eksport lub import jakiejkolwiek broni. Obserwatorzy twierdzą, że rzekome próby pozyskania przez Rosję amunicji i pocisków artyleryjskich z Korei Północnej wskazują na desperację Moskwy w konieczności uzupełnienia arsenału wyczerpanego w czasie wojny z Ukrainą.

„Współpraca wojskowa między Koreą Północną a Rosją jest nielegalna i nieuczciwa, ponieważ sprzeczna z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ i różnymi innymi sankcjami międzynarodowymi” – stwierdził prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yul w niedzielnej pisemnej odpowiedzi na pytania agencji Associated Press. Dodał: „W odpowiedzi na takie posunięcie społeczność międzynarodowa zjednoczy się silniej”.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un (w środku) otrzymuje prezent od rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu (z prawej) podczas jego wizyty w rosyjskiej Flocie Pacyfiku we Władywostoku.

Eksperci twierdzą, że w zamian za dostarczenie Rosji broni konwencjonalnej Korea Północna zwróciłaby się do Rosji o pomoc gospodarczą i żywnościową, ale zwróciłaby się także o transfer technologii potrzebnych do budowy potężnych rakiet, okrętów podwodnych o napędzie atomowym i satelity szpiegowskiego. Korea Północna publicznie starała się wprowadzić takie zaawansowane technologicznie systemy uzbrojenia, powołując się na to, co określa jako intensyfikację działań wojennych pod przewodnictwem USA.

W niedzielę Kim był w lżejszym nastroju, zwiedzał uniwersytet i oglądał wystawę morsów w rosyjskim akwarium. Rosyjskie media państwowe opublikowały filmy, na których Kim w towarzystwie wyższych urzędników rozmawia z rosyjskimi urzędnikami za pośrednictwem tłumaczy na terenie kampusu Dalekowschodniego Uniwersytetu Federalnego na Wyspie Ruskiej.

W największym w Rosji akwarium Primorsky na wyspie Kim oglądał pokazy z udziałem wielorybów bieługi, delfinów butlonose, fok futerkowych i morsa Miszy, które według rosyjskich mediów najwyraźniej mu się szczególnie podobały.

Gubernator Primorye Kożemyako powiedział, że do Korei Północnej złoży wizytę delegacja z rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Według oficjalnych mediów rosyjskich Kożemyako powiedział, że będzie częścią delegacji, która pojedzie ze specjalistami z branży handlu, turystyki i rolnictwa. Dokładna data wizyty w Korei Północnej nie została ogłoszona.

READ  Bubble via Tasman: wznowienie lotów między Australią Zachodnią a Nową Zelandią
Kim Dzong Un (w środku) mija żołnierzy gwardii honorowej, po czym opuszcza Artem, niedaleko Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

W sobotę Kim udał się na lotnisko w pobliżu Władywostoku, gdzie minister obrony Siergiej Szojgu i inni wyżsi rangą urzędnicy wojskowi pokazali mu z bliska rosyjskie bombowce strategiczne i inne samoloty bojowe.

Szojgu, który spotkał się z Kimem podczas rzadkiej wizyty w Korei Północnej w lipcu, pokazał Kimowi jeden z najnowszych rosyjskich rakiet, hipersoniczny pocisk Kinzhal, przenoszony przez myśliwiec MiG-31, który po raz pierwszy wziął udział w walkach podczas wojny na Ukrainie.

Północnokoreańskie media państwowe podały, że Kim i Szojgu rozmawiali o regionalnym środowisku bezpieczeństwa i wymienili poglądy na temat „pojawiających się praktycznych kwestii związanych ze wzmacnianiem strategicznej i taktycznej koordynacji, współpracy i wzajemnej wymiany między siłami zbrojnymi obu krajów”.

Szczyt Kima z Putinem odbył się w głównym rosyjskim miejscu startu w przestrzeń kosmiczną – w miejscu, w którym wyraził on chęć otrzymania rosyjskiej pomocy w wysiłkach na rzecz nabycia zasobów rozpoznania kosmicznego i technologii rakietowych. W ostatnich miesiącach dwie północnokoreańskie próby wysłania satelity szpiegowskiego w przestrzeń kosmiczną zakończyły się niepowodzeniem, a Korea Północna zobowiązała się do podjęcia trzeciej próby w październiku.

Podczas spotkania z Putinem Kim powiedział, że jego kraj udzieli Rosji „pełnego i bezwarunkowego wsparcia” w jej wojnie w obronie jej interesów bezpieczeństwa, co wyraźnie nawiązuje do wojny na Ukrainie. Kim zaprosił Putina do złożenia wizyty w Korei Północnej w „właściwym czasie”, a Putin się zgodził.

To drugie spotkanie na szczycie pomiędzy Kimem a Putinem. Poprzednie spotkanie odbyło się we Władywostoku w kwietniu 2019 r., dwa miesiące po upadku dyplomacji nuklearnej wysokiej stawki Kima z ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem podczas drugiego szczytu w Wietnamie.