Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Judith Collins opisuje poprzedni rząd jako „antyamerykański”

Wydaje się, że nowy rząd koalicyjny zbliża się do orbity amerykańskiej, a starszy minister wskazał na swoją otwartość na drugi filar AUKUS-u, określając najnowszy rząd jako „antyamerykański”.

W poniedziałkowy wieczór minister spraw zagranicznych Winston Peters przemówił do korpusu dyplomatycznego w Wellington, sygnalizując „ożywienie” stosunków w zakresie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi i partnerami o podobnych poglądach.

We wtorek minister obrony Judith Collins wyraziła chęć włączenia Nowej Zelandii do rozmów na temat drugiego filaru AUKUS, który koncentruje się na zaawansowanej technologii wojskowej.

„Wyraziliśmy się jasno, że jesteśmy rozczarowani, że nie zrobiono więcej, aby Nowa Zelandia znalazła się na drugim poziomie rozgrywek AUKUS” – powiedział Collins.

„Jestem pewien, że będzie to dla nas okazja do bliższej współpracy z naszymi przyjaciółmi i partnerami”.

AUKUS, sojusz na rzecz obronności i bezpieczeństwa między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, powstał w 2021 r., a jego głównym celem jest pomoc Australii w zakupie okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

Judith Collins (zdjęcie archiwalne).

Nowa Zelandia nie jest częścią porozumienia i zajmuje zdecydowane stanowisko antynuklearne, które uniemożliwiałoby uczestnictwo.

Został jednak opisany jako członek drugiego filaru Karty AUKUS, skupiającego się między innymi na sztucznej inteligencji, możliwościach hipersonicznych i cybernetycznych.

W marcu były sekretarz obrony Andrew Little przeprowadził wstępne rozmowy z wyższym rangą urzędnikiem USA Kurtem Campbellem. Collins powiedział, że nieprzyłączenie się do tej pory było „prawdziwą szansą, którą przepuścił poprzedni rząd”.

„Ale wiesz, oni zawsze mieli antyamerykańskie stanowisko” – dodała.

Podczas gdy Collins jest podekscytowany Uniwersytetem Amerykańskim w Australii, inni pracownicy National byli nim mniej zachwyceni.

Były rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Gerry Brownlee powiedział w marcu AAP, że nie jest pewien, czy zapewni to bezpieczeństwo w regionie, wyrażając jednocześnie chęć, aby Siły Obronne Nowej Zelandii zachowały interoperacyjność z Australią. Brownlee jest obecnie marszałkiem parlamentu.

READ  Król Karol III wyraża swoją miłość do księcia Harry'ego i Meghan

Dzięki trójpartyjnej koalicji – centroprawicowej Partii Narodowej, ACT i populistycznej NZ First – Peters powrócił na stanowisko głównego dyplomaty Nowej Zelandii.

78-latek sprawował tę funkcję od 2005 do 2008 r., a następnie od 2017 do 2020 r., zanim jego Pierwsza Partia Nowej Zelandii została wyeliminowana ze stanowiska.

Gerry Brownlee (zdjęcie archiwalne).

W swoim poniedziałkowym przemówieniu zdawał się pomijać pracę usuniętej minister spraw zagranicznych labourzystów Nanaii Mahuty, która wniosła maoryskie wartości jako podstawę polityki zagranicznej.

Wartości te obejmowały manaaki (oznaczające życzliwość lub wzajemność), whānaunga (wzajemne powiązania lub wspólne człowieczeństwo) i katiaki (opieka międzypokoleniowa).

Peters nie wspomniał o tych zasadach i zastąpił je pięcioma własnymi: równość, demokracja, wolność od strachu i niedostatku, prawa człowieka i ochrona środowiska.

Potwierdził zaangażowanie Nowej Zelandii na rzecz multilateralizmu, mówiąc, że Nowa Zelandia „zainwestuje we wzmacnianie instytucji, które pomagają zarządzać konfliktem, zamiast konfrontować się z fałszywymi wyborami w stosunkach dwustronnych”.

Opisał Australię jako „naszego najbliższego przyjaciela” i zapowiedział „zdecydowanie odnowione zaangażowanie z naszymi tradycyjnymi partnerami o podobnych poglądach”, wymieniając Australię, Stany Zjednoczone, Kanadę i Wielką Brytanię.

Nie odniósł się merytorycznie do Chin, największego partnera handlowego Nowej Zelandii.