Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Joe Biden mówi Emmanuelowi Macronowi, że odrzucił umowę łodzi podwodnej dla Francji „głupca”

Globalizm

Premier Jacinda Ardern powiedziała, że ​​nie spodziewa się, że Nowa Zelandia będzie musiała przystąpić do nowej umowy o bezpieczeństwie AUKUS. Wideo / Zbieranie

Prezydent USA Joe Biden określił trójstronną obsługę umowy z okrętami podwodnymi, która miała poważne reperkusje dyplomatyczne we Francji, jako „niezdarną”.

W zeszłym miesiącu Australia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania utworzyły nowe partnerstwo – AUKUS – co oznacza, że ​​Canberra zrezygnuje z wartego 95 miliardów dolarów kontraktu na okręty podwodne z Paryżem na rzecz technologii jądrowych dostarczonych przez Londyn i Waszyngton.

Ale Francja była zszokowana umową po otrzymaniu powiadomienia w przeddzień ogłoszenia AUKUS. W rezultacie wycofano ambasadorów z Canberry i Waszyngtonu.

Podczas gdy Biden był w stanie uspokoić relacje, Morrison miał więcej trudności z naprawą relacji.

Przemawiając ze szczytu przywódców G20 w Rzymie, Biden usiadł na uboczu swojego pierwszego spotkania twarzą w twarz od czasu podpisania umowy i przyznał, że z sytuacją można było poradzić sobie lepiej.

„To było… niezdarne… nie zrobione z wielką gracją” – powiedział Biden.

„Miałem wrażenie, że Francja już dawno została poinformowana, że ​​transakcja nie dojdzie do skutku… że pewne rzeczy się wydarzyły, a nie”.

Kiedy zapytano Macrona, czy stosunki ze Stanami Zjednoczonymi zostały naprawione, powiedział: „Wspólnie wyjaśniliśmy, co musimy wyjaśnić”.

Prezydent USA Joe Biden nie przeprosił prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ale powiedział, że postępowanie z amerykańskim uniwersytetem w Kosowie było niezdarne.  Zdjęcie/AP/Evan Vucci
Prezydent USA Joe Biden nie przeprosił prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ale powiedział, że postępowanie z amerykańskim uniwersytetem w Kosowie było niezdarne. Zdjęcie/AP/Evan Vucci

Pojawia się po tym, jak Morrison w końcu rozmawiał telefonicznie z Macronem na początku swojego lotu do Europy w czwartek.

Podczas gdy czytanie apelu z Paryża wskazywało, że Macron spodziewał się, że Australia zrobi więcej, aby odbudować swoje relacje, Canberra powiedział, że dialog był „produktywny”.

Według Pałacu Elizejskiego Macron powiedział Morrisonowi, że decyzja „zrujnowała” zaufanie między dwoma krajami.

„Teraz do rządu Australii należy zaproponowanie konkretnych działań, które ucieleśniają wolę najwyższych władz australijskich, aby na nowo zdefiniować podstawy naszych dwustronnych stosunków” – czytamy w oświadczeniu.

READ  Covid-19: Podróżuj na własne ryzyko, mówi Hepkins, ponieważ Fidżi planuje ponownie otworzyć dla turystów od 1 grudnia

Z kolei rzecznik Morrisona określił tę rozmowę jako „szczerą dyskusję”.

Australijski minister obrony Peter Dutton wskazał w piątek, że powodem, dla którego Francja nadal jest zgorzkniała z powodu tej umowy, są zbliżające się wybory.

„Politycy i wybory są zawsze ciekawą kombinacją. Myślę, że kiedy przejdziemy w przyszłym roku, mamy nadzieję, że będziemy mogli kontynuować kroki w celu normalizacji relacji” – powiedział Dutton.

Morrison, który przybył do Rzymu, spotka się twarzą w twarz z Macronem na szczycie przywódców G20, zanim udadzą się do Glasgow na szczyt klimatyczny COP26.