Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jedzenie warzyw wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2

Jedzenie warzyw wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2 (T2D), podczas gdy jedzenie ziemniaków nie zwiększa ryzyka po uwzględnieniu podstawowego schematu żywieniowego, wynika z badania opublikowanego online 5 grudnia w Opieka cukrzycowa.

Pratik Pokharel z Centrum Badawczego Duńskiego Towarzystwa Onkologicznego w Kopenhadze wraz ze współpracownikami zbadał powiązania między narażeniem na warzywa/ziemniaki a incydentem T2D oraz ilościową mediację poprzez BMI (BMI).

Łącznie zarejestrowano 7 695 przypadków T2D podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego 16,3 lat wśród 54 793 uczestników duńskiej kohorty diety, raka i zdrowia. Naukowcy odkryli, że po korekcie wielowymiarowej, w porównaniu z tymi w najniższej sumie Jeść warzywa W kwintylu (mediana, 67 g/dzień), uczestnicy w najwyższym kwintylu (mediana, 319 g/dzień) mieli 0,35 kg/m22 niższy wskaźnik masy ciała i 21 procent mniejsze ryzyko T2D.

Około 21 procent związku między spożyciem warzyw a incydentem T2D było zależne od wyjściowego BMI. Po korekcie wieloczynnikowej, uczestnicy z najwyższym i najniższym kwintylem (mediana, 256 vs 52 g/dzień) spożycia ziemniaków mieli o 9 procent wyższe ryzyko rozwoju T2D; Po uwzględnieniu dorozumianych Wzór diety, nie znaleziono łącza. Jedz więcej zielonych liści i Warzywa krzyżowe był bardzo związany z Zmniejszyć ryzyko dla T2D.

„Odkrycie, że warzywa zmniejszają ryzyko cukrzycy, ma kluczowe znaczenie dla zaleceń dotyczących zdrowia publicznego i nie powinniśmy ich ignorować” – powiedział Bucharel w oświadczeniu. „Jeśli chodzi o ziemniaki, nie możemy powiedzieć, że mają one korzystny wpływ na cukrzycę typu 2, ale nie są też złe, jeśli są przygotowane w zdrowy sposób”.

więcej informacji:
Streszczenie/pełny tekst

Copyright © 2022 Dzień Zdrowia. Wszelkie prawa zastrzeżone.

cytat: Jedzenie warzyw powiązane ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2 (2022, 12 grudnia) Pobrano 12 grudnia 2022 z https://medicalxpress.com/news/2022-12-vegetable-intake-linked-diabetes.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Poza wszelkimi uczciwymi transakcjami do celów prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Dziwna, nakrapiana metalowa gwiazda wiruje z Drogi Mlecznej z prędkością 2 milionów mil na godzinę