Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak zaawansowana analityka i sztuczna inteligencja ratują życie w sytuacjach awaryjnych

Jak zaawansowana analityka i sztuczna inteligencja ratują życie w sytuacjach awaryjnych

Źródło obrazu: Wprowadzenie

Sztuczna inteligencja i analityka dużych zbiorów danych mają pozytywny wpływ na niemal każdy sektor ludzkiej działalności, nawet jeśli chodzi o ratowanie życia ludzkiego. Wiodący ratownicy mogą teraz być wyposażeni w pełen zestaw platform i rozwiązań, które pomogą im skuteczniej przewidywać, planować i reagować na sytuacje kryzysowe i klęski żywiołowe. W związku z tym to połączenie dużych zbiorów danych i analiz zmienia kształt nauki o sytuacjach kryzysowych.

Prognozowanie i przygotowanie

Komputery są używane do przewidywania pogody od lat pięćdziesiątych XX wieku, a obecnie niektóre z najpotężniejszych superkomputerów na świecie służą do modelowania klimatu i meteorologii. Dziesięciolecia badań w połączeniu z danymi w czasie rzeczywistym, w tym obserwacjami satelitarnymi, oraz zaawansowanymi modelami analitycznymi, w tym sztuczną inteligencją, oznaczają, że obecnie dobrze rozumiemy nawet bardzo złożone wzorce pogodowe i możemy przewidywać zdarzenia pogodowe z dużą dokładnością. Dla rządów i służb ratunkowych dokładna prognoza oznacza więcej czasu na wydanie ostrzeżeń społeczeństwu, więcej czasu na ewakuację i więcej czasu na przygotowanie zespołów reagowania.

Analiza oparta na sztucznej inteligencji zapewnia również znacznie lepszy wgląd i zrozumienie innych złożonych zdarzeń naturalnych, takich jak pożary, powodzie czy trzęsienia ziemi. Naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin twierdzą, że opracowali algorytm sztucznej inteligencji, który może przewidzieć trzęsienie ziemi na tydzień przed jego wystąpieniem. Łącząc dane historyczne z monitorowaniem w czasie rzeczywistym, algorytm przewidywał trzęsienia ziemi z dokładnością do 70%.

Pożary to bardzo złożone systemy, na które wpływa wiele różnych czynników, które wpływają na ich zagrożenie i decydują o reakcji strażaków. Naukowcy badają obszary, w których sztuczna inteligencja może wspierać działania gaśnicze, w tym badania nad podatnością na ogień, sposobami rozprzestrzeniania się pożarów i ich wczesnym wykrywaniem. W 2022 r. w Turcji wdrożono udany projekt pilotażowy FireAId, który znacząco pomógł strażakom skrócić czas reakcji i zmniejszyć ryzyko.

READ  Nie podoba Ci się Google Meet? Te aktualizacje zmienią Twoje wrażenia na iPhone'ach i komputerach PC

Analiza oparta na sztucznej inteligencji zapewnia również znacznie lepszy wgląd i zrozumienie innych złożonych zdarzeń naturalnych, takich jak pożary, powodzie czy trzęsienia ziemi.

– Dr Adel Al Sharji, dyrektor operacyjny w Brisight

Partner Presight, firma NEC, dysponuje sprawdzonym systemem symulacji powodzi, który wykorzystuje szeroką gamę źródeł danych, w tym zaobserwowane i prognozowane opady deszczu, dane topograficzne i dotyczące cieków wodnych, aby wcześnie ostrzegać o powodziach, przewidywać obszary najbardziej narażone na ryzyko powodzi oraz modelować maksymalne poziomy powodzi. inne informacje związane z powodzią.

Analityka umożliwia skuteczne reagowanie na sytuacje awaryjne

Jednak prognozowanie i wczesne ostrzeganie to tylko jeden z aspektów reagowania w sytuacjach kryzysowych i chociaż incydenty są nieuniknione, zaawansowana analityka i sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu zapewniają służbom ratowniczym i agencjom rządowym unikalne narzędzia do zarządzania incydentami i ratowania życia.

Jak w przypadku każdej transformacji cyfrowej, istnieje wiele różnych technologii, które łączą się w celu poprawy możliwości służb ratunkowych. Weźmy na przykład pożar w obszarze przemysłowym. Po otrzymaniu wstępnych raportów udostępnianie danych za pośrednictwem urządzeń mobilnych, usług geolokalizacyjnych i aplikacji obywatelskich może zacząć budować obraz sytuacji. Kamery drogowe mogą udostępniać dane w czasie rzeczywistym, a aplikacje do planowania tras i analizy mogą udostępniać ekipom ratunkowym najszybszą trasę do zdarzenia, a także automatycznie przydzielać zespoły reagowania odpowiedniego typu do poradzenia sobie z sytuacją.

Na miejscu zdarzenia zespoły reagowania mają dostęp do danych z różnych źródeł, w tym zdjęć z dronów i kamer umieszczonych na ciele, a następnie udostępniają je kontrolerom w centrum dowodzenia, aby mogli sporządzić mapę zdarzenia, opracować najlepszy plan reagowania i współpracować z innymi agencjami. wymagany. Lekarze mogą uzyskać natychmiastowy dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta za pośrednictwem urządzeń mobilnych oraz łączyć się w czasie rzeczywistym z ekspertami medycznymi i przydzielać ich do placówek posiadających odpowiednie specjalizacje i możliwości leczenia. Tę samą analizę ścieżki ruchu można również wykorzystać do zaplanowania najlepszej trasy dla karetek pogotowia.

READ  Niemcy oddają do użytku operacyjnego nowego satelitę SAR

Integrując działania ratownicze z danymi i mapami miejskimi, systemy mogą również automatycznie analizować otaczający obszar i podnosić poziom alarmowy w przypadku wszelkich potencjalnych zagrożeń wtórnych, takich jak pobliski magazyn chemiczny, który może być zagrożony w wyniku pierwotnego pożaru. Zautomatyzowane powiadomienia o sytuacjach awaryjnych, objazdy i szczegółowe instrukcje ewakuacyjne mogą być udostępniane społeczeństwu za pośrednictwem aplikacji.

Dzięki zaawansowanemu wsparciu analitycznemu wiele komunikatów i reakcji niezbędnych do reagowania na sytuacje awaryjne można obliczyć automatycznie lub zgodnie z wcześniej zdefiniowanymi planami reagowania, co znacznie skraca czas pracy. Łącząc wszystkie te różne źródła danych i łącząc różnych interesariuszy i zespoły, rozwiązania analityczne mogą zapewnić bezprecedensowy poziom widoczności, planowania, reagowania i monitorowania, rewolucjonizując reagowanie w sytuacjach kryzysowych i ratując życie.

– Pisarz jest Dyrektor operacyjny w Brisight

Ta treść pochodzi od Reach by Gulf News, zespołu ds. treści związanych z marką GN Media.