Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak wiele szkód wyrządzają media społecznościowe umysłowi wrażliwego nastolatka?

Jak wiele szkód wyrządzają media społecznościowe umysłowi wrażliwego nastolatka?

Ile czasu Twój nastolatek spędza każdego dnia w mediach społecznościowych?

Okres dojrzewania jest okresem podatnym na rozwój problemów z obrazem własnego ciała, zaburzeń odżywiania i chorób psychicznych. Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Psychologia popularnych mediów Stwierdzono, że skrócenie czasu spędzanego przez nastolatków w mediach społecznościowych może znacznie poprawić ich samopoczucie, wagę i wygląd.

W badaniu wzięło udział 220 młodych dorosłych w wieku 17-25 lat, którzy spędzali co najmniej dwie godziny dziennie na swoich telefonach i którzy mieli również objawy depresji lub lęku.

Na początku badania ochotnicy odpowiadali na serię stwierdzeń dotyczących ich wyglądu i wagi.

Wolontariuszy podzielono na dwie grupy – przez pierwszy tydzień każdy mógł normalnie korzystać ze swoich mediów społecznościowych. Przez następne trzy tygodnie jednej grupie ograniczono korzystanie z mediów społecznościowych nie więcej niż przez godzinę dziennie, podczas gdy druga grupa mogła normalnie korzystać z mediów społecznościowych.

W grupie ograniczonej czasowo spędzano średnio 71 minut w mediach społecznościowych dziennie, podczas gdy grupa nieograniczona spędzała średnio 3 godziny dziennie.

Pod koniec czterech tygodni ochotnicy ponownie odpowiadali na pytania dotyczące ich wyglądu i wagi. Ograniczona grupa w mediach społecznościowych znacznie poprawiła swoje samopoczucie na temat swojego ogólnego wyglądu i masy ciała, podczas gdy grupa nieograniczona nie wykazała żadnych zmian.

Wszyscy rodzice martwią się o dobre samopoczucie swoich dzieci, ale wydaje się, że problemy ze zdrowiem psychicznym nasilają się, gdy dzieci osiągają wiek nastoletni. Badanie wykazało, że jednym z najprostszych sposobów na poprawę postrzegania przez nastolatków obrazu ciała i zdrowia psychicznego jest ograniczenie ilości czasu spędzanego każdego dnia w mediach społecznościowych.

Posłuchaj powyżej

READ  Połączone obrazowanie i biopsja płynna w przypadku raka szyjki macicy