Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Izrael ogłasza ataki powietrzne na Gazę wraz z zakończeniem rozejmu z Hamasem

Izraelskie wojsko poinformowało, że w piątek myśliwce zbombardowały cele Hamasu w Strefie Gazy, wkrótce po zakończeniu tygodniowego rozejmu i wznowieniu wojny z pełną mocą.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych enklawy rządzonej przez Hamas poinformowało, że naloty uderzyły w południową Strefę Gazy, w tym w miasto Abasan, na wschód od Khan Yunis. Kolejny nalot trafił na dom na północny zachód od miasta Gaza.

Materiał na żywo ze Strefy Gazy pokazał czarny dym unoszący się nad Strefą Gazy.

Ogłoszenie IDF o strajkach nastąpiło zaledwie 30 minut po zakończeniu zawieszenia broni w piątek o 7 rano (18:00 czasu nowozelandzkiego).

Wcześniej w piątek Izrael oskarżył Hamas o naruszenie warunków zawieszenia broni, w tym o wystrzelenie rakiet w kierunku Izraela ze Strefy Gazy.

Zawieszenie walk rozpoczęło się tydzień temu, 24 listopada. Początkowo trwało ono cztery dni, a następnie zostało przedłużone o kilka dni przy pomocy Kataru i innego mediatora, Egiptu.

Podczas tygodniowego rozejmu Hamas i inni bojownicy w Gazie uwolnili ponad 100 zakładników, w większości Izraelczyków, w zamian za uwolnienie 240 Palestyńczyków z izraelskich więzień.

Prawie wszyscy uwolnieni to kobiety i dzieci, ale fakt, że niewielu z tych zakładników pozostało w Gazie, utrudniał osiągnięcie porozumienia w sprawie dalszego przedłużenia.

Oczekiwano, że Hamas, grupa zbrojna rządząca Gazą od 16 lat, ustali wyższą cenę za pozostałych zakładników, zwłaszcza żołnierzy izraelskich. W Gazie pozostaje około 140 zakładników, a ponad 100 z nich zostało uwolnionych w ramach rozejmu.

Katar i Egipt, które odegrały główną rolę mediatorów, starały się przedłużyć rozejm o kolejne dwa dni.

Palestyńska aktywistka Ahed Tamimi (w środku) otrzymuje wsparcie od swojej matki po zwolnieniu z izraelskiego więzienia w Ramallah na Zachodnim Brzegu.

Izrael znajduje się pod rosnącą presją ze strony swojego głównego sojusznika, Stanów Zjednoczonych, aby zrobił więcej w celu ochrony palestyńskiej ludności cywilnej, gdy wznowi ataki na Hamas.

READ  „Złamany” policjant w Australii opowiada o bólu serca po tym, jak na miejscu znaleziono ojca

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotkał się w czwartek z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i innymi wyższymi urzędnikami podczas swojej trzeciej wizyty w regionie od rozpoczęcia wojny dwa miesiące temu.

Chociaż Blinken wyraził wówczas nadzieję, że zawieszenie broni może zostać przedłużone, powiedział, że jeśli Izrael wznowi wojnę i ruszy przeciwko południowej Gazie, aby ścigać Hamas, musi to zrobić „zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym” i musi mieć „jasną decyzję .” Gotowy plan” ochrony ludności cywilnej. Dodał, że izraelscy przywódcy zdają sobie sprawę, że „masowy poziom życia cywilnego i skala wysiedleń, których byliśmy świadkami na północy, nie mogą się powtórzyć na południu”.

Izrael oświadczył, że utrzyma rozejm do czasu, gdy Hamas przestanie wypuszczać więźniów, a następnie obiecał wznowić kampanię mającą na celu zmiażdżenie Hamasu, wzywając jednak administrację Bidena do znacznie bardziej precyzyjnych działań, jeśli tak się stanie.

Większość Gazańczyków jest obecnie stłoczonych na południu i nie ma wyjścia, co rodzi pytania o to, w jaki sposób izraelski atak mógłby uniknąć ciężkich ofiar wśród ludności cywilnej.

Netanjahu był poddawany intensywnej presji ze strony rodzin zakładników, aby zawrócili ich do ojczyzny. Ale jego skrajnie prawicowi partnerzy rządzący również namawiali go, aby kontynuował wojnę aż do zniszczenia Hamasu, i mogliby porzucić jego koalicję, gdyby uznano, że poszedł na zbyt wiele ustępstw.

Podczas rozejmu uwolniono łącznie 83 Izraelczyków, w tym podwójnych obywateli, z których większość cieszyła się dobrym zdrowiem, ale była w stanie wstrząśnięcia. Uwolniono także kolejnych 24 zakładników – 23 Tajlandczyków i jednego Filipińczyka – w tym kilku mężczyzn.

Nie jest jasne, ile żołnierek znajduje się wśród pozostałych zakładniczek.

Izrael podał, że około 125 mężczyzn nadal jest przetrzymywanych jako zakładnicy.

Przed zawieszeniem broni Hamas uwolnił czterech zakładników, a armia izraelska uratowała jednego. W Gazie odnaleziono dwa inne ciała.

READ  Łagodna infekcja Covid może prowadzić do „ważnych” zmian w mózgu

Większość z 240 Palestyńczyków uwolnionych dotychczas w ramach zawieszenia broni to nastolatki oskarżeni o rzucanie kamieniami i koktajlami Mołotowa podczas konfrontacji z siłami izraelskimi. Sądy wojskowe skazały wiele uwolnionych kobiet za próbę ataku na żołnierzy, niektóre z nich po tym, jak przyłapano ich na noszeniu nożyczek lub noży w pobliżu miejsc bezpieczeństwa.

Hamas rozpoczął wojnę śmiercionośnym atakiem na Izrael 7 października, podczas którego on i inni palestyńscy bojownicy zabili około 1200 osób, w większości cywilów, i pojmali około 240 osób. Władze podały jedynie przybliżone liczby.

Od tego czasu w wyniku izraelskich bombardowań i inwazji na Gazę zginęło ponad 13 300 Palestyńczyków, z czego prawie dwie trzecie to kobiety i nieletni, według Ministerstwa Zdrowia Gazy rządzonego przez Hamas, które nie wprowadza rozróżnienia między cywilami i bojownikami. Ponad trzy czwarte 2,3-milionowej populacji zostało wysiedlonych po tygodniach izraelskich bombardowań i kampanii naziemnej, które doprowadziły do ​​kryzysu humanitarnego.

Liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ urzędnicy aktualizują te statystyki od 11 listopada. Ministerstwo twierdzi, że istnieją obawy, że pod gruzami zginą kolejne tysiące.

Izrael twierdzi, że w ataku naziemnym zginęło 77 jego żołnierzy. Twierdzi, że zabiła tysiące bojowników, nie przedstawiając dowodów.

Palestyńczycy w Gazie wzywali do definitywnego zakończenia wojny, twierdząc, że tymczasowy rozejm nie rozwiąże katastrofy humanitarnej w Strefie. Ponad 1,8 miliona ludzi opuściło swoje domy, ponad milion schroniło się w szkołach ONZ i stara się znaleźć podstawowe artykuły, w tym gaz kuchenny i mąkę.