Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Impact Clean Power Technology buduje fabrykę w Polsce


Impact Clean Power Technology (ICPT), polski producent systemów akumulatorowych do ciężkich pojazdów użytkowych, takich jak autobusy i stacjonarne systemy magazynowania energii, rozpoczął budowę zakładu produkcyjnego o nazwie GigafactoryX. Zakład będzie początkowo produkować 2 GWh baterii rocznie począwszy od 2024 roku i 5 GWh w fazie końcowej.

Według ICPT, jej nowy zakład stanie się jednym z największych producentów systemów akumulatorowych do transportu w Europie. Firma nie ujawniła jeszcze dokładnie, gdzie zostanie zbudowana.

Nowe linie produkcyjne będą wysoce zautomatyzowane, a sam proces będzie zasilany przez system fotowoltaiczny. To z kolei ustabilizuje magazynowanie energii składające się z systemów akumulatorowych z drugim życiem ze zużytych akumulatorów pojazdów komunikacji miejskiej, ponadto firma twierdzi, że połowa surowców wykorzystywanych do produkcji będzie pochodziła z recyklingu. Obejmuje to kilka części żywotności baterii w pętli zamkniętej – z pewnością dostarczanie energii odnawialnej, ponowne wykorzystanie baterii w zastosowaniach stacjonarnych po ich pierwszym użyciu w pojazdach, a następnie recykling baterii w celu stworzenia nowych.

Nowe systemy bateryjne produkowane w GigafactoryX będą w przyszłości wykorzystywane w sektorze transportu publicznego, kolei, stacjonarnych magazynach energii, a także w energetyce zawodowej i dla użytkowników prywatnych. Systemy akumulatorowe firmy oparte są na ogniwach litowo-jonowych o chemii LTO, LFP i NMC. Według Green Car Congress w 2021 r. dostawca akumulatorów zdobył około 15% rynku akumulatorów do autobusów elektrycznych w Europie.

ICPT ma trzy główne linie produktów: Wysokowydajne systemy akumulatorowe dla transportu i przemysłu. Stacjonarne magazyny energii dla rynku OZE, energetyki zawodowej i przemysłu; oraz rozwój systemów wodorowych ogniw paliwowych. ICPT zaopatruje obecnie m.in. polskiego producenta autobusów Solaris. W 2021 r. startują ICPT, TAURON Polska Energia i polski producent autobusów elektrycznych Solaris Odkrywanie wykorzystania ogniw litowo-jonowych przez Second Life Jako urządzenia magazynujące energię w zastosowaniach stacjonarnych. Impact planuje również wprowadzenie baterii opartych na elektrolitach stałych oraz wejście do produkcji ogniw paliwowych.

READ  bne IntelliNews - Wstępne szacunki pokazały, że inflacja w Polsce była we wrześniu nieograniczona na poziomie 17,2%

„Chcemy rozwijać firmę w zakresie nowych produktów, a także dywersyfikować naszą działalność i zwiększać moce produkcyjne” – wyjaśnia Partek Kras, CEO i współzałożyciel Impact Clean Power Technology.

Jeśli chodzi o przyszłych dostawców, polski producent baterii mówi, że chociaż firma produkuje obecnie zestawy oparte na azjatyckich ogniwach bateryjnych, to w nowej fabryce chce oprzeć produkcję na krótkich łańcuchach dostaw, wiodących od firm europejskich.

greencarcongress.comA elektromocni.pl (po polsku)