Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Igrzyska Wspólnoty Narodów 2026: Malezja zaoferowała 100 milionów funtów na organizację wydarzenia

Igrzyska Wspólnoty Narodów 2026: Malezja zaoferowała 100 milionów funtów na organizację wydarzenia

Ceremonia zamknięcia Igrzysk Wspólnoty Narodów w Birmingham. Zdjęcia / Fotosport

Igrzyska Wspólnoty Narodów w 2026 r. mogłyby odbyć się w Malezji po tym, jak Rada Olimpijska tego kraju poinformowała, że ​​na pomoc w organizacji igrzysk złożono ofertę o wartości 100 milionów funtów (207 milionów dolarów).

Pieniądze pochodziły z rekompensaty wypłaconej przez stan Wiktoria, który wycofał się w zeszłym roku z powodu przekroczenia kosztów, przez co wielosportowe wydarzenie pozostało bez oficjalnego gospodarza.

Oferta może położyć kres ciągłym próbom współorganizowania przez Australię lub może je wzmocnić, ułatwiając potencjalnym partnerom.

„Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów (CGF) zaoferowała Malezji możliwość zastąpienia Wiktorii jako gospodarza Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2026 r.” – głosi oświadczenie na stronie internetowej Malezyjskiej Rady Olimpijskiej (OCM).

„Oferta obejmuje znaczną inwestycję finansową w wysokości 100 milionów funtów mającą na celu wsparcie lokalnych dostaw i planowanie dziedzictwa w edycji 2026”.

W oświadczeniu napisano, że w zeszłym miesiącu otrzymano „oficjalne zaproszenie” od CGF.

Chociaż nie udało im się potwierdzić, że wystosowano „oficjalne zaproszenie”, rzecznik CGF potwierdził zainteresowanie potencjalną organizacją wydarzenia w Malezji w 2026 r.

„Malezja ma wspaniałe osiągnięcia w organizowaniu wydarzeń sportowych, a Igrzyska Wspólnoty Narodów w 1998 r. w Kuala Lumpur okazały się wielkim sukcesem” – powiedział rzecznik.

„Ich wczesne koncepcje zachęciły nas do wykorzystania tego dziedzictwa poprzez wykorzystanie wielu światowej klasy obiektów”.

CGF dodała, że ​​prowadzi „poufne i zaawansowane rozmowy z potencjalnymi gospodarzami”, z których każdy skorzystałby ze wsparcia finansowego i strategicznego w wysokości 100 milionów funtów dostępnego w ramach porozumienia w sprawie wycofania się z Wiktorii.

Victoria zapłaciła 380 milionów dolarów australijskich odszkodowania od CGF po wycofaniu się z hostingu. Laburzystowski rząd stanowy pod przewodnictwem byłego premiera Daniela Andrewsa stwierdził, że koszt hostingu wzrósł do ponad 7 miliardów dolarów australijskich.

READ  Rysunek pola Everest i bariery

„Stało się jasne, że koszt organizacji tych gier w 2026 r. to nie te 2,6 miliarda dolarów australijskich, które zostały przydzielone i przydzielone w budżecie” – powiedział. „W rzeczywistości jest to co najmniej 6 miliardów dolarów australijskich, a może sięgać nawet 7 miliardów dolarów australijskich”.

Dyrektor naczelny Commonwealth Games Australia, Craig Phillips, powiedział wówczas, że ogłoszone przekroczenie kosztów jest „rażącą przesadą”.

Burmistrz Gold Coast Tom Tate próbował interweniować, przedstawiając nawet pomysł podzielenia się igrzyskami z Perth, ale nie udało mu się uzyskać potrzebnego szerszego wsparcia.

W zeszłym miesiącu Phillips powiedział AAP, że rozważa się Australię jako współgospodarza wraz z innymi krajami, wskazując na fakt, że Igrzyska Olimpijskie w Paryżu obejmują wydarzenia na Tahiti oraz pomyślną współgospodarz Pucharu Świata FIFA Kobiet wraz z Nową Zelandią.

Malezja ostatni raz była gospodarzem wydarzenia obejmującego wiele dyscyplin sportowych 26 lat temu w Kuala Lumpur. Australia znalazła się na szczycie tabeli medali ze 198, w tym 80 złotymi medalami, w tym Michealem Martinem, który wygrał ogólnoaustralijski finał w squasha. Na 61. miejscu znalazł się krykiet, a drużyna Steve'a Waugha przegrała w finale z Republiką Południowej Afryki.

„Po raz ostatni Malezja była gospodarzem Igrzysk Wspólnoty Narodów w 1998 r., dlatego CGA Malaysia jest zdania, że ​​rząd Malezji powinien raz na jakiś czas przyjrzeć się tej sprawie” – powiedział Mohd Norza Zakaria, prezes Igrzysk Wspólnoty Narodów w Malezji (CGA). . Szansa na całe życie – oraz związane z nią wsparcie finansowe i inwestycja – które będą bazować na sukcesie w Kuala Lumpur w 1998 r. i przywrócą Malezję na światową mapę sportową.

„Gospodarstwo będzie wymagało minimalnych wydatków rządowych i przyniesie krajowi znaczące korzyści społeczne i gospodarcze”.

Malezja przygotowuje się do organizacji Igrzysk Morskich w 2027 r. (Azja Południowo-Wschodnia), podczas których wykorzystywana będzie podobna infrastruktura.

READ  Zwycięstwo Joshuy przez nokaut prowadzi do potencjalnego pojedynku z Wilderem