Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Idąc na banany: jak wyspa Pitcairn zdobyła serce brytyjskiego dyplomaty

Banany zawsze miały silny smak w handlu i dyplomacji. Podczas wojen bananowych na początku XX wieku armia Stanów Zjednoczonych obaliła reżimy i zabiła tysiące, częściowo po to, by utrzymać nienaruszone interesy handlu owocami.

W latach 90. sześcioletni spór handlowy między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską koncentrował się na zarzutach, że ta ostatnia przyznawała byłym koloniom na Karaibach specjalny dostęp do swoich rynków. A ostatnio tropikalna przekąska posłużyła jako trampolina do dwustronnych stosunków między Chinami a Filipinami.

Ale dla Colina Lymana, weterana dyplomaty, który spędził dwie dekady w służbie brytyjskiego rządu, skromny banan był kluczem: jego paszportem wstępu do jednego z najbardziej odosobnionych i odizolowanych społeczeństw na świecie – Wyspa Pitcairn.

Lyman służył jako wysłannik w Afganistanie i Etiopii. Podobne złożone umowy o wolnym handlu z Nową Zelandią Wielka Brytania odłączyła się również od Unii Europejskiej. Uzyskał bezpieczny przejazd dla pozostawionych Brytyjczyków po COVID-19 Zamknięte granice międzynarodowe.

Czytaj więcej:
* Mieszkańcy wyspy Pitcairn odmawiają Covid-19 zaprzestania ważnych badań nad zmianami klimatycznymi
* Podwodna telewizja przemysłowa w celu ochrony rezerwatu oceanicznego na Wyspach Pitcairn
* Spacer po krańcach ziemi na odległej wyspie Pitcairn

Jednak zbieranie bananów na południowym Pacyfiku okazało się jednym z jego największych wyzwań. „Spójrz na drzewo bananowe!” Śmiać się. – Jak ich frustrujesz?

To dwoje z trojga dzieci – Kushana, Warren-Pugh i Adriana Christian – nauczyło go tajników zbierania owoców. „Uczyła mnie 13-letnia dziewczyna” – mówi. Wiąże się to ze ścięciem całego drzewa maczetą i łapaniem kęp, gdy spadają na ziemię.

Colin Lyman ścina drzewo bananowe.

dostarczony

Colin Lyman ścina drzewo bananowe.

To było popołudnie, które umocniło więź z najmłodszymi mieszkańcami wyspy. „Naprawdę wspaniale było poznać trójkę dzieci – Kushanę, Adrianę i [her sister] Izzy. Dużo mnie nauczyli o różnych rybach w Pitcairn, o różnych owocach i warzywach. Czym są te rzeczy i jak je odbierać? „

W zamian Lyman – około 15 000 kilometrów od domu – nauczył ich zwrotów i slangu ze swojej ojczyzny w Irlandii Północnej.

Przyjaźń dzieci była kamieniem milowym w jego akceptacji przez 40-osobową społeczność na wyspie. Wkrótce obchodził urodziny i platynowy jubileusz Królowej, nadzorując produkcję gigantycznych puddingów i zapalając latarnię morską.

Colin Lyman, tuż przed opuszczeniem Tauranga na dwutygodniowy rejs do Pitcairn.

Colin Lyman / Rzeczy

Colin Lyman, tuż przed opuszczeniem Tauranga na dwutygodniowy rejs do Pitcairn.

Niewielki punkt na rozległym Oceanie Spokojnym, Pitcairn jest najbardziej znany ze swoich powiązań z Rebelią na pokładzie HMS Bounty. Brytyjska placówka, oddalona o 5000 kilometrów w Auckland – z jednym przedstawicielem w stolicy, Adamstown.

Wyspa jest samorządna – rzeczywista władza decyzyjna skupiona jest w radzie i burmistrzu (Obecnie matka Kushany, Charlene). Codzienne zadania są różne, mówi Lyman. Większość osób w wieku produkcyjnym ma wiele miejsc pracy i nie inaczej jest w przypadku najwyższego urzędnika.

„Jesteś przedstawicielem rządu brytyjskiego, ale jesteś także szefem służby publicznej, rządu Wysp Pitcairn [GPI]. I masz wiele innych dorywczych prac.

Longboat jest zacumowany w zatoce Bounty, która jest jedyną drogą na wyspę Pitcairn.

Ian McGregor/Personel

Longboat jest zacumowany w zatoce Bounty, która jest jedyną drogą na wyspę Pitcairn.

Jeden z nich kieruje systemem sądowym. Sędzia mieszka na wychodni wulkanu, ale w Auckland odbywają się rozprawy Sądu Najwyższego z sędziami i prawnikami z Nowej Zelandii oraz mieszkańcami podłączonymi do oprogramowania do wideokonferencji.

To niesie ze sobą własne wyzwania. „Miałem dwie rozprawy w Sądzie Najwyższym, kiedy tam byłem, w sprawach lądowych. Ponieważ przepustowość nie jest świetna, wyłączasz internet dla reszty wyspy. Przeproś w radiu i przypomnij wszystkim, że internet będzie być wyłączony od 13:00 do 17:00 tego dnia.

„[I was thinking] Jak w moim życiu doszedłem do punktu, w którym bym poszedł: „Sąd Najwyższy Pitcairn jest teraz na posiedzeniu. Możesz siedzieć.

„Ale chociaż jest to niewielki obszar, naprawdę ważne jest, aby zawierał pułapki państwa i aby ludzie mieli dostęp do wymiaru sprawiedliwości”.

Na wzgórzu znajduje się oficjalna rezydencja, w której Lyman mieszkał przez trzy miesiące.  Poniżej znajduje się Szkoła Pulau.

Ian McGregor/Personel

Na wzgórzu znajduje się oficjalna rezydencja, w której Lyman mieszkał przez trzy miesiące. Poniżej znajduje się Szkoła Pulau.

Godziny otwarcia określone są godzinami otwarcia pojedynczego sklepu. „Najbardziej ruchliwe dni to niedziele, wtorki i czwartki, kiedy sklep jest otwarty” – mówi Lyman. Wtedy też wielu pracowników służb publicznych decyduje się na wykonywanie swojej pracy. Możesz odbyć spotkanie jeden na jednego z kimś, kto przechodzi przez różne prace, które wykonuje”.

Jednym z jego zadań była inwentaryzacja sklepu należącego do rządu brytyjskiego. „Pragnęłam pracy w Marks & Spencer, więc fajnie było ją prowadzić”.

Inne prace obejmowały dostawę dwóch elektrycznych quadów i plany zwiększenia liczby paneli słonecznych, ponieważ wyspa dąży do zmniejszenia zależności od generatora napędzanego silnikiem wysokoprężnym, który działa codziennie od 7:00 do 22:00. Planowane jest również utworzenie nowego centrum naukowego, które umożliwi badania rozległego rezerwatu morskiego Pitcairn.

Colin Lyman prowadzi inwentaryzację w magazynie na wyspie Pitcairn.

dostarczony

Colin Lyman prowadzi inwentaryzację w magazynie na wyspie Pitcairn.

Skorzystał ze wszystkich złożonych relacji rodzinnych ze swojego doświadczenia dyplomatycznego. Pitcairn zostało zasiedlone przez Fletchera Christiana, jego kolegów rebeliantów z HMS Bounty i ich polinezyjskie żony, a ich potomkowie stanowią teraz większość populacji.

„Próbuję pamiętać o tym wszystkim: pracach, relacjach rodzinnych, to stroma krzywa uczenia się, a potem bardzo zabawna. Są z tego urocze.”

Lyman przybyła na wyspę w kwietniu, kiedy po dwóch latach niemal całkowitej izolacji podejmowała trudną decyzję otwarcia się na świat. Do zeszłego tygodniaByło to jedno z niewielu miejsc na świecie, w których nie odnotowano przypadków COVID-19.

Adamstown jest główną osadą Pitcairn.

Ian McGregor/Personel

Adamstown jest główną osadą Pitcairn.

On – z lekarzem i nauczycielem – był jednym z pierwszych gości na lądzie. Wyspa znajduje się ponad 500 kilometrów, czyli 32-godzinna przeprawa oceaniczna od najbliższego pasa startowego. Lehman wypłynął na statku zaopatrzeniowym Silver Supporter w dwutygodniową podróż z Tauranga.

Odwiedzający i importowani są przewożeni na łodziach longboardowych, płynących po potężnych falach oceanu, które uderzają w wyspę. „Zazwyczaj lecisz do kraju i ktoś z usług korporacyjnych lub twój poprzednik spotyka cię na lotnisku z małym znakiem i jedziesz samochodem.

„W Pitcairn wysiadasz ze statku, na którym byłeś przez dwa tygodnie. Potem ktoś cię łapie i siadasz [in the longboat]Następnie huśtaj się przy nabrzeżu, gdzie cała wyspa przywita Cię. To przeciążenie sensoryczne”.

Lymana uderzyły proporcje Pitcairn podobne do Tardis. „Jest naprawdę majestatyczny i chociaż nie ma więcej niż dwie mile w jednym, wydaje się znacznie większy z powodu dolin i klifów” – mówi.

Jako brytyjski negocjator handlowy i dyplomata przeżył wiele przygód – pracując także w Iraku, Somalii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w całym brytyjskim systemie politycznym jako doradca.

Colin Lyman z żółwiem mieszkającym na wyspie Pitcairn, panią T.

Colin Lyman / Rzeczy

Colin Lyman z żółwiem mieszkającym na wyspie Pitcairn, panią T.

Przybył do Nowej Zelandii, aby być szefem polityki handlowej w brytyjskiej Wysokiej Komisji, gdy urzędnicy zaczęli nawigować w stosunkach handlowych po Brexicie. W pierwszym roku swojego życia Rząd Nowej Zelandii się zmieniłA wraz z nowymi ministrami pojawiły się nowe priorytety.

umowa o wolnym handluUzgodniono zniesienie wszystkich ceł na eksport z Nowej Zelandii w 2021 r. i podpisano w lutym.

Ale w środku rozmów Covid-19 uderzył i Lyman stał się odpowiedzialny za sprowadzenie setek Brytyjczyków pozostawionych za zamkniętymi granicami.

Pięć lat później zadanie Pitcairna było mile widzianą przerwą w szaleńczej karierze. Mówi, że jego czas był punktem kulminacyjnym.

Objął samotność i powolne tempo życia. Posłowie mieszkają w uroczej willi na stromym wzgórzu z widokiem na ocean. Po pracy spędzał czas wędrując po błotnistych wzgórzach lub odkrywając dramatyczne zatoki, w tym zmagając się z „Down Rope”, słynnym zdradzieckim zejściem na samotną plażę, w swoim pierwszym tygodniu.

Odwiedzający są przewożeni do Bounty Bay na tradycyjnych długich łodziach i głębokich, aluminiowych statkach.

Ian McGregor/Personel

Odwiedzający są przewożeni do Bounty Bay na tradycyjnych długich łodziach i głębokich, aluminiowych statkach.

„Tylko spędziłem trzy miesiące, z ograniczonym internetem, bez telewizji, przyjaciółmi, kawiarniami, barami. Po prostu wykonując swoją pracę i czytając i gotując świeże owoce i warzywa od zera. Naprawdę, naprawdę to wszystko kochałem.

„Chodziłam na tyle spacerów. Możesz po prostu przejść przez busz i zobaczyć, gdzie skończysz. To niesamowite, jak wiele radości możesz mieć, siedząc i obserwując fale, kiedy wszystkie dźwięki otaczającego Cię świata się zamykają wyłączony.”

Żartuje: „Wygląda na to, że byłem na odosobnieniu jogi czy coś, ale chodzi o znalezienie radości w tej chwili i o tym, co dzieje się wokół ciebie”.

Ueno, atol w grupie wysp Pitcairn.

Turystyka – Wyspy Pitcairn

Ueno, atol w grupie wysp Pitcairn.

Lyman jest jednym z nielicznych ludzi, którzy postawili stopę na wszystkich czterech wyspach grupy w ramach wyprawy na wyspy Ducie, Oeno i Henderson. Miejscowa ludność prowadziła badania naukowe i środowiskowe I zbieraj plastikowe śmieci.

„Trójka dzieci idzie do liceum w Nowej Zelandii w przyszłym roku – czyli zazwyczaj w wieku 12 lat. Bez dzieci byłaby to inna dynamika. Dlatego naprawdę chcieliśmy, aby zobaczyli swoje wyspy.

„To było takie piękne – nigdy wcześniej nie byli na piasku, ponieważ w Pitcairn nic nie ma”.

Taste of Home: Jedzenie sera Taito i chipsów cebulowych z Irlandii Północnej na Ducie Island było punktem kulminacyjnym przygody Colina Lymana na Południowym Pacyfiku.

dostarczone/rzeczy

Taste of Home: Jedzenie sera Taito i chipsów cebulowych z Irlandii Północnej na Ducie Island było punktem kulminacyjnym przygody Colina Lymana na Południowym Pacyfiku.

Podróż była również istotna dla nauczenia młodzieży – Taureki, Jaydena, Kimury i Warren-Pyo – jak poruszać się w bezpiecznym przejściu przez rafy koralowe do płytkich lagun. „Nauczyli się, jak dostać się na wyspy na przyszłość – musieliśmy szkolić młodsze pokolenie” – mówi.

Skorzystał z okazji, aby nawiązać połączenie między wyspami a swoją ojczyzną. Dorastał w Richhill, Co Armagh, niedaleko Taito fortDom dla uwielbianej przekąski Ulster. Lyman zabrał paczkę chipsów serowych i cebulowych, aby zjeść na Ducie Island: „Daleko zjeść najlepsze północnoirlandzkie chipsy ziemniaczane w historii”.

Po pożegnaniu z Nową Zelandią i obcięciu włosów w zeszłym tygodniu, Lehmann jest teraz w domu na wakacje, zanim opublikuje nową fryzurę w Kapsztadzie.

READ  Epidemia Covid-19 w Chinach: Szanghaj pozwala rodzicom pozostać z zarażonymi dziećmi