Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Huragan Ian zabija dziesiątki osób, rozpoczyna sprzątanie Florydy i Karoliny Południowej, skupia się na ratowaniu i odbudowie

Huragan Ian zabija dziesiątki osób, rozpoczyna sprzątanie Florydy i Karoliny Południowej, skupia się na ratowaniu i odbudowie

Jose Cruz, 13 lat, niesie puste jercano przez cofające się wody powodziowe przed swoim domem, gdy jego rodzina szuka zapasów, trzy dni po tym, jak huragan Ian przeszedł przez Fort Myers na Florydzie. zdjęcie / AP

Gdy liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do 36, ratownicy szukają ocalałych wśród domów na Florydzie zniszczonych przez huragan Ian, podczas gdy władze w Południowej Karolinie zaczynają oceniać szkody spowodowane silnym uderzeniem burzy, gdy oszołomieni mieszkańcy rozpoczynają wyczerpujące zadanie zlikwidowania swoich strat.

Ian, jeden z najpotężniejszych huraganów, jakie kiedykolwiek uderzyły w Stany Zjednoczone, terroryzował miliony ludzi przez większość dni w tygodniu, uderzając w zachodnią Kubę, zanim przemierzył Florydę z ciepłych wód Zatoki Meksykańskiej na Atlantyk, gdzie zebrał dość siły. Ostateczny atak na Karolinę Południową. Oczekiwano, że burza słabnie w ciągu dnia, gdy przemieszcza się przez środkowy Atlantyk.

Potwierdzono śmierć co najmniej 31 osób, w tym 27 na Florydzie, w większości z powodu utonięcia, ale inne z tragicznej burzy po jej skutkach. Władze powiedziały, że starsza para zmarła po tym, jak ich aparaty tlenowe zatrzymały się, gdy zgasł prąd.

Jak powiedział agencji Associated Press czterogwiazdkowy generał i szef Gwardii Narodowej, Daniel Hokanson, do dzisiejszego ranka uratowano ponad tysiąc osób z zalanych obszarów wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Florydy.

Chris Schnapp był w przystani Sanibel w Fort Myers, czekając, aby dowiedzieć się, czy jej 83-letnia teściowa została ewakuowana z wyspy Sanibel. Właśnie przybyła łódź pontonowa z ładunkiem pasażerów z wyspy – z torbami i zwierzętami w Katarze – ale nie było wśród nich teściowej Schnappa.

„Pozostałem na wyspie. Mój szwagier i moja żona są tam właścicielami dwóch firm. Zostały ewakuowane. Nie chciała jechać, myśląc, że nie będzie źle” – powiedział Schnapp. Ale wczoraj wieczorem dostała wiadomość, że jej teściowa dotrze do portu: „Teraz nie wiemy, czy jest jeszcze na wyspie, czy wsiadła do autobusu” i zabrano ją do schronu, powiedział Schnapp. .

READ  Epidemia Covid 19: Tonga zostanie zablokowany po zarejestrowaniu dwóch przypadków

Pawleys Island w Południowej Karolinie, obszar plaży około 117 kilometrów od wybrzeża od Charleston, była jednym z najbardziej dotkniętych przez Iana, a co najmniej połowa wyspy pozostała w sobotę bez prądu.

Eddie Wilder, który przybył na Pawleys Island ponad sześćdziesiąt lat temu, powiedział, że piątkowa burza była „szalony do oglądania”. Powiedział, że fale o wysokości 7,6 metra zmyły molo – punkt orientacyjny – zaledwie dwa drzwi od jego domu.

„Obserwowaliśmy, jak uderza w molo i widzieliśmy, jak molo znika” – powiedział Wilder, którego dom znajduje się 9 metrów nad oceanem i w środku pozostał suchy. „Obserwowaliśmy, jak się zapada i widzieliśmy, jak unosi się z amerykańską flagą wciąż unoszącą się w powietrzu”.

Pawleys Pier było jednym z co najmniej czterech na wybrzeżu Karoliny Południowej, które zostało zniszczone przez wiatry i deszcze Iana. Fragmenty molo, w tym iglice pokryte gargulcami, zaśmiecały brzeg. Śródlądowa droga wodna była zaśmiecona pozostałościami kilku hangarów dla łodzi, których słupy zatrzymały się podczas burzy.

Ruch został zamknięty do najbardziej wysuniętego na południe punktu na Pawleys Island, ponieważ załogi pracowały, aby oczyścić drogi z piasku i innych gruzu, które według urzędników nagromadziły się na co najmniej stopę wysokości. Piasek zostanie później rozprowadzony, aby odbudować wydmy wzdłuż plaży, tak jak miało to miejsce po podobnym wydarzeniu w 2019 roku.

Wiele wysokich domów na plaży wciąż ma stopy piasku pod spodem, a wydmy są prawie całkowicie i prawie całkowicie rozproszone.

John Joseph, którego ojciec zbudował beżowy dom na plaży dla rodziny w 1962 roku, powiedział, że cieszy się z powrotu z Georgetown – które zostało bezpośrednio trafione – i zastaje swój dom Pawleyów nietknięty.

„Dzięki Bogu te ściany wciąż tu są i czujemy się tak błogosławieni, że to najgorsza rzecz” – powiedział o piasku, który został zmieciony pod jego domem. „Co wydarzyło się na Florydzie – o mój Boże, niech Bóg nas błogosławi. Gdybyśmy mieli klasę 4, nie byłoby mnie tutaj”.

READ  Covid-19: 2 nowe przypadki w MIQ, ryzyko wybuchu epidemii w Perth w Nowej Zelandii jest `` niskie ''

W Północnej Karolinie, według urzędników stanowych, burza powaliła głównie drzewa i linie energetyczne, pozostawiając dziś rano ponad 280 000 ludzi w całym stanie bez prądu.

Co najmniej jeden zgon związany z burzą został zgłoszony w hrabstwie Johnston, poza Raleigh. Kapitan Jeff Caldwell powiedział w biurze szeryfa, że ​​kobieta znalazła martwego męża po tym, jak poszedł sprawdzić, czy w ich garażu przez całą noc działa generator.

Wiatry sztormowe były wczoraj znacznie słabsze niż podczas lądowania Iana na wybrzeżu Zatoki Perskiej na Florydzie na początku tygodnia. Tamtejsze władze i wolontariusze wciąż oceniają szkody, ponieważ straumatyzowani mieszkańcy próbują zrozumieć, czego właśnie doświadczyli.

„Chcę usiąść w kącie i płakać. Nie wiem, co jeszcze mogę zrobić” – powiedziała Stevie Scuderi po przeszukaniu jej w większości zdewastowanego mieszkania w Fort Myers, błoto w kuchni przylepiło się do jej fioletowych sandałów.

Dziś rano przed sklepem z częściami samochodowymi O’Reilly w Port Charlotte czekała długa kolejka ludzi z napisem: „Mamy teraz generatory”. Setki samochodów ustawiło się w kolejce przed stacją benzynową Wawa, a niektórzy ludzie z puszkami benzyny podeszli do swoich pobliskich samochodów.

W Sanibel Marina w Fort Myers kapitan łodzi czarterowej Ryan Keane oceniał uszkodzenia dwóch łodzi po tym, jak burza zepchnęła kilka łodzi i miejsce do cumowania na brzeg. Powiedział, że łódź, którą posiadał, się skończył. Powiedział, że nie może jej użyć do ratowania ludzi i minie dużo czasu, zanim zatrudni agentów rybackich.

„W kadłubie jest dziura. Weź wodę do silników. Weź wodę we wszystko”, powiedział, dodając: „Wiesz, że łodzie powinny być w wodzie, a nie na parkingach”. – AP