Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Hrabstwo Brant potwierdziło swój pierwszy przypadek małpiej ospy

U osoby mieszkającej w hrabstwie Brant stwierdzono obecność małpiej ospy.

Jednostka Zdrowia Hrabstwa Brant (BCHU) twierdzi, że otrzymała laboratoryjne potwierdzenie przypadku i skontaktowała się z mieszkańcem, aby rozpocząć zarządzanie sprawą w celu zidentyfikowania bliskich kontaktów.

W tej chwili, powiedział BCHU, sprawa jest uważana za mało ryzykowną dla ogółu społeczeństwa i będzie nadal monitorować sytuację, dostarczając społeczności aktualizacje, gdy tylko będą dostępne.

Kliniki szczepień przeciwko ospie małp zostaną wkrótce zaoferowane przez BCHU, a więcej informacji na temat dat i uprawnień zostanie zamieszczonych na stronie internetowej.

Jakie są objawy?

Objawy obejmują:

  • Gorączka.
  • ból głowy.
  • Obrzęk węzłów chłonnych.
  • niski poziom energii.
  • ból w mięśniach;
  • Wysypka zwykle pojawia się na twarzy, dłoniach, podeszwach stóp lub zmianach

Liczba dni między zarażeniem a wystąpieniem objawów wynosi zwykle od sześciu do 13 dni, ale może wynosić do trzech tygodni.

Zmiany, które mogą wahać się od kilku do tysięcy, mogą być płaskie lub lekko wypukłe z przezroczystym lub żółtawym płynem przed tworzeniem się strupów i łuszczenie się jak ospa wietrzna.

Większość ludzi radzi sobie tylko z łagodnymi objawami, ale dzieci i osoby w ciąży lub osoby z obniżoną odpornością mają większe ryzyko pogorszenia objawów.

Według Hamilton Public Health, ospa małp ma śmiertelność około jednego procenta.

Jak rozprzestrzenia się ospa małpa?

Ospa małp jest wywoływana przez wirusa, który należy do Ortopok seks w rodzinie Ospa. Rodzaj obejmuje również wirus ospy (który powoduje ospę) i wirus krowianki (stosowany w szczepionce przeciw ospie).

Hamilton Public Health powiedział, że wirus małpiej ospy nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi.

Może rozprzestrzeniać się poprzez bliski kontakt, w tym kropelki z dróg oddechowych w powietrzu, kontakt skóry ze skórą lub jeśli ktoś dotknie skażonych powierzchni, takich jak odzież lub pościel.

READ  Modlitwa, niezbędne wsparcie dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera, mówi Papież

Rozprzestrzenianie się może również nastąpić poprzez ukąszenia lub zadrapania zarażonych zwierząt.

Osoby z bliskimi osobami powinny samodzielnie monitorować objawy przez 21 dni po ostatniej ekspozycji.

Osoba może być zaraźliwa przez pięć dni przed pojawieniem się wysypki i do czasu, gdy nad wysypką utworzy się nowa skóra.

Jak to traktujesz?

Nie ma specjalnych metod leczenia infekcji wirusem ospy małp. Objawy ustępują samoistnie w ciągu dwóch tygodni do miesiąca.

Osoby, które były narażone na ospę małp, mogą otrzymać szczepionkę Imvamune przeciwko ospie, która może zapobiec infekcji lub zmniejszyć nasilenie objawów.

W zeszłym tygodniu miasto było gospodarzem wyskakującej kliniki szczepień dla zagrożonych członków społeczności tylko po wcześniejszym umówieniu. Podano ponad 60 dawek.

Zdrowie publiczne Hamilton powiedział, że inne sposoby na uniknięcie infekcji obejmują dystans fizyczny, mycie rąk i noszenie maski.