Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Narażenie na ftalany związane z porodem przedwczesnym

Nowe badania przeprowadzone przez National Institutes of Health pokazują, że kobiety w ciąży, które były narażone na kilka ftalanów w czasie ciąży, są bardziej narażone na poród przedwczesny. Ftalany to substancje chemiczne stosowane w produktach higieny osobistej, takich jak kosmetyki, a także w rozpuszczalnikach, detergentach i opakowaniach żywności.

Po przeanalizowaniu danych od ponad 6000 ciężarnych kobiet w Stanach Zjednoczonych naukowcy odkryli, że kobiety z wyższym stężeniem kilku metabolitów ftalanów w moczu częściej rodziły dzieci przedwcześnie, czyli trzy lub więcej tygodni przed terminem porodu.

„Przedwczesny poród może być niebezpieczny zarówno dla dziecka, jak i matki, dlatego ważne jest, aby zidentyfikować czynniki ryzyka, które mogą temu zapobiec” – powiedział dr Kelly Ferguson, epidemiolog z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS), będącego częścią National Institutes of Health i starszy autor badania. Opublikowany w czasopiśmie Pediatria Gamma.

W tym największym jak dotąd badaniu na ten temat Ferguson i jej zespół połączyli dane z 16 badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, które obejmowały dane poszczególnych uczestników dotyczące prenatalnych metabolitów ftalanów w moczu (reprezentujących ekspozycję na ftalan), a także czasu porodu. Naukowcy przeanalizowali dane od 6045 ciężarnych kobiet, które urodziły w latach 1983-2018. Dziewięć procent (539) kobiet w badaniu urodziło się przedwcześnie. Metabolity ftalanów wykryto w ponad 96% próbek moczu.

Wyższe stężenia większości badanych metabolitów ftalanów wiązały się z nieco wyższym ryzykiem porodu przedwczesnego. Narażenie na cztery z 11 ftalanów występujących u kobiet w ciąży wiązało się z 14-16% większym prawdopodobieństwem przedwczesnego porodu. Najbardziej spójne wyniki to ekspozycja na ftalany, które są powszechnie stosowane w produktach higieny osobistej, takich jak lakiery do paznokci i kosmetyki.

Naukowcy wykorzystali również modele statystyczne do symulacji interwencji, które zmniejszają narażenie na ftalany. Odkryli, że zmniejszenie mieszaniny poziomów metabolitu ftalanu o 50% może zapobiec przedwczesnemu porodowi średnio o 12%. Interwencje ukierunkowane na zachowania, takie jak próba wyboru produktów higieny osobistej niezawierających ftalanów (jeśli są wymienione na etykiecie), dobrowolne działania firm mające na celu zmniejszenie zawartości ftalanów w swoich produktach lub zmiany norm i przepisów mogą przyczynić się do zmniejszenia narażenia i ochrony dla ciąż.

READ  Tarcze planet przeplatają się pod gniewnymi wiatrami gwiazdowymi z ich umierających gwiazd - życie jest prawie niemożliwe, aby przetrwać

„Ludziom trudno jest całkowicie wyeliminować narażenie na te chemikalia z codziennego życia, ale nasze wyniki pokazują, że nawet niewielkie redukcje w dużej populacji mogą mieć pozytywny wpływ zarówno na matki, jak i ich dzieci” – powiedział dr Barrett Welch. Staż podoktorski w NIEHS i pierwszy autor badania.

Spożywanie świeżej, domowej żywności, unikanie przetworzonej żywności dostarczanej w plastikowych pojemnikach lub opakowaniach oraz wybieranie produktów bezzapachowych lub oznaczonych jako „bez ftalanów” to przykłady rzeczy, które ludzie mogą zrobić, aby zmniejszyć ich narażenie. Zmiany w ilości i rodzaju produktów zawierających ftalany mogą również zmniejszyć ekspozycję.

Naukowcy prowadzą dodatkowe badania, aby zrozumieć mechanizmy, dzięki którym narażenie na ftalany może wpływać na ciążę i ustalić, czy istnieją skuteczne sposoby zmniejszenia narażenia matek.

Odniesienie: Welch PM, Kell AB, Buckley GB, et al. Powiązania między prenatalnymi biomarkerami w moczu ekspozycji na ftalany a przedwczesnym porodem: zbiorcze badanie 16 amerykańskich kohort. Pediatria Gamma. 2022 doi: 10.1001 / jamapediatria.2022.2252.

Ten artykuł został ponownie opublikowany z następujących Materiały. Uwaga: artykuł mógł zostać zmodyfikowany pod względem długości i treści. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze wspomnianym źródłem.