Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

HMRC uważa, że ​​międzynarodowe korporacje z USA zapłaciły w zeszłym roku podatek w Wielkiej Brytanii o 5,6 miliarda funtów niższy

HMRC uważa, że ​​międzynarodowe korporacje z USA zapłaciły w zeszłym roku podatek w Wielkiej Brytanii o 5,6 miliarda funtów niższy

Według krajowej firmy księgowej HM Revenue & Customs uważa, że ​​międzynarodowe korporacje z USA zapłaciły w zeszłym roku o 5,6 miliarda funtów mniej podatku w Wielkiej Brytanii.

Podejrzewany deficyt jest o 14% wyższy niż w roku poprzednim, co oznacza, że ​​firmy amerykańskie odpowiadają obecnie za prawie połowę niedopłaconych podatków w brytyjskiej kasie od firm zagranicznych.

Według księgowych UHY Hacker Young, HMRC podejrzewa, że ​​w latach 2022–2023 spółki zagraniczne utracą łącznie 11,5 miliarda funtów – czyli o 7% więcej niż ogółem w latach 20201–2022.

Szwajcarskie firmy mogły zapłacić mniej niż 1,2 miliarda funtów, a podatki płacone przez firmy z siedzibą w Niemczech, Francji i Irlandii łącznie wyniosły 1,8 miliarda funtów.

Podatki pobierane przez międzynarodowe koncerny są niższe, niż mogłoby się spodziewać Ministerstwo Skarbu, gdyż niektóre firmy, w tym główne amerykańskie firmy technologiczne, są oskarżane o przenoszenie swoich zysków z Wielkiej Brytanii do jurysdykcji o niższych podatkach w celu obniżenia rachunków poprzez praktyki takie jak ceny transferowe – gdy Jedno przedsiębiorstwo w grupie płaci innej spółce z tej samej grupy za granicą za towary lub usługi.

Według grupy kampanii TaxWatch samo siedem dużych amerykańskich firm zapłaciło w 2021 r. o 2 miliardy funtów mniej podatku, niż byłoby to należne, gdyby ich zyski nie były kierowane gdzie indziej, płacąc zaledwie 750 milionów funtów zamiast szacowanych 2,8 miliarda funtów.

Główny oddział Amazona w Wielkiej Brytanii nie będzie płacił żadnego podatku dochodowego od osób prawnych w 2021 i 2022 roku.

Wśród amerykańskich firm, które w ostatnich latach zgodziły się płacić wyższe podatki w Wielkiej Brytanii, są Microsoft i Netflix. W październiku firma technologiczna zgodziła się zapłacić 136 mln funtów zaległych podatków na rzecz HMRC, a Netflix ogłosił w listopadzie 2020 r., że będzie deklarował HMRC przychody z brytyjskich abonentów, zamiast księgować zyski za pośrednictwem swojej holenderskiej siedziby w Europie.

READ  Brytyjscy podróżnicy stają w obliczu zamieszania, gdy rozpoczynają się święta wielkanocne | Transport

Andrew Snowdon, dyrektor ds. podatków w UHY Hacker Young, powiedział: „Globalne organy podatkowe są coraz bardziej zdeterminowane w ściąganiu wszystkich podatków należnych od dużych międzynarodowych firm.

Pomiń poprzednią promocję newslettera

„Na całym świecie podejmowane są wysiłki, aby firmy płaciły odpowiednią kwotę podatków w krajach, w których dokonują sprzedaży. Kilka potencjalnych zmian przepisów w najbliższej przyszłości utrudni przenoszenie zysków za granicę, a co za tym idzie, trudniej będzie płacić mniej w podatkach.” .

Brytyjski podatek od usług cyfrowych, wprowadzony w 2020 r., wygenerował dla HMRC 947 mln funtów dochodu w ciągu pierwszych dwóch lat jego obowiązywania, ma jednak działać jako środek tymczasowy przed wejściem w życie nowych globalnych przepisów podatkowych opracowanych przez OECD. Ma na celu uniemożliwienie przedsiębiorstwom stosowania cen transferowych w celu obniżenia wysokości podatków.