Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Historyk David Olusuga zdobywa Medal Prezydenta |  Nagrody i wyróżnienia

Historyk David Olusuga zdobywa Medal Prezydenta | Nagrody i wyróżnienia

Historyk nagrodzony przez Brytyjską Akademię Dawid Olusuga Medal Prezydenta, jej najwyższe wyróżnienie, za opowiadanie różnorodnych historii z przeszłości Wielkiej Brytanii.

Olusuga, pisarka, prezenterka i filmowiec, najbardziej znana jako autorka Black and British: A Forgotten Data, jest 39. osobą odznaczoną Medalem Prezydenta, który jest przyznawany corocznie w uznaniu zasług dla nauk humanistycznych i społecznych.

Wcześniejsi laureaci to pisarka Margaret Atwood, pisarz i historyk William Dalrymple, prymatolog Dam Jane Goodall, założyciel Wikipedii Jimmy Wales i autorka Dame Hilary Mantell.

Medale zostały przyznane po raz pierwszy w 2010 roku. Nominacji dokonują stypendyści Akademii Brytyjskiej.

51-letni Olusuga jest profesorem historii publicznej na Uniwersytecie w Manchesterze i laureatem nagrody OBE noworocznej nagrody w 2019 roku za zasługi na rzecz historii i integracji społeczności.

Nakręcił popularne filmy dokumentalne, takie jak nagrodzony brytyjską nagrodą BAFTA The Forgotten Slave Owners, Black and British: A Forgotten History oraz obecny House Through Time.

Olusuga jest również w zarządzie Scott Trust, który jest właścicielem Guardian Media Group.

Olusuga otrzymał nagrodę za swoje podejście do historii Wielkiej Brytanii i świata, ujawniając i opowiadając historie z przeszłości Wielkiej Brytanii szerokiej publiczności. Wcześniej mówił o szybkim wzroście wrogości do swojej pracy i Dlaczego czarna historia jest historią brytyjską?.

Po otrzymaniu medalu Olusuga powiedziała: „To niezwykły i niespodziewany zaszczyt otrzymać Medal Prezydenta.

„W całej mojej karierze, niezależnie od tego, czy chodziło o pisanie historii, czy przenoszenie historii z przeszłości do telewizji, wierzyłam, że historia i nauki humanistyczne powinny być dostępne dla każdego i obejmować historie wszystkich.

„W czasach, gdy wezwania do włączenia nigdy nie były wyższe, jestem zachwycony, że Akademia Brytyjska tak hojnie uhonorowała moją pracę”.

Profesor Julia Black, prezes British Academy, powiedziała: „Profesor David Olusuga zasługuje na najwyższe wyróżnienie British Academy za jego podejście do wspierania integracyjnego podejścia do brytyjskiej i międzynarodowej historii poprzez prezentowanie różnorodnych historii z przeszłości Wielkiej Brytanii i angażowanie szerokiego grona osób na ważna kwestia tego, jak rozumiemy naszą wspólną historię.

READ  „Niesamowity wyczyn”: nowe cyfrowe dzieło Davida Hockneya o długości 5 m zaprezentowane | David Hockney

W literaturze i telewizji jego osiągnięcia są źródłem inspiracji dla badaczy nauk humanistycznych i społecznych, którzy chcą dotrzeć ze swoimi badaniami do szerszej publiczności.

„Jego niezwykły wpływ pokazuje, że bez wątpienia istnieje ogromny publiczny apetyt na fakty z międzynarodowej przeszłości Wielkiej Brytanii”.