Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Global trade a bulwark against economic challenge

Handel światowy jest bastionem przeciwko wyzwaniom gospodarczym

W niektórych przypadkach samodzielność jest godną pochwały cechą, ale Kanadyjczycy nie powinni brać jej pod uwagę, ani zachęcać do niej w innych, jeśli chodzi o rolnictwo.

Jesteśmy eksporterami. Nasza gospodarka polega na budowaniu, uprawianiu, kopaniu i wysyłaniu. Eksport stanowi około 33 procent naszego PKB, czyli około 555 miliardów dolarów rocznie.

Kiedy Kanadyjczycy nagle zdali sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie wyprodukować własnych szczepionek, dla wielu był to szok. Kiedy poprzednia administracja Stanów Zjednoczonych wstrzymała dostawy środków ochrony indywidualnej do Kanady, również było to rozczarowujące, choć nie tak zaskakujące jak obecnie.

Zrezygnowaliśmy z produkcji wielu rzeczy, od lokomotyw kolejowych po ubrania, na rzecz uczynienia ich bardziej wydajnymi tam, gdzie jest to możliwe i zrobimy to mniejszym kosztem. Pozwala naszej gospodarce skupić się na tym, co robi najlepiej, i umożliwia przepływ kapitału do branż i technologii, w których mamy naturalne zalety, takich jak rolnictwo.

Ostatecznie zmniejsza to naszą zależność od inwestycji rządowych w celu uzupełnienia niedoboru, ponieważ nie jesteśmy w stanie konkurować w skali globalnej. Tworzy to gospodarkę, która jest bardziej odporna w obliczu dużych wahań finansowych na poziomie międzynarodowym.

Gospodarka kanadyjska pozostała względnie stabilna podczas kryzysu finansowego w 2008 r. Wzrost PKB spadł do blisko zera na kilka miesięcy, po czym zaczął się odbijać, a kraj w dużej mierze uniknął recesji w połowie dekady. Kanada była częścią globalnego ożywienia w 2011 r. I od początku XXI wieku utrzymuje dość stały wzrost PKB na poziomie od trzech do pięciu procent. Jako naród handlowy nie wszystkie nasze jaja RODO były w jednym koszyku i to nam pomogło.

Na całym świecie wiele rządów znalazło sposób na zdobycie władzy, sugerując swoim wyborcom, że mogą powstrzymać globalizację. Narendra Modi z Indii obecnie bierze ten kopniak. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, a Szkocja może wkrótce opuścić Wielką Brytanię, a rosyjscy przywódcy będą nosić izolację jak odznakę honoru, a Chiny z dumą chronią swój przemysł w kraju, jednocześnie agresywnie inwestując za granicą. I nikt nie może zapomnieć hasła „Make America Great Again”.

READ  Pierwszy drugorzędny znak, który możesz mieć Omicron, pokazuje się kilka dni po ich podniesieniu

Nacjonalizm przejął rządy od Polski po Brazylię, chociaż kraje te nie odcięły eksportu, mimo że ich przywódcy bombardują stoły samowystarczalności.

Łatwo jest wskazać niektóre elementy samodzielności i zasugerować, że są to właściwe elementy modelowe na przyszłość. Tymczasem większość gospodarki po cichu globalizuje się, nie ogłaszając dobrobytu i stabilności, jaką przynosi.

Niedobory chipów komputerowych, stali, gumy i wyprodukowanych kawałków zatrzymują światowe dostawy sprzętu rolniczego (patrz artykuł na stronie 40), ale rynek ostatecznie zrównoważy niedobór.

Kiedy 220 000-tonowy kontenerowiec Evergiven połączył Kanał Sueski na tydzień i utrzymywał około 12 miliardów dolarów dziennej światowej gospodarki na stabilnym terytorium, cichy międzynarodowy napływ, który nie zainspirował wielu wyborców, stał się nagle ważny – ale tylko dla tydzień.

Rolnicy z zachodniej Kanady od dawna polegają na eksporcie surowców i od dawna sugerują, że wolą przetwarzanie o większej wartości dodanej tutaj, w domu. Ale w przeciwieństwie do tych w wielu krajach nie zajmują odosobnionego poglądu. Ich produkty z gospodarstw rolnych będą nadal eksportowane, choć w formie o wyższej wartości.

Ostatnia fala kanadyjskich zapowiedzi o regionalnym przetwarzaniu białka i tłoczeniu rzepaku jest od dawna oczekiwana ze względu na popyt zagraniczny, głównie ze Stanów Zjednoczonych.

Zyski Kanady z bardziej swobodnego i otwartego handlu są napędzane przez te nowe inwestycje. Kanadyjscy przywódcy polityczni muszą od czasu do czasu przypominać nam o komercyjnym przypływie i odpływie, który naprawdę unosi naszą finansową łódź i pozwala uniknąć spojrzenia w pępek.

Karen Brier, Bruce Deek, Barb Glenn i Mike Ryan współpracują przy pisaniu artykułów redakcyjnych dla Western Product.