Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Greenwashing: Czy Nowa Zelandia to naprawdę czysty i zielony kraj?

Chociaż brzmi to jak czysty raj, Nowa Zelandia może nie być tak zrównoważona, jak myślisz. Zdjęcia/Getty Images

opinia

Odwiedzający myślą, że Aotearoa Nowa Zelandia to czysty raj, ale czy to prawda? Zrównoważony, jak myślisz? Z etycznego punktu widzenia Kate porównuje postrzeganie do rzeczywistości i tego, jak konkurujemy z innymi krajami.

Gdy szedłem wąskimi drogami, mijając rodzimy busz, słuchałem gościa w podkaście, który opowiadał o Aotearoa w Nowej Zelandii, jakby była to luksusowa ucieczka, do której ludzie udawali się, gdy potrzebowali przerwy. Kącik badawczo-rozwojowy na ziemi. Oaza ekologicznej błogości. Tam właśnie mieszkam.

Na początku byłem dumny, słysząc od nieznajomego o wzorowej reputacji Nowej Zelandii. Nie tylko czasami odwiedzam tę ekologiczną oazę, ale i żyję Tutaj. jakie mam szczęście? Ale potem nadeszła brutalna prawda, uderzając mnie mieszaniną racjonalnego myślenia na temat kultury toksycznych samochodów i wspomnień komentarzy sfrustrowanych obcokrajowców, którzy nie znaleźli obiecanego im ekologicznego schronienia. Nowa Zelandia nie jest tak czysta i zielona, ​​jak myśli świat.

Może mój kraj myje świat na zielono. Zdaję sobie sprawę, że określenie „greenwashing” jest ostrym oskarżeniem, ale używam go ze spokojem, bo nie wierzę, że nasz kraj miał zostać poddany greenwashingowi. Po prostu jesteśmy, no cóż, ekologiczni. Prawie 40 proc Nasze ziemie są pokryte lasami, a gęstość zaludnienia wynosi 19,69 osób na kilometr kwadratowy, co plasuje nas na liście 35 najmniej zaludnionych krajów świata.

Pomyśl przez chwilę, że nie jesteś stąd. Niewiele wiesz o odległym kraju, w którym narodziło się Lourdes, ale za każdym razem, gdy pojawia się wzmianka w mainstreamie i mediach społecznościowych, pojawia się w połączeniu z pięknymi zdjęciami gęstej zielonej dżungli, plaż, o których możesz tylko marzyć, pagórków i inspirujących widoków. Twoje do ponownego obejrzenia Władca Pierścieni. Nowa Zelandia Patrzeć Czysto i zielono.

READ  Wybory w Australii: Anthony Albanese „gotowy do służby”, gdy wygra Partia Pracy; Scott Morrison rezygnuje z funkcji lidera Partii Liberalnej

Ale podobnie jak płyn do czyszczenia muszli klozetowej, który trafił do Twojego koszyka ze względu na zielone opakowanie, tak świat widzi zieleń i niewinnie łączy kropki; Myślą o Nowej Zelandii jako o zrównoważonym raju.

Ale czy tak jest naprawdę? Biorąc pod uwagę wiele najważniejszych czynników wpływających na wpływ kraju na środowisko, przekonajmy się.

Pracujemy na odpadach

W 2021 r. wysyłał przeciętny Nowozelandczyk 700 kilogramów śmieci Na wysypisko. Zawstydzające jest to, że jest to jeden z najwyższych wskaźników w OECD. Rząd pracuje nad wprowadzeniem zmian, aby kontrolować tę stale rosnącą liczbę, na przykład poprzez stopniowe zwiększanie stawek opłat za składowanie i wykorzystywanie tych pieniędzy na inwestycje w projekty redukcji odpadów, ale powrót do stanu obecnego będzie długą i trudną drogą . Reszta świata uważa, że ​​tak; wprowadzenie.

Jeśli chodzi o przepisy ograniczające ilość odpadów, takie jak przepisy nakładające na producentów obowiązek dostarczania części zamiennych i uwzględniania możliwości naprawy podczas produkcji swoich produktów, również pozostajemy w tyle. Firma Aotearoa w Nowej Zelandii dopiero rozpoczęła pierwszą fazę prac nad ustawą zmieniającą dotyczącą gwarancji konsumenckich (prawo do naprawy), co stanowi pewny znak, że jesteśmy naśladowcami, a nie liderami. Francja wdrożyła przepisy dotyczące prawa do naprawy w styczniu 2021 r.

I nasza emisja dwutlenku węgla

Sprawa wygląda nieco lepiej, gdy porównamy emisję dwutlenku węgla na osobę. W 2022 r. było to 6,2 tony. Nasi sąsiedzi w Australii byli największymi emitentami dwutlenku węgla (15 ton), ale Wielka Brytania wyprzedziła nas w emisji 5,2 ton na mieszkańca. Rzeczy mogą wyglądać „bujnie, zielono i pełno jasnych, szczęśliwych zwierząt”, jak twierdzi jeden z międzynarodowych obserwatorów na Instagramie, ale nasze działania w dalszym ciągu znacząco przyczyniają się do globalnego kryzysu klimatycznego, przed którym stoimy.

READ  Koronawirus, Covid 19: Siedem nowych przypadków w społeczności wykrytych, gdy Fidżi przygotowuje się do najgorszego w wybuchu epidemii

Turystyka stara się poprawić

Jeśli spojrzymy na dobrą stronę, to, co robimy dobrze, to zrównoważony sektor turystyki. Turyści mogą łatwo znaleźć zakwaterowanie i zajęcia z certyfikatem ekologicznym, wyszukując ocenę Qualmark, która wskazuje, jak zrównoważona jest organizacja, lub przeglądając butikowe, zrównoważone opcje zakwaterowania, takie jak Wild Forest Estate, które wprowadziliśmy w całym kraju.

Turystyka w Nowej Zelandii przewodzi tym działaniom w bardziej formalny sposób poprzez swoje Zobowiązanie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Turystyki w Nowej Zelandii, którego celem jest zaangażowanie każdej firmy turystycznej w zrównoważony rozwój do roku 2025. Firmy takie jak RealNZ znacznie wyprzedzają to zobowiązanie i są dobrze znane ze swoich inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju . Ułatwianie turystom odbywania lokalnych wycieczek o niewielkim wpływie na środowisko i odkrywanie wszystkiego, co mamy do zaoferowania. Być może nasze niesamowite wysiłki na rzecz zrównoważonej turystyki są jednym z powodów, dla których nasz kraj otrzymuje zielone potwierdzenie, choć czasami na to nie zasługujemy.

Poruszanie się stwarza wyzwania

Mamy kilka sklepów bez opakowań, chociaż są one rzadkie i wypełnione produktami pochodzącymi z zagranicy, które pokonują tysiące kilometrów, aby dotrzeć na nasze talerze. Nasze stawki za samochód na osobę są jednymi z najwyższych na świecie i wynoszą około 9 samochodów na 10 osób. Nasze duże uzależnienie od samochodów ma sens, jeśli weźmie się pod uwagę odległość od siebie naszych miast, brak opcji kolejowych, niską gęstość zaludnienia i bariery geograficzne, które utrudniają budowę infrastruktury transportowej na większości naszego terenu.

Do teraz krótki Wycieczki samochodowe Niecałe dwa kilometry Odpowiadają za prawie jedną trzecią wszystkich podróży samochodowych w Aotearoa w Nowej Zelandii. W większości przypadków te krótkie podróże samochodem można zastąpić spacerami, jazdą na rowerze lub hulajnogami. Gdybyśmy tylko byli tak dobrzy w zostawianiu samochodu w domu, jak w utrzymywaniu niskiego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Aotearoa w Nowej Zelandii ma jeden z najczystszych poziomów jakości powietrza na świecie – 4,3 µg/m3. W porównaniu do innych krajów naszej wielkości, Japonia wynosi 9,6 µg/m3, a Irlandia 6,3 µg/m3. Liczba ta robi wrażenie.

READ  COVID-19 Omicron Australia: Victoria zgłasza 51 356 nowych przypadków i dziewięć zgonów. Nowe ograniczenia, szybkie zmiany w teście

Widzieć zieleń i być zielonym

Uwielbiam być Nowozelandczykiem. Kiedy podróżuję za granicę, z dumą mogę powiedzieć, że pochodzę z Aotearoa w Nowej Zelandii. Ale nasz kraj, być może nieświadomie, dopuszcza się greenwashingu. Nie jestem znana ze swojego negatywnego nastawienia, ale wierzę, że pierwszym krokiem w kierunku pozytywnych zmian jest przyznanie się do naszych słabości. Nie oszukujmy siebie i reszty świata, ukrywając nasze grzechy pod pięknymi krajobrazami. Zamiast tego wykorzystajmy nasze wyjątkowe połączenie ze środowiskiem, aby zmotywować nas do jego ochrony.

Spodziewamy się, że w tym roku nasz kraj odwiedzi ponad 5,1 miliona gości, co oznacza wzrost o 4,6 procent rocznie. Turyści odwiedzają nasz kraj z różnych powodów, w tym z powodu bardzo zróżnicowanego terenu, zajęć na świeżym powietrzu, słynnych na całym świecie winiarni i endemicznej dzikiej przyrody. Jeśli podróżnicy tego chcą być widzianym W kolorze zielonym mogą odwiedzić Aotearoa w Nowej Zelandii, ale jeśli chcą poznać kwitnącą społeczność dbającą o zrównoważony rozwój, powinni odwiedzić dworce autobusowe wyposażone w panele słoneczne w Holandii i cieszyć się imponującymi szwedzkimi systemami usuwania odpadów.

Mam nadzieję, że pewnego dnia znajdziesz oboje w Aotearoa w Nowej Zelandii.