Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gospodarka USA odbiła się w trzecim kwartale

Gospodarka USA odbiła się w trzecim kwartale

Gospodarka amerykańska odbiła się w trzecim kwartale po skurczeniu się w pierwszych sześciu miesiącach tego roku, pomimo narastających dowodów na to, że konsumenci słabną, ponieważ wysiłki Rezerwy Federalnej mające na celu ograniczenie popytu zaczęły przynosić efekty.

Według raportu Departamentu Handlu opublikowanego w czwartek, produkt krajowy brutto wzrósł o 2,6 procent rok do roku między lipcem a wrześniem. To pokonało oczekiwania ekonomistów i było gwałtownym odwróceniem spadku o 0,6 procent w drugim kwartale 2022 r. 1,6 procent Zarejestrowany w pierwszych trzech miesiącach roku.

Ekspansja w trzecim kwartale była spowodowana zmniejszeniem deficytu handlowego, ponieważ spadający popyt konsumpcyjny obniżył import, podczas gdy eksport ogólnie wzrósł, częściowo dzięki sprzedaży z sektora naftowego. Wybuchły niedobory spowodowane wojną na Ukrainie Bezprecedensowa prośba Offshore dla amerykańskich produktów naftowych.

Te trendy handlowe zamaskowały spadek popytu konsumentów krajowego, wskazując jednak, że gospodarka tracą parę. Według raportu Departamentu Handlu o PKB, wydatki konsumentów wzrosły zaledwie o 1,4 procent, co było wyższe niż oczekiwano, ale znacznie wolniej niż w poprzednim okresie.

Najważniejszy wskaźnik zastępczy dla popytu pierwotnego w gospodarce – ostateczna sprzedaż nabywcom krajowym, z wyłączeniem wydatków rządowych – wzrósł zaledwie o 0,1 proc. W drugim kwartale i 2,1 procent w pierwszym jest to spadki z 0,5 procent.

„to jest [GDP] Eric Winograd, dyrektor ds. zaawansowanych badań ekonomii rynkowej w AllianceBernstein, powiedział, że liczba jest słabsza pod względem wysyłanego sygnału o sile gospodarki niż poprzedni sygnał, chociaż nagłówek był pozytywny.

Akcje USA zrezygnowały z niektórych wczesnych początkowych zysków w następstwie raportu, a indeks S&P 500 wzrósł o 0,2 procent w handlu późnym porankiem. Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych, która porusza się zgodnie z oczekiwaniami stóp procentowych, spadła do najniższego poziomu od dwóch tygodni, co wskazuje, że inwestorzy nie widzą liczby skłonnej do płacenia Rezerwa Federalna W kierunku polityki, która jest bardziej rygorystyczna niż oczekiwano.

READ  Tony Blair ostrzegał przed transakcją IT na poczcie

Rezerwa Federalna przygotowuje się na początku przyszłego miesiąca do wprowadzenia czwartej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 0,75 punktu procentowego, co podniesie referencyjną stopę procentową do nowego docelowego zakresu od 3,75 do 4 procent. Jeszcze w marcu stopa funduszy federalnych oscylowała w pobliżu zera, co czyniło tę kampanię zaostrzenia polityki jedną z najbardziej agresywnych w historii amerykańskich banków centralnych.

Urzędnicy zaczynają zastanawiać się, kiedy spowolnić tempo podwyżek stóp procentowych, nie tylko biorąc pod uwagę już zaostrzoną kwotę, ale fakt, że dostosowania polityki wymagają czasu, aby przefiltrować przez gospodarkę.

Sektory wrażliwe na stopy procentowe, takie jak budownictwo mieszkaniowe, już się osłabiły wraz ze wzrostem oprocentowania kredytów hipotecznych powyżej 7 procentAle jeszcze inne kieszenie gospodarki wykazują oznaki siły, w szczególności rynku pracy.

W połączeniu z pojawiającymi się oznakami słabnącego popytu konsumpcyjnego w najnowszym raporcie o PKB, Winograd powiedział: „Fed musi dać pewność, że to, co zrobi, będzie miało wpływ.

„Powinno to również dać im powód do spowolnienia tego, co robią, aby mogli zobaczyć, jaki jest wpływ i zmniejszyć ryzyko posunięcia się za daleko” – dodał.

Jonathan Bingle, główny ekonomista USA w UBS, który wcześniej pracował w Fed, zauważył, że bank centralny stanie przed „trudnym problemem”, jeśli inflacja będzie nadal rosła bardziej niż oczekiwano.

„Jeśli nadal są zaskoczeni trendem w górę inflacji, jak pewni są perspektywy?”

Pingle oczekuje teraz, że stopa funduszy federalnych osiągnie w przyszłym roku szczyt około 5 procent, powyżej oczekiwań urzędników we wrześniu.

Biorąc pod uwagę skalę oczekiwanego wpływu działań Fed na wzrost gospodarczy i rynek pracy, większość ekonomistów oczekuje obecnie rzeczywistego wzrostu stopy bezrobocia z obecnego poziomu 3,5 procent i popadnięcia gospodarki w recesję w przyszłym roku.

Wyżsi urzędnicy w administracji Biden potwierdzają to Gospodarka USA jest wystarczająco silna Aby tego uniknąć, powołując się na elastyczność rynku pracy, ale nawet Jay Powell, prezes Rezerwy Federalnej, przyznał, że Szanse rosną.

READ  Polski startup Nethone Know Your Users (KYU) zebrał 5,67 miliona euro na ochronę sprzedawców przed oszustwami internetowymi; Oto jak

a dyskusja Wściekał się latem, zastanawiając się, czy gospodarka USA rzeczywiście znajduje się w recesji, biorąc pod uwagę, że dwa kolejne kwartały spadku PKB od dawna uważane są za powszechny standard „stagnacji technicznej”. Jednak w tamtym czasie wyżsi decydenci w administracji Bidena i Rezerwie Federalnej wycofali się z tych ram, powołując się na liczne dowody na to, że gospodarka pozostaje stabilna.

Oficjalni arbitrzy recesji, grupa ekonomistów z Krajowego Biura Badań Gospodarczych, opisują jeden jako „znaczny spadek aktywności gospodarczej, który rozprzestrzenia się w całej gospodarce i trwa dłużej niż kilka miesięcy”. Zwykle analizują szereg wskaźników, w tym miesięczny wzrost liczby miejsc pracy, wydatki konsumentów na towary i usługi oraz produkcję przemysłową.

Dodatkowe reportaże Kate Dugwid w Nowym Jorku