Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Goldman Sachs przewiduje gorszą recesję w Wielkiej Brytanii w 2023 r. | Wzrost gospodarczy (PKB)

Według zrewidowanej analizy z Goldman Sachs.

Amerykański bank inwestycyjny obniżył swoje prognozy dla Wielkiej Brytanii, w analizie opublikowanej w niedzielę, przewidując, że brytyjska gospodarka skurczy się o 1% w przyszłym roku, w porównaniu z poprzednimi szacunkami spadku o 0,4%.

Goldman Sachs powiedział, że podwyżka podatku od osób prawnych do 25% w kwietniu – po tym, jak Truss Yu przekształciła go w jedno ze swoich konserwatywnych zobowiązań kampanii przywódczej – była jednym z czynników.

„Wraz z słabnącym tempem wzrostu, bardziej rygorystycznymi warunkami finansowymi i wzrostem podatku od osób prawnych od przyszłego kwietnia, obniżamy prognozy wzrostu w Wielkiej Brytanii i teraz spodziewamy się bardziej znaczącej recesji” – czytamy w raporcie.

Analitycy stwierdzili, że wycofanie przez Truss planów dotyczących podatków od osób prawnych może pomóc złagodzić presję na Bank Anglii, aby bardziej agresywnie podnosił stopy procentowe. Goldman Sachs, Deutsche Bank i Barclays powiedziały, że na następnym posiedzeniu banku w listopadzie bardziej prawdopodobny jest wzrost stóp procentowych o 0,75 punktu procentowego do 3%, w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami wzrostu o 1 punkt procentowy bezpośrednio po minibudżecie.

Analitycy Goldman Sachs uważają, że stopy procentowe w Wielkiej Brytanii osiągną teraz szczyt na poziomie 4,75%, tuż poniżej rozważanych wcześniej 5%.

Oddzielne badanie biznesowe przeprowadzone przez księgowych Deloitte wykazało, że brytyjskie firmy spodziewają się wyższych stóp procentowych, które utrudnią radzenie sobie ze spowolnioną sprzedażą i stagnacją w przyszłym roku.

Dyrektorzy finansowi w niektórych największych brytyjskich firmach stwierdzili, że pożyczki są droższe niż kiedykolwiek od 2010 roku, co utrudnia uzasadnienie inwestycji.

Ankieta przeprowadzona przez Deloitte wykazała, że ​​większość dyrektorów finansowych spodziewa się spadku przychodów w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a plany obniżenia kosztów i kontroli przepływów pieniężnych stały się ich najwyższym priorytetem.

Chociaż ankieta została przeprowadzona wcześniej Kwasi Quarting został zwolniony w piątek Decydując się na wycofanie znacznej części mini-budżetu z zeszłego miesiąca, firmy prawdopodobnie będą nadal koncentrować się na cięciu kosztów, aby zmniejszyć wpływ kryzysu.

READ  Hodowcy świń wzywają Tesco do pomocy w sektorze dotkniętym kryzysem lub ryzykują utratę brytyjskiej bazy dostaw | Przemysł spożywczy i napojów

Ian Stewart, główny ekonomista Deloitte, powiedział, że wyższe koszty kredytu po gwałtownym wzroście stopy procentowej Banku Anglii zmuszają firmy do zmiany sposobu finansowania inwestycji.

„Dobiega końca 12-letni okres preferencyjnych warunków kredytowych. Firmy widzą reset w kosztach i dostępności kredytu.

„Od czasu zapaści kredytowej najlepsi urzędnicy finansowi nie ocenili długu – czy to pożyczek bankowych, czy obligacji korporacyjnych – jako mniej atrakcyjnego źródła finansowania dla ich firm niż obecnie”.